Pápež František: Kráčajme spoločne po ceste jednoty

TK KBS, VaticanNews, mh; rp | 26. 01. 2023 08:10



Rím 26. januára (VaticanNews) V stredu 25. januára, na sviatok Obrátenia sv. Pavla, slávil pápež František v Bazilike sv. Pavla za hradbami vešpery za účasti ekumenických delegácií. V homílii dal do pozornosti dva prvky, ktoré majú centrálne miesto v liturgii slova: napomenutie a zmena.



„Ak počúvame úzkosti doby, v ktorej žijeme, o to viac sa musíme zaujímať o to, čím trpí Pán, pre ktorého žijeme; a ak sme sa zhromaždili v Jeho mene, nemôžeme nestavať do centra pozornosti Jeho Slovo. Je to prorocké: Boh nás totiž Izaiášovým hlasom napomína a vyzýva k zmene.“ Týmito slovami uviedol Svätý Otec svoj príhovor pri večernej modlitbovej bohoslužbe, ktorú, ako tradične, slávi pri príležitosti ukončenia Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov.



S pohľadom na liturgické čítania zo sviatku Obrátenia sv. Pavla pápež upriamil pozornosť na slová „napomenutie“ a „zmena“, pričom obe naviazal na dôvody, prečo Boh smúti a trápi sa nad ľudským správaním:



„Boh trpí, keď my, ktorí tvrdíme, že sme jeho verní, uprednostňujeme svoje vlastné videnie pred jeho, riadime sa skôr pozemskými ako nebeskými súdmi, uspokojujeme sa s vonkajšími rituálmi a zostávame ľahostajní voči tým, na ktorých mu najviac záleží.“



 



Svätý Otec uviedol, že okrem našej ľahostajnosti Boha zraňuje ešte niečo vážnejšie, čím je „svätokrádežné násilie“. To Pána takmer „rozčaruje“ skonštatoval pápež:



„Pán je „rozrušený“ násilím páchaným na Božom chráme, ktorým je človek, zatiaľ čo On je uctievaný v chrámoch vytvorených ľuďmi! Môžeme si predstaviť, ako ho musí trápiť, keď je svedkom vojen a násilných činov páchaných tými, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu. Príde mi na myseľ epizóda, v ktorej istý svätec protestoval proti krutosti kráľa tým, že mu počas pôstu prišiel ponúknuť mäso; keď panovník v mene svojej religiozity rozhorčene odmietol, Boží muž sa ho spýtal, prečo má zábrany jesť zvieracie mäso, keď neváha usmrtiť Božie deti.“



 



Pápež pripomenul, že Pánovo napomenutie „nám ako kresťanom a kresťanským denomináciám dáva veľa podnetov na zamyslenie“ a upozornil, že „dnes, s rozvojom spirituality a teológie, nemáme žiadnu výhovorku“. Svätý Otec dal za príklad práve apoštola Pavla a pripomenul končiaci Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov:



„Ak chceme, aby podľa príkladu apoštola Pavla Božia milosť v nás nebola márna (porov. 1 Kor 15, 10), musíme sa postaviť proti vojne, násiliu, nespravodlivosti všade, kde sa vkráda. Tému tohto týždňa modlitieb vybrala skupina veriacich v Minnesote, ktorí si uvedomujú nespravodlivosť páchanú na pôvodných obyvateľoch v minulosti a na Afroameričanoch v súčasnosti. Tvárou v tvár rôznym formám pohŕdania a rasizmu, tvárou v tvár ľahostajnému nepochopeniu a svätokrádežnému násiliu nás Božie slovo napomína: „Robte dobro, domáhajte sa práva“ (Iz 1, 17). Nestačí odsúdiť, je potrebné zrieknuť sa aj zla, obrátiť sa od zla k dobru. Napomenutie je tu zamerané na našu zmenu.“



 



Potom pápež František upriamil pozornosť na slovo „zmena“, ku ktorej Boh svojím napomenutím vyzýva aj apoštola sv. Pavla. Ako hovorí, po určení chýb „Pán žiada o ich nápravu a prostredníctvom proroka hovorí: «Obmyte, očistite sa [...]. Prestaňte robiť zlo» (v. 16).“:



„Obrátenie sa žiada od ľudí, má komunitnú, cirkevnú dynamiku. Preto veríme, že aj naše ekumenické obrátenie napreduje do tej miery, do akej si uvedomíme, že potrebujeme milosť, že potrebujeme rovnaké milosrdenstvo: keď uznáme, že sme všetci vo všetkom závislí od Boha, budeme sa skutočne cítiť a budeme s jeho pomocou  «jedno» (Jn 17, 21).



 



Pápež uviedol, že je „krásne byť spoločne otvorení tejto zmene pohľadu v milosti Ducha“, a k tomu prosil o pomoc sv. Pavla: „Nech nám apoštol Pavol pomôže zmeniť sa, obrátiť sa; nech nám dodá trochu svojej nezlomnej odvahy.“



Homíliu Svätý Otec uzavrel poďakovaním za účasť ekumenickým delegáciám so žičením: „Kráčajme všetci spoločne po ceste, ktorú nám určil Pán, po ceste jednoty.“



 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024