Svätá zem bez kresťanov sú len kamene, oni chcú byť "živými" kameňmi

TK KBS, ek, mh, ml; pz | 01. 12. 2022 08:43



Svätá zem 1. decembra (E-kai) Chcú byť živými kameňmi. Vravia, že Svätá zem bez nich sú len múry. Uprostred nekresťanskej väčšiny žijú už stovky rokov. Vytrvali, aj keď v ich regióne ustrnul cestovný ruch. „Urobme všetko pre to, aby tu betlehemskí kresťania mohli zostať,“ vraví prof. Waldemar Cisło, ktorý za nimi vycestoval na začiatku adventu. Chce predstaviť ich každodenný život. Práve pre nich už roky organizuje PKWP (Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Pomoc trpiacej cirkvi) akciu S.O.S. pre Svätú zem.



Ružence, figúrky, betlehemy, ozdoby na vianočný stromček. Pre kresťanov z Betlehema predstavujú zdroj obživy. Chcú tu zostať a pýtajú sa: „kto bude s Ježišom, ak nie my?“ Ich budúcnosť vo Svätej zemi je však stále otázna. Od radikálnych skupín dostávajú signály, že tu nie sú vítaní. Veľa z nich premýšľalo o odchode. Zvlášť vtedy, keď ustrnul cestovný ruch. Kvôli Covidu neprichádzali pútnici.



„To, čo sa dialo počas ostatných dvoch rokov pandémie a počas lockdownu bolo to najhoršie, čo sme v živote zažili,“ vraví Michael Bannoura, kresťan z Betlehema. Ukazuje fotografiu. Je zarámovaná, pretože mu pripomína významnú udalosť. Michael vycestoval do Vatikánu na stretnutie so Svätým Otcom. Odovzdal mu sošku spiaceho sv. Jozefa, jeho vlastné dielo, ktoré ho stálo veľa práce. Pápež sa musel usmiať. Požehnal tých, ktorí naďalej veria v Krista, hoci už stovky rokov žijú uprostred nekresťanskej väčšiny. „Máme silnú vieru. Pre nás je prítomnosť vo Svätej zemi misiou. Svätá zem bez nás sú len kamene, my sme však živými kameňmi,“ podčiarkuje Rony Tabash, ktorého živobytím je tiež cestovný ruch.



Prof. Waldemar Cisło sa vydal do Betlehema a Jeruzalema, aby si vypočul príbehy kresťanov a ukázal im, že nie sú sami. Podľa správ Pápežskej nadácie Pomoc trpiacej cirkvi je počet vyznávačov Krista vo Svätej zemi iba okolo 1% populácie. „Toto číslo je skutočne strašne nízke. Tendencia je taká, že je z roka na rok nižšie,“ počujeme od Ewy Rishmawi, ktorá už vyše 30 rokov býva v Palestíne.



PKWP spozorovala ťažkú situáciu už v roku 2006. Vtedy vznikla kampaň S.O.S. pre Svätú zem. Nadácia ponúka v Poľsku produkty z olivového dreva. Predáva ich tam, aby mali betlehemskí kresťania z čoho žiť. Pomoc dostáva približne 60 rodín. Tento počet sa zvýšil v ostatných rokoch, keďže Poliaci si vážia ťažkú prácu kresťanov.



„Olivovník treba zoťať, vysušiť jeho drevo, narezať ho na tenučké doštičky, treba vyrobiť každé zrniečko ruženca, vybrúsiť ho a napokon navliecť, všetko si to vyžaduje veľa času,“ vysvetlil prof. Cisło. Profesor na UKSW (Katolícka univerzita Stefana Wyszyńského) ďakuje Poliakom, pretože po zastavení cestovného ruchu napomohli to, že kresťania zostali v Betleheme.



Priamo na mieste stretol riaditeľ poľskej sekcie nadácie Zacheusza Drążka, františkána pracujúceho vo Svätej zemi. Ten vysvetľuje, že „popri remeselných výrobkoch sa zdrojom živobytia kresťanov stali hotely“. Vraví, že nikto nechce byť bez práce. „Aby sme ich tu udržali, musíme im dať prácu, ale aj príbytok,“ dodáva.



Príkladom si pomáha prof. Cisło. „Keď sa región boril s ďalšou eskaláciou napätia, františkáni, ktorí riadia hotel a pútnický dom v Betleheme, síce zmenšili platy o polovicu, no nikoho neprepustili“. Vysvetľuje, že „v tom istom období moslimovia poprepúšťali kresťanov, čo dokazuje, že miestni sa podporujú podľa toho, k akému vyznaniu sa hlásia“.



V prípade Poľska presahuje táto pomoc hranice štátov a siaha až do regiónov vzdialených stovky kilometrov. Popri S.O.S. pre Svätú zem Poliaci posielajú prostriedky aj na iné potreby. „Podporujeme napríklad školy. Väčšie sumy peňazí, napríklad z veľkopiatkovej zbierky (vtedy prebieha zbierka pre potreby Svätej zeme) mieria do škôl a pomáhajú udržiavať pracovné miesta kresťanov,“ hovorí Zacheusz Drążek.



Prítomnosť kresťanov v Betleheme a Jeruzaleme je predstavuje posolstvo o mieri. Prof. Waldemar Cisło upozorňuje na školy, sirotince či domy opatrovateľských služieb, ktoré vedú. Pripomína slová latinského patriarchu Jeruzalema arcibiskupa Pierbattistu Pizzaballu, ktorý hovoril, že „v školách začína práca v prospech vzájomného rešpektu, spolužitia a tolerancie“.



V zariadeniach, ktoré vedú kresťania, sa učia aj moslimské deti. Keď v roku 2021 došlo k eskalácii konfliktu medzi Izraelom a Palestínou, kňazi vyvíjali iniciatívu smerujúcu k spoločným stretnutiam židov a moslimov s cieľom utíšiť vášne. Svätá zem môže ešte vždy prinášať posolstvo o mieri. „Neustále sa modlíme za mier. Ten je najdôležitejší,“ vraví Zacheusz Drążek (Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024