Ku kresťanstvu sa hlási menej ako polovica obyvateľov Anglicka a Walesu

TK KBS, ctk, chr, ml; pz | 30. 11. 2022 14:25


Londýn 30. novembra (TK KBS) Kresťania v Anglicku a Walese tvoria prvýkrát v histórii menej ako polovicu obyvateľstva. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa zvýšil počet hinduistov a moslimov, ale najväčšou zmenou v náboženskom zložení obyvateľstva v tejto časti Británie je nárast počtu ľudí bez vyznania o takmer 20 percent, v porovnaní so začiatkom tisícročia. Vyplýva to z údajov Národného štatistického úradu (ONS) zo sčítania ľudu, uviedla ČTK.

V minulom roku sa ku kresťanstvu hlásilo 46,2 percenta, teda 27,5 milióna ľudí. V roku 2011 to bolo 59,3 percenta. Kresťanstvo však bolo stále najčastejšou odpoveďou v kategórii náboženstvo, na druhom mieste bolo "bez vyznania" s 37,2 %, čo predstavuje 22,2 milióna ľudí. „Nie je veľkým prekvapením, keď sčítanie ľudu ukázalo, že v tejto krajine sa za kresťanov považuje menej ľudí. To pred nás stavia výzvu nielen veriť, že Boh vybuduje svoje kráľovstvo na zemi, ale aj aktívne šíriť povedomie o Kristovi,“ uviedol v reakcii na tieto údaje pre The Telegraph arcibiskup Yorku Stephen Cottrell. Humanisti UK, britská organizácia, ktorá združuje ľudí bez náboženského vyznania s cieľom podporovať sekulárne humanistické ideály, pre denník The Guardian uviedla, že ľudia by si nemali myslieť, že úpadok náboženstva znamená úpadok hodnôt.

„Prieskumy ukazujú, že traja z desiatich dospelých Britov majú humanistické ideály a presvedčenie. A tento počet v posledných rokoch narastá,“ povedal prezident Humanistickej organizácie Spojeného kráľovstva Adam Rutherfort. Organizácia tiež uviedla, že výsledky sčítnia by mali "prebudiť zamyslenie sa nad úlohou viery v spoločnosti“. Výsledky minuloročného sčítania ľudu ukázali aj trendy v etnickom zložení obyvateľstva Anglicka a Walesu; biela populácia tvorila v minulom roku 81,7 %, čo je o 4,3 percentuálneho bodu menej ako v roku 2011. Naopak, Britov ázijského pôvodu bolo o jednotky percentuálnych bodov viac a Britov afrického, karibského a iného pôvodu o desatiny percentuálneho bodu viac. Podľa denníka The Guardian, ktorý tento jav nazýva "superdiverzitou", je nárast podielu obyvateľov inej ako bielej pleti obzvlášť viditeľný v mestách ako Birmingham a Leicester, ktoré v súčasnosti evidujú viac ako polovicu obyvateľov inej ako bielej pleti.

V minulom roku bolo v Leicesteri 59,1 % ľudí inej ako bielej pleti, čo je rapídny nárast oproti roku 1991, keď to bolo len niečo vyše 25 %. V Birminghame, druhom najväčšom britskom meste, tvoria etnické menšiny 51,4 %, pričom pred 20 rokmi to bolo približne 30 % (Zdroje: ČTK / Christnet.eu).



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025