Cirkev a svet je nablízku Sýrii a Turecku po ničivom zemetrasení

TK KBS, RV mh, ml; pz | 07. 02. 2023 15:17



Turecko 7. februára (Vatican News) „Ľudia sú na ulici, v chlade a v daždi...“ uviedol biskup sýrskeho Aleppa Mons. Antoine Audo, keď za zvuku sirén záchranných vozidiel niekoľko hodín po zemetrasení poskytol rozhovor pre Vatikánske médiá. Prírodná katastrofa, ktorá v pondelok 6. februára otriasla krajinami Turecka a Sýrie, vyvolala strach, smrť a tisíce ľudí pod troskami. Svet mobilizuje pomoc.



Viac ako dvetisíc mŕtvych a tisíce zranených zanechalo silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8 Richterovej stupnice v oblasti medzi južným Tureckom a severnou Sýriou. Napriek maximálnemu úsiliu miestnych orgánov a medzinárodného spoločenstva pomoc prichádza pomaly. O situácii, ktorú zhoršujú náročné podmienky ako prítomnosť mnohých utečencov a nízke zimné teploty, priniesli svedectvá dvaja biskupi: Mons. Audo a Mons. Bizzeti.



Starostlivosť miestnej cirkvi



Pre taliansku sekciu Vatikánskeho rozhlasu chaldejský biskup v Aleppe Mons. Antoine Audo v pondelok vysvetlil:



„Boli sme na treťom poschodí, strach bol obrovský a teraz sú všetci ľudia na ulici, v chlade a v daždi. (...) Na takéto udalosti nie sme zvyknutí, niečo také som v Aleppe videl prvýkrát. (...) Dnes budeme spať pri vchode do biskupstva alebo inde, uvidíme, čo ďalej. Je tu veľký strach, všade sú škody, dokonca aj v katedrále. Knižnice sú zničené, domy sa zrútili: je to apokalyptická situácia. (...) Toľko ľudí je v autách, všetci majú v rukách mobilné telefóny a snažia sa komunikovať. Situácia je veľmi smutná a teraz potrebujeme pomocné vozidlá, elektrinu. To je problém.“



 Apoštolský vikár Anatólie, biskup Paolo Bizzeti, hovoril o situácii dojatým hlasom:



„Sú tu stovky mŕtvych, ale v oblasti epicentra hovoríme o tisícoch ľudí, ktorí prišli o život. Viem o tom, že sa zrútila jedna nemocnica, ďalšia je mimo prevádzky, je tam viac ako dvesto zrútených domov a je ťažké sa tam dostať. Problémom je teda poskytnúť pomoc tým, ktorí sú pod troskami. (...) Letecké spojenie je pozastavené, letisko v Antiochii je poškodené. Teraz je dôležité rozbehnúť pomoc, chystám sa zavolať Charite, musíme na tom hneď pracovať“.



Zmobilizovaná pomoc z celého sveta



Miestne zdroje zaznamenali doteraz približne 5 000 úmrtí, avšak v Turecku bolo už zachránených 8 000 ľudí. Odhady Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukazujú, že katastrofa postihla najmenej 23 miliónov ľudí. Podľa odborníkov na geofyziku zemetrasenie uvoľnilo silu rovnajúcu sa výbuchu približne 130 atómových bômb.



Talianska biskupská konferencia v ten deň vyčlenila 500 000 eur ako počiatočnú pomoc a Milánska charita 20 000 eur. EÚ a NATO mobilizujú pomoc na podporu Ankary v núdzovej situácii. Komisár EÚ pre mimoriadne situácie Janez Lenarčič informoval, že bolo zmobilizovaných 27 záchranných tímov z 19 rôznych krajín. Rovnako Biely dom v USA poslalo pátracie a záchranné tímy.



Sýria dostáva pomoc od Ruska, dlhoročného spojenca Damasku, ako aj od Iránu a niektorých arabských krajín. V Sýrii už pôsobí viac ako 300 ruských vojakov a 60 vozidiel moskovských ozbrojených síl, ktoré spolupracujú na záchranných operáciách. Komisia OSN pre Sýriu vyzvala na celosvetové prímerie v Sýrii, aby sa umožnili záchranné operácie.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024