Pápež pri generálnej audiencii vyzval k solidarite s Tureckom a Sýriou

TK KBS, VaticanNews, zk; rp | 08. 02. 2023 13:56



Vatikán 8. februára (VaticanNews) Pápež František pri generálnej audiencii 8. februára zhrnul svoju 40. apoštolskú cestu, počas ktorej v dňoch 31. januára – 5. februára navštívil Konžskú demokratickú republiku a Južný Sudán. Svätý Otec zároveň vyzval k solidarite s oblasťami Turecka a Sýrie zasiahnutými pondelkovým ničivým zemetrasením a spolu s veriacimi sa modlil za postihnuté obyvateľstvo.



„Dosť bolo vykorisťovania Afriky“!, zopakoval v katechéze Svätý Otec, keď rekapituloval svoju nedávnu apoštolskú cestu. Ako povedal, v Konžskej demokratickej republike spolu s obeťami násilia z východných častí krajiny povedali „nie“ násiliu a rezignácii“ a „áno“ zmiereniu a nádeji.



V súvislosti s Južným Sudánom pápež spomenul:



„Toľko takzvaných civilizovaných krajín ponúka pomoc Južnému Sudánu a táto pomoc pozostáva zo zbraní potrebných pre vojnu. Je to hanebné“. Treba povedať „nie“ korupcii a obchodovaniu so zbraňami a „áno“ stretnutiu a dialógu, zdôraznil Svätý Otec. Zároveň zopakoval, že ženy sú silou, ktorá môže premeniť krajinu.



Pápež v Južnom Sudáne vykonal ekumenickú púť pokoja spolu s predstaviteľmi anglikánov a škótskych presbyteránov: s arcibiskupom Canterbury Justinom Welbym a moderátorom Generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Iainom Greenshieldsom. „Išli sme spoločne svedčiť o tom, že je možné a že je náležité spolupracovať v rozličnosti, najmä ak máme spoločnú vieru v Ježiša Krista“, vysvetlil Svätý Otec. Ako povedal, osobitný význam mala aj spoločná ekumenická modlitba:



„Spoločne sme počúvali Božie slovo, spoločne sme sa modlili chvály, prosby a príhovory. Vo veľmi konfliktnej realite, akou je Južný Sudán, je toto znamenie zásadné a nemožno ho považovať za samozrejmosť, pretože, žiaľ, existujú ľudia, ktorí zneužívajú Božie meno na ospravedlnenie násilia a zneužívania.“



Výzva k solidarite s Tureckom a Sýriou



Svätý Otec vyslovil osobitný apel v súvislosti s pondelkovým ničivým zemetrasením v Turecku a Sýrii. S veriacimi sa za postihnuté obyvateľstvo spoločne pomodlili Zdravas‘ Mária. Pápež povedal:



„V tejto chvíli moje myšlienky smerujú k ľuďom v Turecku a Sýrii, ktorých ťažko zasiahlo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo tisíce mŕtvych a zranených. S pohnutím sa za nich modlím a vyjadrujem svoju blízkosť týmto ľuďom, rodinám obetí a všetkým, ktorí trpia touto ničivou katastrofou. Ďakujem tým, ktorí sa nasadzujú v poskytovaní pomoci a vyzývam všetkých, aby prejavili solidaritu s týmito územiami, z ktorých niektoré už boli sužované dlhou vojnou. Modlime sa spoločne, aby títo naši bratia a sestry mohli ísť vpred a prekonali túto tragédiu a prosme Pannu Máriu, aby ich chránila.“



Trpiaca Ukrajina a požiare v Čile



Pápež opäť pripomenul aj trpiaci ukrajinský ľud slovami:



Nezabúdajme na utrpenie ukrajinského ľudu, ktorý je tak sužovaný: v tejto zime, bez svetla, bez kúrenia a vo vojne.“



V pozdrave španielsky hovoriacim pútnikom Svätý Otec pamätal aj na „obete a ľudí postihnutých požiarmi“ v Čile. Požiare vypukli v lesoch v stredo-južných regiónoch Nuble a Biobio a potom v Auracanii na juhu, ktorú zasiahla intenzívna vlna horúčav. Požiare si doteraz vyžiadali najmenej 26 mŕtvych, vyše 1000 zranených a zničili vyše 1 500 domov.



Blíži sa liturgická spomienka Lurdskej Panny Márie



Mladým, chorým, seniorom a novomanželom Svätý Otec pripomenul blížiacu sa liturgickú spomienku Lurdskej Panny Márie:



„Už sme v novéne ako prípravy na liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej, ktorá pripadá na sobotu 11. februára. Zvolávam na vás ochranu Nepoškvrnenej Panny, aby vám vždy zachovala radostné srdce a podporovala vás na ceste životom.“





[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024