Kongo 14. decembra (TK KBS) Konžský kardinál Fridolin Ambongo hovoril s Vatican News o pokračujúcom násilí v Demokratickej republike Kongo, neschopnosti medzinárodného spoločenstva mu zabrániť a o nadchádzajúcej návšteve pápeža Františka. V posledných dňoch došlo k ďalším výbuchom násilia vo východnej časti Demokratickej republiky Kongo. Kardinál Fridolin Ambongo Besungu, arcibiskup z Kinshasy, bol nedávno v Ríme na zasadnutí Rady kardinálov a o situácii hovoril s Olivierom Bonnelom z Vatican News. Na programe rokovania bola tiež otázka neschopnosti medzinárodného spoločenstva pomôcť, úsilie konžských biskupov o národnú jednotu a nadchádzajúca návšteva pápeža Františka.
História násilia
Kardinál upozornil, že nedávne útoky sú iba poslednou epizódou v dlhej histórii konfliktu na východe krajiny. Tamojšie násilie, ktoré majú na svedomí „krvilačné“ ozbrojené skupiny, podľa neho „trvá už takmer tri desaťročia“. Dodal, že podľa informácií, ktoré získal, vlády Rwandy a Ugandy podporujú povstalecké skupiny. Kardinál sa tiež zaoberal zhoršujúcou sa situáciou na západe krajiny, ktorá je podľa neho otázkou „absencie štátu“. „Tam, kde chýba štát, sú iné sily, ktoré preberajú moc. V súčasnej dobe gangy hrdlorezov využívajú tento neporiadok na rozosievanie smrti a pustošenie v tejto oblasti.“ „Biskupi Konga,“ povedal, „si kladú otázku: Ako dlho bude toto zabíjanie pokračovať?“
Zlyhanie medzinárodného spoločenstva
„Z môjho pohľadu,“ povedal kardinál Ambongo, „ako konžského pastiera žijúceho po boku svojho ľudu, som smutne zistil, že medzinárodné spoločenstvo je spoluvinníkom toho, čo sa na východe krajiny deje, a to z jednoduchého dôvodu: všetci vedia, čo sa deje, ale predstierajú, že to nevidia.“ Kritizoval navyše MONUSCO, mierové sily OSN v krajine, a povedal, že sú tvárou v tvár povstaleckej skupine M23 „bezmocné“.
„MONUSCO priznalo, že je proti M23 bezmocné, že M23 má sofistikovanejšie zbrane,“ povedal. „Všetky Spojené národy spolu, a sú bezmocné proti malej skupine ozbrojencov. To je nepochopiteľné.“
Konžskí biskupi proti rozdeleniu
Kardinál dôrazne hovoril o nebezpečenstve „balkanizácie“ alebo rozdelení krajiny na menšie štáty. „Domnievam sa, že konžský národ je v ohrození,“ povedal. „S obnovením konfliktov na východe krajiny, najmä v súvislosti s aktivitami M23, sme teraz (konžskí biskupi) jasne presvedčení, že existujú vonkajšie sily, ktoré skutočne chcú našu krajinu rozdeliť na malé štáty.“
Poznamenal, že v reakcii na toto nebezpečenstvo konžskí biskupi nedávno vydali list vyzývajúci k národnej jednote, ktorý sa stretol s povzbudivou odozvou. „S potešením konštatujem, že minulú nedeľu sa vo všetkých diecézach krajiny, vo všetkých veľkých mestách konali demonštrácie nielen katolíkov, ale aj protestantov a všetkých mužov a žien dobrej vôle, ktorí reagovali na výzvu biskupov.“ „Dúfame, že tento pochod prinesie ovocie a privedie ľudí k rozumu.“
Nadchádzajúca návšteva pápeža Františka
Na záver sa kardinál Ambongo venoval nadchádzajúcej návšteve pápeža Františka, ktorá je naplánovaná na 31. januára až 3. februára 2023. „Príchod pápeža, ktorý bol oznámený nedávno, privítal konžský ľud ako dobrú správu uprostred tisícov zlých správ, ktoré sa naň valia,“ povedal. Poznamenal, že hlavná úloha pápežovej návštevy bude pastoračná. „Po prvé, pápež prichádza ako pastier. Prichádza, aby utešil trpiaci ľud. To je prvý účel a to je predovšetkým to, čo si ľudia uprostred tohto utrpenia, uprostred týchto súžení želajú.“ „Je tu aspoň niekto, kto im prichádza v ústrety, nie aby sa im vyhrážal, nie aby ich prenasledoval, ako to robia na východe, ale kto ich prichádza utešiť, kto prichádza potvrdiť ich hodnotu, ich ľudskú dôstojnosť. To je pre nás veľmi dôležité.“
Dúfa, že táto návšteva by tiež mohla poslúžiť ako „odrazový mostík pre národné zmierenie“. „Dúfame tiež, že vďaka tejto návšteve by sa prostredníctvom pápežových silných slov mohli zodpovední ľudia spamätať, namiesto toho, aby pokračovali vo vojne.“ Počas svojej návštevy sa pápež navyše stretne so skupinou mladých ľudí. To bude podľa kardinála obzvlášť významné, pretože vo všetkých konfliktoch „sú to práve mladí ľudia, ktorí sú manipulovaní, sú to mladí ľudia, ktorí dostávajú zbrane, aby šli a zabíjali druhých“.
Kardinál Ambongo vyjadril želanie, aby mladí ľudia v DR Kongo „počuli slová pápeža, svojho pastiera“ a mohli sa zamyslieť nad „budúcnosťou, budúcnosťou Konga, svojou vlastnou budúcnosťou ako ľudských bytostí“.