Pápež: Aby žiaden výkrik bolesti nezostal nevypočutý

TK KBS, VaticanNews, zk; rp | 09. 02. 2023 16:59



Vatikán 9. februára (VaticanNews) „Pochopiť, pohladiť, utešiť krehkosť: to je cesta, ktorou musíme ísť. Prosím vás, ktorí ste chorí, o modlitby, aby medzi nami rástla blízkosť k trpiacim a konkrétna angažovanosť v láske k blížnemu a aby žiaden výkrik bolesti nezostal nevypočutý“. To sú slová pápeža Františka, ktoré odzneli pri stretnutí so zástupcami Úradu pre pastoráciu v zdravotníctve Rímskej diecézy vo štvrtok 9. februára vo Vatikáne.



Prítomní boli aj riaditelia 13 veľkých rímskych nemocníc, lekári i dobrovoľníci a chorí.



Stretnutie sa uskutočnilo v kontexte Svetového dňa chorých, ktorý bude Cirkev sláviť v sobotu 11. februára, v deň liturgickej spomienky Lurdskej Panny Márie. Tohtoročnú tému Svetového dňa chorých tvoria slová milosrdného Samaritána z Evanjelia podľa Lukáša: «Staraj sa oňho!» (10,35). Dobrý Samaritán ich adresoval hostinskému po tom, ako mu zveril ozbíjaného a raneného človeka, ktorého sám zachránil a ošetril mu rany, vysvetlil pápež v príhovore. V tejto súvislosti povedal:



„Pri bližšom pohľade vidíme, že obaja - napadnutý človek i Samaritán - majú rany: ten prvý má rany spôsobené násilím tých, ktorí ho okradli, druhému rany spôsobili pohŕdavé pohľady osôb, ktoré v ňom videli len nechceného cudzinca. A predsa, vďaka citlivosti tých, ktorí trpia pre trpiacich, sa z ich stretnutia rodí príbeh solidarity a nádeje, ktorý rúca múry izolácie a strachu.“



Svätý Otec vyzdvihol schopnosť premeniť skúsenosť utrpenia na blízkosť voči bolesti druhých a zároveň prekonávať pokušenie uzavrieť sa. Pozornosť upriamil na tri dôležité postoje: byť nablízku trpiacim, dať hlas nepočutým utrpeniam a stať sa zaangažovaným kvasom dobročinnej lásky.



Pápež osobitne zdôraznil skryté utrpenie ľudí s bolestnými chronickými ochoreniami a fibromyalgiou:



„Je dôležité dať hlas nepočutému utrpeniu toho, kto v chorobe ponechaný sám na seba, bez ekonomickej a morálnej podpory, ľahko podlieha zúfalstvu a strate viery, ako sa to môže stať ľuďom trpiacim fibromyalgiou a chronickou bolesťou. Vyzývame naše mestá, niekedy pusté na ľudskosť a hluché k súcitu. Prijmime volanie tých, ktorí trpia, a postarajme sa, aby bolo vypočuté.“



Stať sa kvasom lásky k blížnemu znamená aj vytvárať ľudské siete, ktoré nespútavajú, ale oslobodzujú - siete sŕdc, ktoré sa zjednocujú v modlitbe a v súcite a pracujú spoločne, a to v štýle nezištnosti a vzájomnosti, povedal Svätý Otec. Ako doplnil, „všetci sme totiž núdzni a môžeme niečo darovať či prijať, i keď len úsmev“.



„Vytvárať siete znamená spolupracovať ako údy jedného tela (porov. 1 Kor 12, 12-27), povedal pápež. „Utrpenie jedného sa stáva utrpením všetkých a príspevok každého je vítaný všetkými ako požehnanie“.



Ľudí, ktorí sa starajú o trpiacich, Svätý Otec povzbudil slovami:



„Drahí priatelia, byť nablízku tým, ktorí trpia, nie je ľahké, to dobre viete. Preto vám hovorím: Nedajte sa odradiť! A ak narazíte na prekážky alebo nedorozumenia, pozrite sa do očí trpiacemu bratovi alebo sestre a spomeňte si na slová milosrdného Samaritána: «Postaraj sa oňho». V tej tvári sa na vás pozerá sám Ježiš, ten ktorý chcel zdieľať našu slabosť, našu krehkosť až po smrť za nás a ktorý nás ako zmŕtvychvstalý nikdy neopustí! V ňom nachádzame silu nevzdávať sa ani v tých najťažších chvíľach.“



Pápež adresoval osobitné slová aj chorým ľuďom, ktorí prežívajú utrpenie s vierou:



„Vy ste v krehkosti blízko Božieho srdca. Pochopiť krehkosť, pohladiť krehkosť, utešiť krehkosť: to je cesta, ktorou musíme ísť. Prosím vás, ktorí ste chorí, o modlitby, aby medzi nami rástla blízkosť k trpiacim a konkrétna angažovanosť v láske k blížnemu a aby žiaden výkrik bolesti nezostal nevypočutý.“





[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024