Zomrela aktivistka za ľudské práva, ktorá našla vieru cez kard. Bergoglia

TK KBS, RV, ml; pz | 22. 11. 2022 15:29


Argentína 22. novembra (RV) Vo veku 93 rokov zomrela v nedeľu zakladateľka a predsedníčka združenia Matky z námestia Plaza de Mayo, ktoré sa už takmer 50 rokov usilujú o pravdu a spravodlivosť pre obete vojenskej diktatúry v Argentíne. Po jej smrti bol vyhlásený trojdňový štátny smútok. Roky kritizovala Jorgeho Maria Bergoglia, potom došlo k zblíženiu pri stretnutí v Dome sv. Marty v roku 2016, pri ktorom ho požiadala o odpustenie. Odtiaľ sa odvíjal vzťah založený na listoch a správach.

Tento štvrtok sa po prvýkrát po takmer 50 rokoch nezúčastní na jednej z "rond" na námestí Plaza de Mayo, kde so symbolickou bielou šatkou na hlave žiadala pravdu a spravodlivosť pre manželov, synov a ďalších členov rodiny, ktorí boli zavraždení počas argentínskej špinavej vojny (1976-1983). Prišla o dvoch synov, Jorgeho Omara a Raúla Alfreda, a o nevestu, ktorá zmizla ako mnohí ďalší odporcovia režimu.

Štátny smútok v Argentíne

Hebe de Bonafini, zakladateľka a predsedníčka združenia Madres de Plaza de Mayo, ktoré založili ženy a matky všetkých osôb zmiznutých počas vojenskej diktatúry, zomrela vo veku 93 rokov. Na budúci rok 4. decembra by mala 94 rokov. V prvej polovici októbra bola tri dni hospitalizovaná v nemocnici v La Plata, kde sa podrobila vyšetreniam, ktoré neodhalili žiadnu konkrétnu patológiu. Bola podporovateľkou mnohých iniciatív vrátane Univerzity ľudských práv a v Argentíne bola považovaná za takú významnú osobnosť, že vláda prezidenta Alberta Fernándeza po jej smrti vyhlásila v celej krajine trojdňový smútok.

Vzťah s pápežom

Jej vzťah s Jorge Mariom Bergogliom, súčasným pápežom Františkom, bol kľúčovým bodom v jej osobnej histórii. V minulosti ostro a dôsledne kritizovala vtedajšieho arcibiskupa Buenos Aires, po čom sa obaja opäť stretli, najprv prostredníctvom listov a iných výmen, potom osobne v Dome svätej Marty v roku 2016. Podľa vlastných slov práve vďaka tomuto vzťahu Hebe Bonafiniová znovu objavila svoju vieru.

„Úplne som stratila vieru, a keď sa začal náš vzťah, vrátila sa mi viera, ktorá je taká potrebná..... Bez viery sa nedá žiť a vďaka nej sa každý večer rozprávam so svojimi deťmi,“ povedala žena v rozhovore pre rádio AM-530. Pápež František „ma mnohokrát pozval do Vatikánu. Cítila som, že by som nemala ísť, pretože som sa s ním veľa hádala. Až jedného dňa poslal ku mne domov biskupa, s ktorým som sa porozprával a prijal pozvanie na návštevu.“

Stretnutie v Dome sv. Marty v roku 2016

Bonafini prišiel do vatikánskeho domu Santa Marta, kde pápež býva, 28. mája 2016 ráno. Stretnutie bolo dlhé, trvalo viac ako dve hodiny a podľa toho, čo sama Hebe povedala skupine novinárov, bolo láskyplné: „Boli sme dojatí a objímali sme sa. S pápežom hovorili aj o dramatickej situácii v Argentíne, kde ľudia nemajú prácu a bojujú o prežitie. Pápež ju predovšetkým "pozorne počúval", povedala aktivistka a verejne priznala, že sa v Bergogliovi mýlila, že nepoznala jeho angažovanosť v prospech chudobných a že sa mu ospravedlnila.

Pápež v rozhovore s novinárkou Elisabettou Piqué v La Nacion v júli 2016, keď hovoril o májovej audiencii, komentoval toto ospravedlnenie: „Bolo to gesto odpustenia. Požiadala ma o odpustenie a ja som ju neodmietol. Nikomu to neodopieram. Ide o ženu, ktorej zabili dvoch synov. Skláňam sa, kľačím pred takým utrpením. Bez ohľadu na to, čo o mne povedala. A viem, že v minulosti povedala hrozné veci.“

Korešpondencia s pápežom

Vzťahy medzi pápežom a predsedom Madres de Plaza de Mayo pokračovali aj v nasledujúcich rokoch na úrovni listov. V roku 2017 poslala Hebe pápežovi list, v ktorom mu povedala, že Argentína ho potrebuje: „Prechádzame veľmi zlým obdobím, krajina vyzerá ako hora, ktorá sa rúca, ako zemetrasenie. Potom si pripomenula 40. výročie "boja" Madres, „pričom nevynechala ani jeden štvrtok na námestí: 2036 pochodov, zostalo nás len pár, ale vybudovali sme nezničiteľný most medzi našimi deťmi a novými generáciami, ktoré vzali vlasť vážne, takže my, Matky, zomierame pokojne, pretože boj a obrana života je v najlepších rukách, v rukách mladých ľudí, ktorí sú odhodlaní bojovať za iných a pre iných“.

František reagoval zaslaním knihy a listu, v ktorom zopakoval „to, čo som jej povedal a vyjadril mnohokrát, keď bola vo Vatikáne: tvárou v tvár bolesti matky, ktorá stratila svoje deti takým krutým a násilným spôsobom, cítim hlbokú úctu a potrebu sprevádzať ju svojou blízkosťou a modlitbou. Len ona vie, čo je to trpieť.“

Povzbudenie

Vo februári 2018 sa Hebe Bonafiniová počas stretnutia matiek na Plaza de Mayo podelila o nové posolstvo, ktoré jej pápež odovzdal a v ktorom napísal: „Modlím sa za vás a za ostatné matky a prosím Pána, aby vás udržal v dobrom zdraví, aby ste mohli naďalej pomáhať mnohým ľuďom.“ Pri tejto príležitosti František povzbudil ženu, aby pokračovala a netrápila sa fámami, ktoré o nej kolujú: tie, ako napísal, „len poškvrňujú svedomie a ruky tých, ktorí ich vypúšťajú. Nezabudnite sa za mňa modliť. Pozdravujte matky.“

Pápež obnovil rovnaký pozdrav a požehnanie pred niekoľkými mesiacmi v liste z 1. mája 2022, deň po 45. výročí prvej "hliadky" 30. apríla 1977, keď skupina žien pochodovala okolo Mayskej pyramídy, aby prosila o navrátenie svojich uväznených alebo nezvestných detí. Pápež im poďakoval za knihu, ktorú dostal ako dar: „Pozorne som si ju prečítal a je obdivuhodné, ako Matky z Plaza de Mayo vytrvali 45 rokov.“ Cesta, ktorá teraz stráca svoju vedúcu silu, ale bude pokračovať.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025