Kongo 1. februára (VaticanNews) Na záver druhého dňa apoštolskej cesty pápeža Františka v stredu 1. februára vo večerných hodinách bolo stretnutie so zástupcami charitatívnych organizácií na apoštolskej nunciatúre v Kinšase.
Svätý Otec František v úvode svojho príhovoru vyzdvihol tichú a dlhodobú prácu charitatívnych pracovníkov, prirovnal ich k rastu lesa týmito slovami:
„V tejto krajine, kde je toľko násilia, ktoré sa ozýva ako dunivý rachot vyrúbaného stromu, ste lesom, ktorý každý deň rastie v tichu a robí vzduch lepším, dýchateľnejším. Samozrejme, strom, ktorý padá, robí väčší hluk, ale Boh miluje a pestuje štedrosť, ktorá potichu klíči a prináša ovocie, a s radosťou upiera svoj pohľad na tých, ktorí slúžia núdznym.“
V svedectve Cecílie bolo ukryté okrem iného aj príslovie: „Aj tisíc krokov sa vždy začína tým prvým krokom.“ Mená a tváre chudobných ľudí, ktorí boli neznámi a nebolo počuť ich hlas sa stali pre týchto pracovníkov charity svedectvom Ježišovej blízkosti, pápež poďakoval za slová svedectva aj za pohľad, ktorý „vie rozpoznať Ježiša v jeho najmenších bratoch a sestrách.“
Svet má inú mentalitu a preto, pokračuje Svätý Otec: „ vy ich prijímate, zatiaľ čo svet ich zneužíva, vy ich podporujete.“
Aj pri tomto stretnutí pápež neskrýval svoje emócie:
„Človeku sa tisnú slzy do očí, keď počúva príbehy, aké ste mi rozprávali, o trpiacich ľuďoch, ktorých všeobecná ľahostajnosť odsúdila na bezdomovecký život, čo ich vedie k životu na ulici, vystavuje ich riziku fyzického násilia a sexuálneho zneužívania, a dokonca obvineniam z čarodejníctva, hoci potrebujú len lásku a starostlivosť.“
V príhovore bola chudoba prirovnaná popolu, ktorý zahasí oheň, ktorý nosí človek v sebe. A preto sa chcel pápež zastaviť pri dvoch otázkach: „Má to zmysel?“ a „Ako konať túto dobročinnú službu?“
Ako zaznelo v svedectvách, „láska nás privádza k Bohu a on nás prekvapuje neočakávanými zázrakmi, ktoré sa dejú prostredníctvom tých, ktorí milujú.“
Má to zmysel preto, lebo viera bez skutkov by bola mŕtvou. (porov. Jak 2,26). Je to štýl života. Nie je problém v nedostatku vecí, ale v ich rozdelení. Dôležitejšie však ako rozdávať veci je odovzdávanie vedomostí.
Na záver svojho príhovoru Rímsky biskup ponúka tri kľúčové slová na riešenie otázky ako vykonávať dobročinnosť: vzorný príklad, udržateľnosť a spolupráca.
Viac si môžete prečítať po doplnení celého textu príhovoru.