Pápež zdôraznil význam prevencie násilia na ženách výchovou mládeže

TK KBS, RV zk; ml | 26. 11. 2022 16:10



Vatikán 26. novembra (RV) Zjednotiť sa v boji proti násiliu na ženách a vytvoriť preventívnu sieť v oblasti ochrany a výchovy vyzval pápež František pri stretnutí s členmi kriminalistického oddelenia talianskeho policajného zboru v sobotu 26. novembra.



Stretnutie sa uskutočnilo v tesnej blízkosti Medzinárodného dňa odstránenia násilia voči ženám, ktorý OSN vyhlásilo na 25. novembra. Jeho tohtoročná téma je výzvou na zjednotenie sa v boji za oslobodenie žien a dievčat od rôznych foriem násilia, ktoré je, žiaľ, trvalé, rozšírené a prechádza celým spoločenským prostredím, upozornil Svätý Otec a dodal:



„V prvom rade vám ďakujem za službu, ktorú každý deň vykonávate pre taliansku spoločnosť. 



Žiaľ, v denných správach sa neustále objavujú správy o násilí páchanom na ženách a dievčatách. A vy ste inštitucionálnym referenčným bodom na boj proti tejto bolestnej skutočnosti. Je medzi vami veľa žien a toto je skvelý zdroj: ženy, ktoré pomáhajú iným ženám, ktoré im môžu lepšie porozumieť, vypočuť ich, podporiť ich.“



Svätý Otec menoval niekoľko žien, ktoré v priebehu dejín znášali násilie a teraz ich Cirkev uctieva ako mučeníčky: sv. Agáta, sv. Lucia, sv. Mária Goretti či talianska rehoľníčka bl. Maria Laura Mainetti, ktorá bola zavraždená v roku 2000. Na týchto ženách sa podľa neho ukázala vnútorná sila Ježiša Krista, ktorú prejavil pri svojom utrpení.



Osamotenosť žien, nekonečné lehoty procesov, potreba bezpečia



Ženy častokrát čelia násiliu osamotené, po nahlásení sa nedočkajú spravodlivosti alebo sú súdne lehoty nekonečné, podotkol pápež a zdôraznil potrebu zabezpečiť ženám bezpečie, a to aj po súdnom procese:



„Ženy sa, žiaľ, veľmi často ocitajú nielen samy v určitých situáciách násilia, ale potom, keď je prípad nahlásený, nedočkajú sa spravodlivosti, alebo sú súdne lehoty príliš dlhé, nekonečné. Tu musíme byť ostražití a zlepšovať sa bez toho, aby sme upadli do justicionalizmu. Štát musí zabezpečiť, aby bol prípad sprevádzaný v každej fáze a aby obeť mohla čo najskôr docieliť spravodlivosť. Musí tiež zabezpečiť, aby boli ženy „umiestnené do bezpečia“, čiže treba konať tak, aby boli v bezpečí pred aktuálnymi hrozbami a tiež pred recidívou, ktorá je, žiaľ, častá aj po prípadnom odsúdení.“



Vytvoriť preventívnu sieť



Na boj proti násiliu páchanému na ženách nestačí len špecializovaný zbor a represívne prostriedky. Svätý Otec vyzýva bojovať vytvorením preventívnej siete:



„Treba sa spojiť, spolupracovať, vytvoriť sieť: a to nielen obrannú, ale predovšetkým preventívnu sieť! To je vždy rozhodujúce pri snahe odstrániť spoločenskú pohromu, ktorá súvisí aj s kultúrnymi postojmi, zakorenenou mentalitou a predsudkami.“



V rámci prevencie Svätý Otec poukázal na dôležitosť vzdelávania a výchovy. Rodina však na to nemôže zostať sama:



„Pomyslime na rodiny. Videli sme, že pandémia s nútenou izoláciou, žiaľ, zostrila isté dynamiky vo vnútri domácich múrov. Vyhrotila ich, avšak nevytvorila: v skutočnosti ide často o latentné napätia, ktoré sa dajú preventívne riešiť na úrovni vzdelávania. To je, povedal by som, kľúčové slovo: výchova a vzdelávanie. A tu rodina nemôže byť ponechaná sama na seba. Ak väčšina dôsledkov hospodárskej a sociálnej krízy dopadá na rodiny, ale tie nie sú primerane podporované, nemôžeme sa čudovať, že v domácom, uzavretom prostredí s toľkými problémami vybuchujú určité napätia. Prevencia ide týmto smerom.“



Negatívne modely šírené masmédiami



Pápež poukázal na ďalší aspekt problému násilia na ženách – sústavné šírenie škodlivých obsahov a modelov prostredníctvom masmédií:



„Ďalší rozhodujúci aspekt: ak sa v masmédiách neustále ponúkajú obsahy, ktoré živia hedonistickú a konzumistickú kultúru, kde sa modely, či už mužské ako aj ženské, podriaďujú kritériám úspechu, sebapresadzovania, súťaživosti, moci priťahovať iných a dominovať im, ani tu si nemôžeme pokrytecky trhať rúcho tvárou v tvár niektorým správam.“



Sv. Bakhita



Proti tomuto fenoménu sa dá bojovať výchovným pôsobením, ponúkaním pozitívnych modelov, konkrétnych svedectiev o uzdravujúcej a oslobodzujúcej moci Božej lásky v životoch obetí násilia, zdôraznil Petrov nástupca a pripomenul osobnosť sv. Bakhity:



„Proti tomuto typu kultúrneho podmieňovania sa bojuje výchovným pôsobením, ktoré kladie do centra človeka s jeho dôstojnosťou. Prichádza mi na um svätica našich čias: Svätá Jozefína Bakhita. Viete, že je po nej pomenované cirkevné dielo, ktoré pracuje so ženami - obeťami obchodovania s ľuďmi. Sestra Jozefína Bakhita v detstve a mladosti znášala ťažké násilie; plne sa oslobodila prijatím evanjelia Božej lásky a stala sa svedkom jeho oslobodzujúcej a uzdravujúcej moci.“



Ponúkať mladým svedectvá o uzdravení



Sv. Bakhita však nie je jediný pozitívny príklad bývalej obete násilia, skonštatoval pápež a dodal:



„Existuje mnoho žien, niektoré sú „sväticami od susedných dverí“, ktoré boli uzdravené Kristovým milosrdenstvom, jeho nehou, a svojím životom svedčia o tom, že netreba rezignovať, že láska, blízkosť, solidarita sestier a bratov nás môže zachrániť pred otroctvom.



Preto hovorím: ponúkajme tieto svedectvá dnešným dievčatám a chlapcom. V školách, v športových skupinách, v oratóriách, v združeniach prezentujme skutočné príbehy oslobodenia a uzdravenia, príbehy žien, ktoré vyšli z tunela násilia a môžu pomôcť otvoriť oči pred nástrahami, pascami a nebezpečenstvami skrytými za falošnými modelmi úspechu.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024