Konferencia Cirkev spája o práci s chorými v zariadeniach milosrdných bratov

TK KBS, ae, ml; pz | 15. 11. 2022 14:05



Viedeň 15. novembra (TK KBS) Za účasti generálneho predstaveného Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha – milosrdných bratov, pátra Jesúsa Etayo Arrondoa, sa vo Viedni (Rakúsko) stretli zástupcovia zariadení milosrdných bratov z Európy zameraných na  starostlivosť o chorých, hendikepovaných a seniorov.



Na konferencii pod názvom Cirkev spája – od roku 1572 ako spoločenstvo bratov v službe človeku zazneli svedectvá o príkladoch z praxe o tom, ako v rôznych  zariadeniach milosrdných bratov ich spolupracovníci napĺňajú charizmu hospitality, teda pohostinnosti v pomoci ľuďom.



Zo Slovenska sa zúčastnilo podujatia päť spolupracovníkov rehole milosrdných bratov, aj prior komunity slovenských milosrdných bratov brat Richard Jombík.



Ursula Maria Fürstová a Ellen Üblaggerová z hospicu Raphael v rakúskom Salzburgu informovali o tom, ako im ikona svätého archanjela Rafaela pomáha  pri duchovnom sprevádzaní pacientov v terminálnom štádiu života. „Ukazujeme, že aj na tomto mieste môže byť radosť, nielen smútok. V hospici zažívame, že sa hoja vzťahy, sprevádzame ľudí procesom zmierenia a je to pre nás veľkou cťou. Bez dobrovoľníkov by sme však mnohé aktivity v zariadení nemohli robiť,“ prezradili.



„Každý je v našom dome vítaný bez ohľadu na vierovyznanie, každého rešpektujeme, berieme ohľad na priania pacientov v ich záverečnej fáze života,“ doplnili. Bettina Hanelová a Michael Oberforcher z Eisenstadtu hovorili  o potrebe posilňovať hospitalitu v každodennom pracovnom kolotoči, ale dotkli sa aj problému spojeného s tým, že Cirkev už, žiaľ, nie je pre mnohých témou. Mnohí vnímajú jej úlohu len pri krstoch a pohreboch. Walter Müller, ktorý sa venuje geriatrickým pacientom v prednáške informoval, že okrem stacionárneho modelu využívajú aj mobilný model a sú takto schopní pomôcť až 120 pacientom  v teréne. „Darí sa nám tak znížiť počet úrazov a je to aj pomoc ľuďom, aby mohli byť v starobe čo najdlhšie samostatní,“ uviedol.



Monika Appelová z nemocnice milosrdných bratov v rakúskom Linzi skonštatovala: „Chorí nás učia evanjeliu.“ Spomenula rôzne formy aktivít pre pacientov (mikulášske stretnutia, pôstnu polievku,  požehnávanie adventných vencov a iné), priblížila aj  záujem o rozlúčky s predčasne zomrelými  detskými pacientmi, narodenými mŕtvymi deťmi, keďže v ich prostredí evidujú zvýšený nárast takýchto úmrtí. Ocenila, že rodičia týchto detí majú záujem o to, aby sa s nimi rozlúčili dôstojne, spoločne so zamestnancami.



Sestra Elisa  Gradauerová a Alexander Weiner  priblížili prácu s ľuďmi s postihnutím v Štajersku, kde sa o 600 hendikepovaných stará zhruba tisíc  zamestnancov. V komunikácii využívajú aj posunkovú reč, symboly, hudbu, formu divadla, snažia sa venovať sa každému pacientovi jednotlivo.



Sabine  Srameková a Karin Sasovicsová hovorili o starostlivosti o seniorov, o poskytovaní sv. prijímania aj ľuďom s demenciou, používaní jednoduchého jazyka pri službe týmto ľuďom, spoločných aktivitách so zamestnancami- spolupracovníkmi  (futbal, stanovanie, mesačné obedné zamyslenia, bohoslužby). „Máme zamestnankyne z 12 národností,“ poznamenali. Osobitnej pozornosti sa tešila prednáška generálneho predstaveného rehole.



Jesús  Etayo Arrondo OH pripomenul dôležitosť duchovnej služby v zariadeniach milosrdných bratov od čias sv. Jána z Boha-zakladateľa rehole až doteraz. Upozornil na potrebu prejavovať blízkosť chorým ľuďom, duchovnú dimenziu označil za základ v zariadeniach rehole. „Všetko, čo sa deje v našich zariadeniach pre dobro chorých, je hospitalita svätého Jána z Boha,“ povedal. Spomenul aj záujem o príbuzných pacientov. Upozornil na aspekt milosrdenstva, ktorý musí byť v zariadeniach milosrdných bratov prejavovaný ľuďom bez ohľadu na ich vierovyznanie či štátnu príslušnosť. Odporúčal vnímať srdcom potreby blížnych, osvojiť si postoj milosrdného samaritána z evanjelia. Hospitalita musí byť podľa neho plná transparentnosti. „Misiou rehole je evanjelizácia. Naša evanjelizácia sa konkretizuje prostredníctvom hospitality-pohostinnosti,“ dodal.



Na slávnostnej bohoslužbe, ktorou si prítomní pripomenuli 400. výročie založenia viedenského kostola milosrdných bratov ho označil generálny predstavený za jeden z najkrajších kostolov na svete a vyjadril potrebu napĺňať kostol (kostoly) životom.



TK KBS informovala Andrea Eliášová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024