Osem nových veľvyslancov pri Svätej stolici sa stretlo s pápežom

TK KBS, RV, mh; rp | 15. 12. 2022 19:04



Vatikán 15. decembra (RV) Vo štvrtok 15. decembra pápež František prijal nových veľvyslancov pri Svätej stolici. Ôsmi zástupcovia krajín Bahamy, Belize, Mongolsko, Niger, Nórsko, Sudán, Thajsko a Uganda odovzdali pápežovi poverovacie listiny, čím začali svoju službu ako „mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci“ pri Svätej stolici.



Vo svojom príhovore pápež vyjadril uznanie „rozmanitosti spôsobov, ktorými národy prispievajú k spoločnému dobru nielen svojich občanov, ale aj celej ľudskej rodiny“, pretože, ako skonštatoval, „spoločné kroky celej rodiny národov a práca diplomacie sú dnes potrebné viac ako kedykoľvek predtým“.



Svätý Otec novým veľvyslancom zdôraznil, že začínajú diplomatické pôsobenie „v čase zvýšenej politickej citlivosti v súvislosti s čoraz častejším porušovaním medzinárodného práva“ a tým, čo on sám nazýva „treťou svetovou vojnou vedenou po častiach“.



V tejto súvislosti vyjadril ocenenie ich práci, kde „vynaliezavosť a talent sú tiež darmi, ktoré možno dať do služieb celého sveta, v bilaterálnom aj multilaterálnom kontexte, v záujme zlepšenia ľudstva“.



Ako pápež ďalej uviedol, „riešenia sa dajú nájsť len vtedy, ak sa budeme snažiť riešiť problémy ľudstva čoraz integrovanejším a jednotnejším spôsobom“. Pred prijatím poverovacích listín od každého z ôsmich nových veľvyslancov Svätý Otec svoj príhovor uzavrel povzbudením a žičením:



„Neustálym zvyšovaním povedomia o osude ľudí na okraji spoločnosti môžete ako diplomati pomôcť osvetliť najtemnejšie zákutia nášho sveta, dostať do centra pozornosti ľudí na perifériách a dať hlas tým, ktorí ho nemajú alebo boli umlčaní. Dúfam, že pri výkone svojich vznešených funkcií budete schopní hľadať tu v Ríme i inde nové a tvorivé spôsoby podpory solidarity a sociálneho priateľstva, najmä s našimi najzraniteľnejšími bratmi a sestrami (porov. Enc. Fratelli tutti, 112-117).



V tejto súvislosti vás ubezpečujem o spolupráci a podpore Štátneho sekretariátu a dikastérií a úradov Rímskej kúrie. Na základe mnohých existujúcich iniciatív a oblastí spoločného záujmu som presvedčený, že pozitívne a srdečné vzťahy medzi vašimi krajinami a Svätou stolicou sa budú naďalej rozvíjať a prinášať ovocie.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024