Vatikán 3. novembra (RV) Vydávanie radostného a vďačného svedectva o dare, ktorým je rodina, podporovanie dobrej rodinnej politiky, ako aj problém nízkej pôrodnosti v Taliansku – o tom hovoril pápež František členom talianskeho Fóra rodinných združení, ktorých prijal v piatok 2. decembra na osobitnej audiencii.
Cieľom združenia Forum delle Associazioni Familiari je podpora a ochrana hodnôt a práv rodiny ako „prirodzeného spoločenstva založeného na manželstve“. Svätý Otec ocenil angažovanosť organizácie týmito slovami:
„Všetkým vám ďakujem za to, že sa snažíte, aby v Taliansku silne zaznieval hlas rodín: hlas, ktorý nebedáka, ale je iniciatívny; hlas, ktorý nie je ideologický, ale dokáže interpretovať realitu a potreby talianskych rodín, osobitne tých s viacerými deťmi, ktoré sú nespravodlivo postihované.“
Pápež sa vo svojom príhovore sústredil na dve skutočnosti. Prvou z nich je radosť:
„Chcel by som vám povedať, že vo vás vidím svedectvo o radosti z toho, že ste rodina, teda o hlavnom posolstve, ktoré som chcel odovzdať exhortáciou Amoris laetitia. Radosť z toho, že ste rodina, neznamená, že všetko ide dobre, že nie sú žiadne problémy...“.
„Nehovorím o ideálnej rodine, o nejakom štandardnom modeli, ktorý treba uplatňovať, aby sme boli šťastní. Každá rodina má svoju vlastnú cestu a svoju históriu, rovnako ako každý človek. Hovorím o konkrétnej realite mnohých rodín, v ktorých sa rodičia a deti spolu so starými rodičmi, tetami, strýcmi, bratrancami a sesternicami snažia deň čo deň napredovať, avšak nehnať sa za svetskými vzormi, ale ísť vpred so štýlom jednoduchosti a služby.“
„Toto je prvá vec, o ktorú sa s vami chcem podeliť a za ktorú som vďačný: svedectvo, že byť rodinou je radostný dar, ktorý vzbudzuje vďačnosť.
Svätý Otec ocenil a povzbudil aj druhý aspekt Fóra – to, že stimulujú dobrú rodinnú politiku a to prostredníctvom dialógu so zodpovednými inštitúciami, hľadajúc spoločné dobro:
„Druhý aspekt, ktorý u vás vidím a povzbudzujem vás v ňom, je to, že sa snažíte stimulovať dobrú politiku pre rodiny a s rodinami. Nerobíte to na základe nejakej osobitnej ideológie, ale na základe sociálnej náuky a praxe Cirkvi. A to prostredníctvom metódy dialógu: viesť dialóg so všetkými inštitúciami zodpovednými za rodinnú politiku, nie preto, aby slúžili záujmom jednej strany, jednej kategórie, ale aby hľadali spoločné dobro.“
Pápež nezabudol spomenúť ani problém nízkej pôrodnosti v Taliansku. Vďaka Fóru rodinných združení sa táto otázka dostala do popredia politických programov:
„Je to aj politický záväzok v širšom a vyššom zmysle slova, ako príspevok k spoločnému dobru krajiny, aby rodiny neboli najprv využívané a potom penalizované, ale aby sa im dostával rozvoj a opora. To je jediný spôsob, ako zvrátiť negatívny trend pôrodnosti. Tu sa dotýkame ďalšieho bodu, s ktorým sa s vami stotožňujem a za ktorý vám naozaj ďakujem, pretože ste mi pomohli lepšie spoznať situáciu. Aj vďaka vašim iniciatívam sa otázka pôrodnosti dostala už do popredia politických programov. Je však potrebné prejsť od slov k činom.“
Na prítomných sa Svätý Otec obrátil povzbudením:
„Musím však dodať: dbajte o seba navzájom, ako manželské páry a ako rodiny! Doprajte si potrebný čas na modlitbu, na rozhovor medzi vami manželmi a tiež s deťmi a na prežívanie spoločenstva v Cirkvi.
A vyhraďte si čas aj na hru spolu s deťmi. Hrajte sa, spolu s deťmi. Rodiny, ktoré sa chcú angažovať na úrovni združení a v sociálnej sfére, musia o to viac pestovať duchovný život a manželskú a rodinnú spiritualitu.“
Pápež sa opäť vrátil k spomenutému negatívnemu trendu pôrodnosti a nazval ho „škaredou demografickou zimou“. Pridal aj nasledujúcu poznámku:
„Môj sekretár mi spomenul, ako minule prechádzal cez Námestie sv. Petra a videl ženu s kočíkom. Prizrel sa, čakajúc, že tam uvidí dieťa, no vnútri zbadal šteniatko. Je to symbol, preto to hovorím. Treba nám deti. Veľmi potrebujeme deti.“
Na záver dal pápež rodinám za vzor blahoslavený manželský pár z 20. storočia, Luigiho a Márie Beltrame Quattrocchiovcov, ktorých život je spätý s mestom Rím.