V  Prešove si pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie

TK KBS, ISPA/TSKE;pz | 27. 01. 2023 11:45



Prešov 27. januára (TK KBS) Gréckokatolíci si v sobotu 28. januára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie od zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii so začiatkom o  10:00 bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie. Homíliu ohlási Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku. Na slávnosť prisľúbilo účasť 21 biskupov zo Slovenska a zahraničia. Svätá liturgia bude vysielaná v priamom prenose RTVS na Dvojke a na vlnách Rádia LUMEN.



Sprievodný program osláv 15. výročia reorganizácie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa začína už v piatok 27. januára medzinárodnou vedeckou konferenciou, ktorá sa o  9:00 začne na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. So svojimi príspevkami okrem iných vystúpi Mons. Dimitrios Salachas, emeritný vladyka Gréckeho apoštolského exarchátu z Atén, Mons. Cyril Vasiľ, arcibiskup a košický eparcha a  osobnosť Mons. Jána Hirku, prešovského biskupa, ktorého 100. výročie narodenia si Gréckokatolícka cirkev pripomenie v novembri tohto roka, priblížia prof. Marek Petro a  otec Andrej Rusnák, osobný tajomník biskupa Hirku.



V Košiciach si v nedeľu pripomenú 15. výročie povýšenia Košického apoštolského exarchátu na eparchiu slávením archijerejskej svätej liturgie v  Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky o  10:30, na ktorej bude účastný aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.  

 

Zavŕšením osláv bude slávenie svätej liturgie v gréckom jazyku, ktorú 30. januára na sviatok Troch svätiteľov bude v  Katedrále sv. Jána Krstiteľa o 8.30 sláviť vladyka Manuel Nin OSB, apoštolský exarcha z  Atén spoločne s vladykom Petrom Rusnákom. Po svätej liturgii, v  aule A1 na Gréckokatolíckej teologickej fakulte, zaznie z úst vladyku Manuela Nina prednáška Svätý Efrém Sýrsky – básnik a teológ. Profesor Nin je medzinárodne uznávaným odborníkom na sýrsku spiritualitu, prednáša na viacerých pápežských univerzitách a je spoluautorom monografií a článkov o svätom Efrémovi. 



30. januára 2008 pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a na metropolitné sídlo. Za jej prvého metropolitu ustanovil vladyku Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a zriadil novú Bratislavskú eparchiu. Za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka.  



Minulý rok, 25. apríla, pápež František prijal zrieknutie sa úradu vladyku Jána Babjaka SJ z vedenia Prešovskej archieparchie a  celej metropolie. Aktuálne je prešovský arcibiskupský a metropolitný stolec uprázdnený.



V  pondelok 23. januára bol za pomocného biskupa Bratislavskej eparchie menovaný vladyka Milan Lach SJ, doterajší eparcha Parmy, ktorá je súčasťou Gréckokatolíckej ruténskej metropolitnej cirkvi v USA. Episkopát Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku tvorí  5 biskupov: vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie, vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, vladyka Milan Lach SJ, bratislavský pomocný biskup, vladyka Ján Babjak SJ, emeritný prešovský arcibiskup a vladyka Milan Chautur CSsR, emeritný biskup Košickej eparchie. Na Slovensku v kláštore redemptoristov v Starej Ľubovni pôsobí vladyka Marián Andrej Pacák CSsR, emeritný biskup Apoštolského exarchátu sv. Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v  Kanade.



Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má podľa výsledkov sčítania obyvateľstva  z roku 2021 spolu 218 235 veriacich. V porovnaní s posledným sčítaním obyvateľstva narástol počet veriacich  o 11 364 čo znamená 5,5 percentný nárast. Z celkového počtu gréckokatolíkov na Slovensku žije v Prešovskej archieparchii 114 401 veriacich, Košická eparchia má 74 240 veriacich a v Bratislavskej eparchii sa prihlásilo ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu 29 594 veriacich. 



Niektoré informácie o Prešovskej archieparchii 

Prešovská archieparchia má 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 163 farností, 319 kňazov, z toho 18 rehoľných a troch trvalých diakonov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2022 päť novokňazov. Prešovská archieparchia má 362 chrámov. 



Súčasťou Prešovskej archieparchie je Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom, ktorý bol zriadený na Svätý a veľký štvrtok 13. apríla 2017. Za prvého humenského vikára bol ustanovený otec Martin Zlacký, vtedajší farár gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom a protopresbyter humenského protopresbyterátu.



Čo sa týka rehoľného života, v archieparchii pôsobia dve mužské rehole – baziliáni a redemptoristi. Aktuálne je spolu v piatich kláštoroch 18 rehoľníkov a dvaja rehoľní bratia. V ženských reholiach je 72 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek. 



Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 47 seminaristov (nielen v seminári, ale aj na štúdiách v zahraničí, na pastoračnej praxi...), z toho Prešovská archieparchia 24 seminaristov. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 346 študentov v prvom a druhom stupni vysokoškolského vzdelania, z toho 233 v dennej forme a 113 v externej forme štúdia. V doktorandskom štúdiu je 30 študentov, z toho 2 v dennej forme a 33 v externej forme štúdia. Pedagogický zbor tvorí 6 profesorov, 8 docentov a 5 odborných asistentov s titulom PhD. 



V Prešove sídli aj redakcia periodika SLOVO, ktorý je oficiálnym časopisom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník už viac ako 50 rokov.



V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v metropole Šariša, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi. Okrem mnohých projektov bola v roku 2018 zriadená prvá farská charita v Okružnej neďaleko Prešova. Následne v priebehu ďalších rokov bolo založených ďalších 14 farských charít. Významne sa Gréckokatolícka charita angažovala pri zvládaní minuloročnej migračnej vlny z Ukrajiny. V nadväznosti na to boli následne zriadené centrá podpory utečencom v Prešove a Bardejove a okrem toho pomocnú ruku sprostredkujú aj sociálne centrá v mestách Snina, Humenné, Svidník a Prešov.



Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie bazilika minor Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Prešovská archieparchia má okrem toho niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest, medzi ktoré patrí aj pútnické miesto v Krásnom Brode, z ktorého ikona Presvätej Bohorodičky bola súčasťou modlitieb a duchovného života počas Jubilejného roka 2018. Slovenská pošta pri príležitosti 200. výročia od vzniku Prešovského biskupstva vydala v edičnom ráde Umenie poštovú známku, ktorej motív tvorila práve ikona z Krásneho Brodu.



V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Počas posledných troch rokov sa intenzívne rozvinula práca na ďalšom pastoračnom centre pre Rómov, ktoré sídli na Sigorde neďaleko Prešova. V pastorácii Rómov aktívne pôsobí sedem kňazov.



V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Ponúka online priame prenosy z katedrálneho chrámu a pútnických miest, ktoré sú na dennej báze zaradené aj do vysielania regionálnej televízie TV Zemplín. Logos TV pripravuje Gréckokatolícky magazín, ktorý mapuje dianie v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.



Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.



Vladyka Peter Rusnák v  rámci Konferencie biskupov Slovenska je na čele Rady pre laické a apoštolské hnutia a taktiež je predsedom sociálnej subkomisie teologickej komisie.



Niektoré informácie o Košickej eparchii 

Košická eparchia bola kánonicky zriadená 30. januára 2008, bulou pápeža Benedikta XVI. Qui successimus a podriadená prešovskému metropolitnému stolcu. Eparchia, ako samostatná cirkevnoprávna jednotka, vznikla povýšením Košického apoštolského exarchátu, zriadeného ešte v roku 1997. V roku 2023 si spoločenstvo gréckokatolíkov v Košiciach teda pripomína 15 rokov od povýšenia exarchátu na riadne biskupstvo. 



Hranice Gréckokatolíckej eparchie Košice sa prekrývajú s hranicami Košického samosprávneho kraja. 



Všetci gréckokatolíci na území Abova, Zemplína a Spiša boli od konca 18. storočia začlenení do Mukačevskskej eparchie – matky všetkých gréckokatolíckych biskupstiev v Karpatskom oblúku. V roku 1787 sa Košice stali sídlom Košického vikariátu Mukačevskej eparchie, aby sa tak zjednodušila správa biskupstva, ktoré zahŕňalo 13 žúp severovýchodného Uhorska. Prenesenie sídla vikariátu do Prešova a zriadenie Prešovskej eparchie v roku 1818 podriadilo všetkých gréckokatolíkov Abova a Spiša pod správu biskupa v Prešove. Gréckokatolíci na Zemplíne ostali aj naďalej pod správou biskupa v Mukačeve a neskôr niekoľko farností prešlo pod správu novovzniknutej Hajdúdorožskej eparchie. Zmena hraníc v strednej Európe v období pred Druhou svetovou vojnou viedla v roku 1939 k zriadeniu Mukačevskej apoštolskej administratúry na Slovensku kam patrila aj asi polovica súčasných farností Košickej eparchie. Na čele administratúry stál prešovský biskup P. P. Gojdič a generálny vikár sídlil v Rakovci nad Ondavou. Po definitívnom usporiadaní hraníc v roku 1945 bola táto administratúra rozšírená o ďalšie farnosti. Po roku 1990 sa obnovili snahy o zriadenie biskupstva pre gréckokatolíkov bývalej Mukačevskej administratúry na Slovensku. Tieto farnosti Zemplína od 21. februára 1997, spolu s gréckokatolíckymi farnosťami Abova a časti Spiša, tvoria jadro vtedy zriadeného Košického apoštolského exarchátu a od roku 2008 aj Košickej eparchie.



Z celkového počtu obyvateľov žijúcich na území Košickej eparchie, tvorí komunita gréckokatolíkov približne 9,5 percenta, vyjadrené v číslach podľa sčítania obyvateľov v roku 2021 bol celkový počet obyvateľov v Košickom kraji 782 216, z ktorých sa 74 240 hlásilo ku Gréckokatolíckej cirkvi. 



V súčasnosti (k 31.12.2022) je Košická eparchia spoločenstvom približne 75 tisíc gréckokatolíkov žijúcich v 98 farnostiach, siedmich protopresbyterátoch (dekanátoch), 17 mestách, 440 obciach, o ktorých sa stará 172 kňazov, z ktorých sú 16 rehoľníci, 3 mnísi, 12 dôchodcovia, 9 vykonávajú pastoračnú službu v zahraničí a 3 pôsobia v Ordinariáte OS a OZ SR. Na území eparchie pôsobí v niekoľkých rehoľných domoch aj 33 rehoľných sestier. Na kňazstvo sa pripravuje 26 seminaristov. Bohoslužobný život sa uskutočňuje v 158 chrámoch a niekoľkých farských, školských, nemocničných a iných kaplnkách na území eparchie. 



V zriaďovateľskej pôsobnosti Košickej eparchie je 16 škôl a školských zariadení. V roku 2019 vzniklo v Dvoriankach Centrum pre mládež Košickej eparchie svätého Jána Teológa. 



Od roku 1997 bolo na území Košickej eparchie zriadených 18 farností, posvätených 26 nových chrámov, 21 nových farských budov a nová budova pre centrálne úrady biskupstva. Kláštorný chrám Zostúpenia svätého Ducha v Michalovciach, kde sú uložené ostatky blahoslaveného Metoda Dominika Trčku CSsR, bol v roku 2012 povýšený na „baziliku minor.“ Chrám Zosnutia presvätej Bohorodičky v Klokočove, v najvýznamnejšom pútnickom mieste Košicke eparchie, ktoré si v roku 2020 pripomenulo 350. výročie od zázračného slzenia ikony Presvätej Bohorodičky, bol v roku 2020 spojený duchovným putom s rímskou pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore. V deň sviatku Zvestovania Presvätej Bohorodičke 25. marca 2021 bol v celej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vyhlásený nový mariánsky sviatok s titulom Pamiatka zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, patrónky Zemplína. Zároveň bola klokočovská Bohorodička vyhlásená za patrónku východoslovenského regiónu, ktorý sa historicky nazýva Zemplín. Nový sviatok sa bude sláviť každoročne prvú nedeľu v mesiaci október. V prípade, že na prvú nedeľu pripadne dátum 1. október, čo je sviatok Pokrova – Ochrany Presvätej Bohorodičky, liturgická spomienka klokočovskej ikony sa bude sláviť nasledujúcu nedeľu. 



Na sviatok sv. apoštolov Petra a Pavla na svätej omši, ktorej predsedal pápež František v Bazilike sv. Petra, bola vystavená aj ikona Klokočovskej Bohorodičky. V ten deň zároveň pápež požehnal aj korunky, ktorými bol klokočovský obraz korunovaný počas návštevy Svätého Otca Františka v Prešove v septembri 2021. 



V posledných rokoch sa mesto Košice stáva cieľom migrácie mnohých gréckokatolíkov z východného Slovenska, ale aj študentov a pracujúcich z Ukrajiny, ktorí sa tiež hlásia ku Gréckokatolíckej cirkvi. Aj z tohto dôvodu boli v roku 2020 zriadené v Košiciach dve nové farnosti, aby sa zlepšila pastoračná starostlivosť o gréckokatolíkov v druhom najväčšom meste Slovenska. Zároveň boli v tom istom roku v Košickej eparchii ustanovení aj dvaja noví biskupskí synkeli (vikári). Jeden pre maďarských a jeden pre rusínskych a ukrajinských gréckokatolíkov žijúcich na území eparchie.



Tragické udalosti vojny na Ukrajine, s ktorou Košická eparchia bezprostredne susedí, spôsobila masový prílev utečencov. Veľká časť z nich sa usadila v Košiciach, kde bola arcibiskupom Vasiľom zriadená v roku 2022 ukrajinská misia, ktorá pôsobí pri katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky. Misia úzsko spolupracuje s Denným centrom Košickej eparchie pre Ukrajincov a Gréckokatolíckou eparchiálnou charitou.



Gréckokatolícka eparchia Košice je zasvätená sv. Konštantínovi – Cyrilovi a Metodovi. 



Na území eparchie sa nachádza sedem pútnických miest: Klokočov (Zosnutie presvätej Bohorodičky), Košice (Narodenie presvätej Bohorodičky), Michalovce (Zostúpenie Svätého Ducha), Sečovce (sv. Cyril a Metod), Trebišov (Kristus Kráľ), Slovinky (sv. veľkomučeník Juraj), Veľké Kapušany (bl. hieromučeník P. P. Gojdič). 



V januári 2020 bol za apoštolského administrátora Sede plena Košickej eparchie vymenovaný pápežom Františkom vladyka Cyril Vasiľ SJ, dovtedajší sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme. Arcibiskup Vasiľ zastával úrad apoštolského administrátora do 24. júna 2021, keď Svätý Otec František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Košickej eparchie predložené vladykom Milanom Chauturom CSsR a zároveň menoval za košického eparchiálneho biskupa vladyku Cyrila Vasiľa SJ, dovtedajšieho apoštolského administrátora sede plena, pričom mu ponechal osobný titul arcibiskup. 



V rámci KBS sa arcibiskup Cyril Vasiľ SJ stal predsedom Rady pre rodinu, predsedom Rady pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života a predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a SKCH. Okrem toho je aj členom Kolégia pre skúmanie rekurzov v oblasti rezervovaných deliktov pri Kongregácii pre učenie viery v Ríme a členom Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry vo Vatikáne. 



Dejiny eparchie v Košiciach sú zatiaľ krátkymi dejinami; stoja na svojom začiatku. Sú však viditeľným pokračovaním udržiavania a sprostredkovania viery našich otcov, ktorú nám priniesli svätí, apoštolom rovní, Cyril a Metod, spolupatróni Európy. 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025