Ukrajina: Tam, kde je núdza, treba pomôcť

TK KBS, jf, rp, pz | 23. 02. 2023 11:40


Košice 23. februára (TK KBS) Aj po roku pomoci odídencom z Ukrajiny, Cirkev na Slovensku neustále naďalej ochotne pomáha. Vojna,  ktorá je na Ukrajine, istotne každého od začiatku zarmútila. Keď sme sa dozvedeli o konflikte, tak sme išli na hranice, pretože tam bol ten najväčší nával utečencov z východnej Ukrajiny, spomína predseda KBS, arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. „Videli sme prestrašených ľudí v obrovských húfoch, ktorí prechádzali na Slovensko. Bol som hore v Ubli, Vyšnom Nemeckom a Slemenciach. Všade ten istý obraz nešťastných ľudí, malých detí, matiek s deťmi. Na fare v Jenkovciach ubytovali úplne prvých odídencov, ľudia sa tu mohli dostať k prvému ošetreniu, teplu, jedlu, oblečeniu, hygiene a lekárskej pomoci. Spolu s mestom Košice sme na stanici vytvorili záchytné stredisko, aby sa tí ľudia mohli zohriať a dostať potrebné informácie.“

Postupne vyše 60 farností Košickej arcidiecézy prijíma utečencov, otvorili sa dvere kňazského seminára v Košiciach pre rodiny s deťmi, strediskom prvého kontaktu prijatia sa stáva Domček bl. Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, kde prichádzajú bohoslovci na pomoc, vyše sto matiek s deťmi v prvých dňoch ubytoval Pútnický dom bl. Anny Kolesárovej v Obišovciach, cirkevné Centrum voľného času a fara v Snine prijíma z hraničného priechodu v Ubli, Spoločenstvo Koinonia Ján Krstiteľ vo Vyšnom Klátove prijíma odídencov z Ukrajiny. Na prvú pôstnu nedeľu bola celoslovenská zbierka, kde polovica bola vyčlenená pre utečencov na Slovensku a polovica bola odoslaná priamo na Apoštolskú nunciatúru na Ukrajine.

Tak,  ako všetky diecézne charity na Slovensku rozbiehali svoju činnosť na podporu týmto ľuďom, aj Arcidiecézna charita Košice otvorila štyri Centrá podpory pre ukrajinských odídencov v mestách Košice, Prešov, Michalovce a Snina. Poskytované služby v Centrách podpory vychádzali z potreby odídencov, ale aj možností, ktoré charita má. Centrá sú primárne zamerané na integračné aktivity pre deti, dospelých aj seniorov. Obľúbené boli skupinové podporné terapie, individuálna psychosociálna pomoc, kreatívne a športové workshopy. Prirodzene najväčší záujem je o humanitárnu pomoc v podobe potravinovej podpory, hygienických potrieb a oblečenia. Obohatením prešovského centra je kuchyňa, kde každý pracovný deň v čase obeda vydajú približne 80 porcií teplej zahustenej polievky pre ukrajinských odídencov. Ide prevažne o ľudí, ktorí nemajú možnosť zabezpečiť si teplú stravu. V košickej katedrále sa  v nedeľu 13.marca uskutočnil  benefičný koncert. V priamom prenose RTVS  mohli aj diváci prispieť formou darcovskej SMS – správy pre Maltézsku pomoc Slovensko. Vyzbieralo sa viac ako 12 000 Eur.

Informoval Jaroslav Fabian



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025