Z logiky vojny nás vyvedie kultúra stretnutia a dôvery, píše pápež do Verony

TK KBS, RV zk, ml; pz | 25. 11. 2022 13:33



Vatikán 25. novembra (RV) Nezištné sebadarovanie sa, kultúra stretnutia a dôvery. „To je cesta ako vyjsť von z logiky vojny“ a „načrtnúť možné cesty mieru“. O tom píše pápež František v liste adresovanom účastníkom Festivalu sociálnej náuky Cirkvi, ktorý sa už po 12. krát koná v talianskej Verone.



Tohtoročná téma podujatia znie: „Budovať dôveru. Nadšenie zo stretnutia“. V dnešnom svete je táto téma výsostne aktuálna, podotkol Svätý Otec a dodal:



„Žijeme v období veľkých konfliktov, ktoré akoby popierali postoj dôvery voči iným, podporovaný pocitom bezpečia a pokoja. Pomyslime na mnohé prebiehajúce konflikty na celom svete - sme v tretej svetovej vojne! – a na z toho vyplývajúcu chudobu, utrpenie, na nevinné obete, na budúcnosť odopretú deťom, bezútešný scenár, ktorý si vyžaduje rozhodný zásah diela nápravy.“



Pápež účastníkov festivalu vyzýva, aby sa stali „remeselníkmi dôvery“. Remeselník totiž dokáže vidieť krásu už v surovom, ešte neopracovanom materiáli. Dôvera je úzko spätá s nádejou.



Dôvera nemôže existovať bez druhého človeka a stretnutie je v základoch dôvery, vysvetľuje v posolstve pápež:



„Či už dôveru niekomu dávame alebo sa na niekoho spoľahneme, vždy niekoho potrebujeme.  Dôvera teda nemôže existovať bez druhého. Len ak sme ochotní ho spoznať, konfrontovať sa s ním, vidieť v ňom Kristovu tvár, deliť sa o jeho radosti a utrpenie, môžeme mu dôverovať. Stretnutie teda stojí v základoch dôvery a nadšenie je tou iskrou, ktorá zohrieva srdcia a podnecuje nás otvoriť náruč druhému.



V encyklike Fratelli tutti som napísal: «Sme stvorení pre lásku a v každom z nás je „istý druh zákona ,extázy‘: Milujúci vychádza zo seba, aby v druhom našiel väčšiu plnosť bytia. Teda v každom prípade sa človek raz musí rozhodnúť vyjsť zo seba samého» (Fratelli tutti, 71, 88).“



Stretnutie sa musí stať našou najväčšou túžbou. Spolu s nezištným sebadarovaním je cestou, ako vyjsť z logiky vojny, zdôrazňuje Svätý Otec:



„Stretnutie sa musí stať našou najväčšou túžbou, naším cieľom, za ktorým treba vytrvalo ísť, pretože «ľudská bytosť je stvorená takým spôsobom, že sa dokáže rozvíjať a vytvárať, iba ak v nezištnom sebaobetovaní» (Fratelli tutti, č. 87). Je to rozmer, ktorý nám umožňuje premeniť sebectvo na bratstvo, ľahostajnosť na nadšenie, meče na pluhy a kopije na kosáky. To je cesta ako vyjsť von z logiky vojny, ktorá v druhom vidí nepriateľa, hrozbu, uzurpátora, a načrtnúť možné cesty mieru.“



Účastníkov 12. ročníka Festivalu sociálnej náuky Cirkvi, ktorý vo Verone prebieha od 24. do 27. novembra, pápež napokon vyzýva: „Vás podnikateľov, odborníkov, zástupcov inštitucionálneho, kooperatívneho, hospodárskeho a kultúrneho sveta, ktorí ste sa zišli vo Verone, žiadam, aby ste každý vo svojej oblasti podporovali a rozvíjali kultúru stretnutia a dôvery.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024