Pápež: Krutá vojna vzala deťom úsmev z tváre, ale nestrácajme nádej

TK KBS, VaticanNews mh; pz | 23. 02. 2023 14:20



Rím 23. februára (VaticanNews) Taliansky kanál 5 odvysielal v sobotu 18. februára rozhovor don Davida Banzata s pápežom Františkom, v ktorom sa pápež venuje aktuálnym udalostiam v Cirkvi a vo svete. Ako uviedol: „Dnes je najväčším obchodom výroba zbraní. Keby sa zbrane nevyrábali jeden rok, skončil by sa hlad na svete“. Okrem iného pozýva v utrpení druhých, nebáť sa „dotknúť tela svojho brata“ a nelipnúť na životných neúspechoch, ale na „kotve viery“.



Taliansky kanál 5 odvysielal v sobotu 18. februára rozhovor don Davida Banzata s pápežom Františkom, v ktorom sa pápež venuje aktuálnym udalostiam v Cirkvi a vo svete. Ako uviedol: „Dnes je najväčším obchodom výroba zbraní. Keby sa zbrane nevyrábali jeden rok, skončil by sa hlad na svete“. Okrem iného pozýva v utrpení druhých, nebáť sa „dotknúť tela svojho brata“ a nelipnúť na životných neúspechoch, ale na „kotve viery“.



Pre program „Cesty srdca“ (I Viaggi del Cuore) poskytol Svätý Otec František odpovede na desať otázok, ktoré majú spojiť niť desiatich rokov jeho pontifikátu, ale aj pohľad na rany sveta, počnúc vojnou, ktorá ukradla úsmev toľkým deťom, a tiež zamyslenie sa nad úzkosťou ľudského srdca. Pápež sa v dialógu s don Banzatom, kňazom komunity Nové horizonty (Nuovi Orizzonti) z Dómu sv. Marty prihovoril širokej verejnosti. Rozhovor sa zrodil, ako vysvetľuje autor, spontánne a nečakane. Malo íst len o videopozdrav štábu, napokon sa uskutočnil rozhovor, ktorý v plnom znení je uverejnený v knihe s názvom „Nájdite svoj horizont. Vstať a začať dnes odznova“.



Rozhovor sa začal od pojmu „pamäť“, ktorá je pápežovi tak drahá. Ako povedal „Je potrebné pestovať pamäť (...)  Milosť pamäti nás privádza ku koreňom našej aktuálnosti. Rovnako ako moja osobnosť, ktorá sa chystá ukončiť život, sa pestuje odtiaľ, kde vyrastala...“. A pápež spomenul na svoju nedávnu návštevu príbuzných v Piemonte v novembri 2022. „Sú tam významné miesta pamäti, ľudia, ktorí poznačili náš život,...“ dodal pápež a upozornil, že i pri  „putovaní za pamäťou a koreňmi je nebezpečenstvo“, ktoré spočíva v pripútanosti na zlých veciach, životných neúspechoch. Tu je potrebné „ďakovať Pánovi, že nám pomohol dostať sa z toho, ale nevkladať sa do toho viac.

Tragédia vojny poznačuje našu dobu



Pápež František ďalej hovoril o tom, ako sa v našej dobe dejú zlé veci: „pandémia, ktorá nás oslabila“ a vojna, „ktorá je krutá a spôsobila hospodársku a finančnú krízu“. „Dnes najmä v celej Európe ľudia nebudú môcť zaplatiť napríklad za elektrinu. Budú musieť veľmi šetriť,“ poznamenal pápež a dodal: „Je to zlá chvíľa, je to čas ľudského pustošenia. Mŕtvi alebo zranení... Vidíš mŕtvych umučených pred smrťou, také fotografie sú hrozné.“ Rímsky biskup sa trápi predovšetkým kvôli deťom Ukrajincov, ktoré navštívil vo vatikánskej nemocnici Bambino Gesú: „Zabudli sa smiať... Sú milé, to áno, ale neusmievajú sa, (...) vziať dieťaťu úsmev znamená tragédiu! A táto tragédia poznačuje našu dobu.“

Nestrácajme nádej v Pánovi



V tomto dramatickom scenári Svätý Otec napriek všetkému vyzýva nestrácať nádej a pozerať sa na „horizonty nádeje“:



„Pozerať sa na horizonty života znamená pozerať sa na nádej. A tiež pozerať na to, že dejiny sa nekončia s vami, nekončili sa s mojím starým otcom, neskončia sa so štvrtou generáciou, ktorá príde po ňom.(...) Tento pohľad dáva odvahu vždy kráčať. (...) Pán je nádejou.“



Slová neveriacim i bohatým: mať ľudské srdce



Pápež František v rozhovore povzbudil aj tých, ktorí „nemajú vieru“:



„Nie je hriech nemať vieru. Viera je dar od Boha. (...) Sú dobrí ľudia, veľmi dobrí ľudia, ktorí nemajú dar viery. Iba im poviem: Otvorte sa. Hľadajte. Neunavujte sa v hľadaní. Bez úzkostlivosti, ... prirodzene sa otvorte.“



Pri téme bohatstva Svätý Otec František upozornil na jeho užitie na dobro pre druhých:



„Nehovorím zle o bohatých, sú bohatí svätí, ktorí vedia svoj majetok dobre využiť pre iných. (...) Ak si nevšimneš niečo a niekoho za svojou márnivosťou, za svojím spôsobom života, si uzavretý sám do seba. (...)“ „Telo tvojho brata je rovnaké telo ako tvoje. Možno zajtra budeš v pozícii žobráka, chorého... Neboj sa dotknúť zraneného tela“.



V tejto súvislosti pápež upozornil na „tvrdosť srdca (sclerocardia)“, čiže uzavretosť srdca, keď povedal:  



„Tvrdé srdce sa veľmi ťažko obmäkčuje. Pán na to mnohokrát používa zlé situácie, ako je choroba, aby zmenila srdce. Ale vždy musíme prosiť Pána: nech sa moje srdce nestane tvrdým, nech je moje srdce ľudské, nech je blízke celému ľudstvu.“

Desať rokov pontifikátu: Modlite sa za mňa



Napokon sa v rozhovore spomenul aj svoj pontifikát, ktorého desiate výročie uplynie 13. marca. Pápež sa so smiechom vrátil k svojmu zvoleniu:



„Chudák Peter, akého si našiel nástupcu! (...) Takéto niečo som si v živote nepredstavoval. Napriek tomu bol prechod z Buenos Aires do Ríma prirodzený. Je to pohľad na iné horizonty. Určite nechýbajú obavy, ale nie sú vždy niečím zlým, naopak, môžu sa stať príležitosťou na rozlišovanie. (...) Modlite sa za mňa, aby som bol kresťanským pápežom, nie pohanským, aby mi Pán dal milosť žiť ako kresťan a pomáhať Cirkvi, ktorá je svätým verným Božím ľudom. Nie je to o kňazovi, o biskupovi, ale o Božom ľude“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024