Ako vznikajú klebety? Vydavateľstva DON BOSCO prináša knihu Reči

TK KBS, pno, ml; pz | 14. 12. 2022 15:38



Bratislava 14. decembra (TK KBS) Asi každý z nás sa vo svojom živote stretol s klebetami. Ako vznikajú, čo je ich príčinou? Kde vo Svätom písme nájdeme zmienky o klebetení? Aké sú následky našich neuvážených slov a ako s nimi skoncovať? Čo nám pomôže „vykoreniť“ tento zlozvyk? Možno nás povzbudia a inšpirujú slová svätých ako Filip Neri, Terézia Avilská, František Saleský či iných. Práve tejto aj dnes veľmi aktuálnej téme sa venuje knižná novinka z Vydavateľstva DON BOSCO s názvom Reči – O čom a ako hovoríme. Vďaka nej môžeme lepšie pochopiť dôležitosť jazyka pri budovaní našich vzťahov. Knihu nájdete TU



O autorovi



Leoluca Pasqua (1967) sa narodil v talianskom Corleone. Na univerzite v Udine vyštudoval ochranu kultúrneho dedičstva a na Pápežskej teologickej fakulte na Sicílii teológiu. Je kňazom a biskupským vikárom v diecéze Palermo. Aktuálne pôsobí ako špirituál v arcibiskupskom seminári. Napísal niekoľko úspešných kníh o duchovnom boji a o ľudských slabostiach.



Ukážka z knihy



Príčiny klebiet. Pri pozornom skúmaní tohto javu, silno prenikajúceho do rozhovorov, si uvedomujeme početné príčiny, ktoré vedú k zrodu klebiet. Niektoré z nich majú spoločenský charakter, pretože ich vznik ovplyvnilo prostredie, v ktorom žijeme. Ono má často podiel na vzniku tohto pokriveného spôsobu komunikácie i na pokračovaní toho, čo sme nazvali „tradícia klebetenia“. V rámci tejto „tradície“ je možné nájsť aj iné príčiny, ktoré sú hlbšie spojené s osobou, napríklad na úrovni vrodených vlastností, a tak podmieňujú jej správanie. Klebeta preto hmatateľne poukazuje na zranenia, ktoré človek nadobudol a ktoré poznačujú jeho správanie. Krátke zamyslenie nám môže pomôcť uvedomiť si niektoré prvky, ktoré vstupujú do dynamiky klebety, podporujú jej vznik, šírenie a pretrvávanie.



TK KBS informoval Peter Novák




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024