Bratislava 22. novembra (TK KBS) Ďžihádisti a extrémistickí nacionalisti stoja za nárastom prenasledovania kresťanov takmer na celom svete. Uvádza to nová správa medzinárodnej pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Správa s názvom Trpiaci a zabudnutí je zhrnutím situácie kresťanov utláčaných pre vieru za roky 2020 - 2022 a vychádza v súvislosti s medzinárodnou kampaňou Červená streda, ktorá tieto skutočnosti zdôrazňuje.
Obsahom správy, ktorá vychádza tento rok už po ôsmykrát, sú zistenia nadácie v spolupráci s miestnymi zdrojmi, doplnené svedectvami, prípadovými štúdiami a analýzami vybraných krajín o rozsahu porušovania náboženskej slobody v 24 krajinách. Až v 75 percentách z nich sa útlak alebo prenasledovanie kresťanov za posledné dva roky zhoršilo.
V Ázii útlak zhoršujú najmä štátne autoritárske režimy. Situácia je najhoršia v Severnej Kórei, kde sa náboženská viera a prax bežne a systematicky potláčajú. Náboženský nacionalizmus spôsobil narastajúce násilie voči kresťanom v Indii a na Srí Lanke, kde pôsobia hindutva a sinhálske budhistické nacionalistické skupiny. Úrady tu zatýkajú veriacich a blokujú kresťanské bohoslužby.
V Indii došlo od januára 2021 do začiatku júna 2022 k 710 prípadom násilia proti kresťanom, ktoré je inšpirované politickým extrémizmom. Počas masového zhromaždenia v Čhattísgarhu v októbri 2021 členovia vládnucej strany Bharatiya Janata Party (BJP) tlieskali, keď pravicový hinduistický náboženský vodca Swami Parmatmanand vyzýval na zabíjanie kresťanov.
Na Blízkom východe migračná kríza ohrozuje prežitie niektorých najstarších kresťanských komunít na svete - v Sýrii klesol počet kresťanov z 10 % populácie na menej ako 2 % - z 1,5 milióna tesne pred začiatkom vojny na približne 300 000 v súčasnosti. V Iraku je tempo exodu pomalšie - kresťanská komunita, ktorá tu mala pred inváziou tzv. Islamského štátu v roku 2014 približne 300 000 ľudí, sa do jari 2022 znížila na polovicu, teda na 150 000.
Publikácia tiež ilustruje, že aj v tak rozdielnych krajinách, ako je Egypt a Pakistan sú podobné trendy, najmä v oblasti sexuálneho zneužívania kresťanských dievčat a žien. Tie sú tu vystavené častým únosom a násilným náboženským konverziám - často aj s pasívnou podporou bezpečnostných zložiek.
Afrika zaznamenala prudký nárast teroristického násilia zo strany neštátnych militantov - v období od januára 2021 do júna 2022 bolo údajne zavraždených viac ako 7 600 nigérijských kresťanov. V máji 2022 bolo zverejnené video, na ktorom islamistická teroristická skupina Boko Haram/ISWAP popravila 20 nigérijských kresťanov.
Správa Trpiaci a zabudnutí bola oficiálne predstavená v stredu, 16. novembra v britskom parlamente. Uviedol ju biskup Jude Arogundade, ktorého diecéza v Nigérii sa v júni stala terčom útoku ozbrojencov. Tí zabili vyše 40 ľudí, ktorí sa zhromaždili na nedeľnej bohoslužbe. Útočili uprostred dňa v plnom kostole.
Biskup Arogundade prejavil znepokojenie nad tým, že napriek narastajúcemu násiliu a strachu „sa zdá, že nikto nevenuje pozornosť genocíde“, ktorá sa odohráva v oblastiach nigérijského stredného pásu. „Svet mlčí, pretože útoky na cirkvi, ich zamestnancov a inštitúcie sa stali rutinou. Koľko mŕtvol ešte potrebujeme, aby nám svet venoval pozornosť?"
Autor správy John Pontifex podporil biskupa a vyzval veriacich na celom svete aby nezatvárali oči pred skutočnosťami, ktoré správa odhaľuje. „Urobme všetko pre to, aby sme ukázali, že sa na nich (prenasledovaných) nezabúda.“
Krátky súhrn zistení v slovenčine je dostupný na webovej stránke www.cervenastreda.sk.
Zdroj: ACN, Lucia Froncová