Na Slovensku sa bude dať šiesty raz zapojiť do extrémnej krížovej cesty

TK KBS, vho, ml; pz | 19. 01. 2023 15:20



Bratislava 19. januára (TK KBS) Na Slovensku sa môžu jednotlivci už po šiestykrát zapojiť do extrémnej krížovej cesty (EKC). Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás začína krátko pred Veľkým Piatkom a registrácia začína každý rok presne na Popolcovú Stredu. Novinkou je, že sa na Slovensku bude tento rok konať na jedenástich miestach - Košice, Bratislava, Považská Bystrica, Trenčín - Bošáca, Orava, Vrícko, Levoča, Snina, Michalovce a Komárno.



„Cieľom je siahnuť na dno svojich síl a zažiť Božiu prítomnosť. V Extrémnej krížovej ceste ide o prekonanie vlastnej komfortnej zóny a odhodlanie prijať ťažkú výzvu. Ide o nočný pochod v ťažkých podmienkach s veľkým fyzickým a duševným vypätím. Poháňa vás vpred jedine odhodlanie prekonávať vlastné slabosti, obmedzenia a pohodlnosť,“ avizuje líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit.



Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. Pred rokom sa konala v 25 štátoch, 420 mestách, mala 822 trás a 100 000 účastníkov. Podľa iniciátorov ide o najrýchlejšie sa rozvíjajúci duchovný projekt na svete. Každá EKC musí spĺňať potrebné štandardy, ktorou je dĺžka trasy nad 40 km (alebo minimálne 30 km), ale už s prevýšením cez 500 m. Dĺžka prechodu nesmie byť kratšia ako 8 hodín.



Začína sa tradične večernou svätou omšou, na ktorej dostanú účastníci požehnanie na cestu. Trasou sa prechádza prevažne po lesných a poľných cestách, okolo krížov, kaplniek, cintorínov a kostolov, kde je 14 zastavení, pri ktorých si účastník prečíta jednotlivé rozjímania, ktoré sú už preložené z poľštiny. Každá trasa má svojho zasväteného patróna. Trasou sa prechádza v tichosti a v malých skupinkách.



Približne každých 10 km je pre účastníkov pripravené občerstvenie, takže účastník si nemusí na cestu toho veľa baliť. Zároveň je celá trasa značená. K dispozícii je aj zdravotná služba, odvozy a ubytovanie. Kedykoľvek môže účastník cesty cestu prerušiť a rozjímania krížovej cesty sa môže následne pomodliť doma. V minulosti sa do nej zapojila napríklad 14-ročná pútnička i 72-ročný účastník.



Na Slovensku boli v minulosti pripravené dve trasy - trasa bl. Titusa Zemana, ktorá mala dĺžku 33 kilometrov a prevýšenie 930 metrov. Druhá bola zasvätená je sv. Donovi Boscovi a mala dĺžku 42 kilometrov s prevýšením 1230 metrov. Pre tých menej zdatných bola pripravená 12 kilometrová moderovaná krížová cesta okolo Zborovského hrad. Zasvätená bola bl. Zdenke Schelingovej.



Všetky podrobnejšie informácie, mapy a opisy trás, rozjímania (aj audio verzia), svedectvá a registračný formulár je na stránke www.ekc.sk (informácie sú aj na Facebooku a stránke www.edk.org.pl).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024