V Národnej rade uviedli príbeh generálov tajnej cirkvi Jukla s Krčmérym

TK KBS, ml; ml | 09. 12. 2022 09:00



Bratislava 9. decembra (TK KBS) V Národnej rade SR v Bratislave premietli vo štvrtok film Slobodní. Rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku a prelomových udalostí, ktoré ovplyvnili dianie na Slovensku. Nad premietaním prevzal záštitu podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel. Zúčastnil sa sa na ňom aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.







 



„Som veľmi rád, že som mohol podporiť tento film o slobode,“ prihovoril sa prítomným nuncius Girasoli. Mladým pripomenul, že sloboda nie je samozrejmosť a že treba za ňu bojovať. „Silvester Krčméry a Vladimír Jukl nielen že zostali slobodní, obaja aktívne bojovali proti obom totalitám,“ pripomenul Gábor Grendel.



Tvorcovia filmu ponúkajú náhľad do života dvoch priateľov: Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi“, a ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Po príchode komunizmu boli prenasledovaní a strávili dlhé roky vo väzení. Zakladali „krúžky“, malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia slobodne myslieť a veriť. Vrchol ich úsilia bola Sviečková manifestácia v marci 1988 a neskôr sa ich hnutie aktívne zapojilo do Nežnej revolúcie.



Počas totalitného komunistického režimu (v rokoch 1948 - 1989) odsúdili a uväznili na Slovensku viac ako 70 tisíc nevinných ľudí. Nnohí sa už na slobodu nevrátili a vo väznení zomreli. Neoprávnené rozsudky smrti vykonal režim nad 50 ľuďmi. Nútenými prácami prešlo vyšlo 13 000 obyvateľov Slovenska. Komunistický režim internoval vyše 5 000 rehoľníkov a rehoľníčiek.



Obete komunistického režimu pripomína na Slovensku Deň pamiatky obetí komunistickéhorežimu. Viaže sa s dátumom 24. júna. Pamätný deň jespojený s nespravodlivo súdeným Silvestrom Krčmérym, ktorý 24. júna 1954 na súde v Trenčíne vyriekol dnes už legendárne slová: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“.



Po filme nasledovala diskusia s biskupom a historikom Mons. Jozefom Haľkom, historikom ÚPN Františkom Neupauerom a režisérom filmu Slavomírom Zrebným. Podujatie priravili Konrad-Adenauer-Stiftung v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Konferenciou biskupov Slovenska a Občianskym združením Nenápadní hrdinovia.

 



PLNÉ ZNENIE diskusie je TU



Na premietaní sa zúčastnili veľvyslanci viacerých krajín, spišský administrátor Mons. Ján Kuboš, predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš, pedaģógovia a študenti z viacerých škôl, priatelia, rodina a známi rodiny Spoločenstva Fatima.







Vladimír Jukl, Silvester Krčméry spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku. Jukl i Krčméry strávili niekoľko rokov vo väzení. Po návrate z väzenia sa opätovne tajne zapojili do organizovania náboženského života na Slovensku.



Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, vo Velehrade a v Nitre. Založili Spoločenstvo Fatima, ktoré vyoralo hlbokú brázdu v oblasti apoštolátu rodín, mladých i detí. Funguje dodnes. Jeho zakladatelia už nežijú, spoločenstvo je však stále aktívne. V súčasnosti zbiera svedectvá „svätosti života“ Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. 



Fotogaléria (foto: Martin Heško)






[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024