Arcibiskup Gudziak: Hlas cirkvi v záležitostiach Ukrajiny musí byť jasný

TK KBS, ekai, mh, ml; pz | 15. 11. 2022 11:45



Vatikán 15. novembra (E-kai) Je veľmi dôležité, aby sme, v súlade s tým, čo chce pápež, nadväzovali dialóg so svetom, vychádzali zo seba, ale je tiež veľmi dôležité, aby sme hovorili o evanjeliu a jasne predstavovali Ježišovu náuku, hovorí arcibiskup Borys Gudziak. Zdôrazňuje, že dnes panuje veľký chaos, a to tak v otázkach osobného života, ako aj pri takých veciach, ako je invázia Ruska na Ukrajinu. Hlas cirkvi musí byť jasný, aby ľudia mohli pochopiť, o aké dôležité veci tu ide - zdôrazňuje hlava ukrajinských gréckokatolíkov v USA.



Arcibiskup Gudziak je členom vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu a počas minulého týždňa sa zúčastňoval jeho plenárneho zasadnutia. V rozhovore s Vatikánskym rozhlasom zdôraznil, že ak chceme pomôcť Rusom zbaviť sa imperializmu, je nevyhnutné, aby boli cirkev a médiá vo svojich vyjadreniach jednoznační.



Nebudeme viac ruskou kolóniou, takisto ako USA už nebudú britskou



„Treba to povedať jednoznačne a myslím si, že väčšina ľudí to vidí a rozumie tomu. Dnes máme v Rusku nový imperializmus. Imperializmus už zo zásady potrebuje kolónie a v kolóniách sú poddaní a otroci. Cieľ tejto vojny je jasný. Ide o to, či Ukrajinci chcú byť kolóniou, či sa zmieria s tým, že budú poddanými. Svet však vidí, a Ukrajinci o tom hovoria najpresvedčivejšie, obetovaním vlastného života, že sa s tým nezmieria. Ak to mám vysvetliť, pomôžem si istou analógiou. Všetkým je jasné, že Spojené štáty americké už nikdy nebudú kolóniou Veľkej Británie, Alžírsko kolóniou Francúzska... Ak dnes uznávame, že Peru, Čile či Argentína už nebudú španielskymi kolóniami, ak nechceme od ľudí tmavej farby pleti, aby boli otrokmi belochov, ako by vám mohlo prísť na um, že Ukrajinci by mali akceptovať kompromis v otázke svojej slobody tvárou v tvár tak brutálnej agresii, poznačenej vojnovými zločinmi a genocídnymi úmyslami.“



Arcibiskup Gudziak zdôrazňuje, že je veľmi dôležité, aby si tí, ktorí ohlasujú pravdu a chcú žiť v súlade s evanjeliom, uvedomili, že máme dočinenia s diabolskou túžbou po dominovaní. Zároveň je smutné, že ruská pravoslávna cirkev podporuje Putina. Ani jeden z viac ako 300 ruských biskupov sa nevyjadril proti vojne a 70% spoločnosti podporuje tento ozbrojený konflikt.



Imperializmus je patológiou ruskej kultúry, vrátane Dostojevského



„V ruskej kultúre je prítomná hlboká patológia, počínajúca od Dostojevského. Ak sa zahĺbime do ruskej literatúry a poézie, uvidíme, že je v nej pocit veľkosti. Musíme byť veľkí, musím si podriadiť iných. V tom spočívala aj tragédia otrokárov. Mysleli si, že majú právo vlastniť iných ľudí. Ukrajinci hovoria: stačilo! Dnes stojíme pred voľbou: sloboda alebo smrť. A Ukrajinci sú pripravení obetovať svoj život za iných. Ježiš hovorí, že niet väčšej lásky. Preto je dôležité, aby sme to jednoznačne videli a modlili sa za Ukrajincov, aby sme hľadali informácie a vysvetľovali to aj iným a aby sme v rámci svojich možností pomáhali. Ak tento imperializmus nebude zastavený na Ukrajine, pôjde ďalej. A práve preto pobaltské krajiny, ktoré sa nachádzali pod ruskou nadvládou, Poľsko, ktoré zakúsilo ruskú nadvládu, a tiež Rumunsko, Slovensko či Česko tak rozhodne vystupujú na obranu Ukrajiny. Ľudia na Ukrajine sa viac boja ruskej okupácie ako jadrovej vojny, pretože si pamätajú, že ruská okupácia v minulosti viedla ku genocíde.“



V rozhovore s Vatikánskym rozhlasom arcibiskup Gudziak uistil, že Ukrajinci neustúpia. Nie je si však istý, či sa podarí vykoreniť ruský imperializmus. Pripomenul, že Nemcom sa to podarilo, keď prehrali vojnu a nacisti boli odsúdení v Norimbergu. Takto dostali Nemci príležitosť opäť začať, cenou za to však boli milióny padlých, zranených a vysídlených. Šancu na nový začiatok dnes potrebuje Rusko. Treba to doviesť do konca a aby sa to podarilo, je potrebné jednoznačné vyjadrovanie - dodáva gréckokatolícky metropolita Philadelphie (Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024