Na deň chudobných oslávili aj patrónku mesta Košice Alžbetu Uhorskú

TK KBS, ke, bb, jfa, ml; pz | 14. 11. 2022 10:05



Košice 14. novembra (TK KBS) Šiesty Svetový deň chudobných si v nedeľu 13. novembra pripomenuli kňazi a veriaci počas odpustovej slávnosti v košickom Dóme sv. Alžbety.  Pomoc chudobným, súcit s trpiacimi a otvorené oči pre tých, ktorí majú akýkoľvek nedostatok, sú myšlienky, ktoré sa nesú sviatkom patrónky mesta Košice.  



Slovami pápeža Františka pripomenul pomoc núdznym v úvode odpustovej svätej omše dekan farár Alan Tomáš: „Bezprostredne naproti chudobným sú veľké slová zbytočné, je potrebné si vyhrnúť rukávy a uviesť svoju vieru do praxe priamou angažovanosťou, ktorú nemožno na nikoho delegovať. Sme tu, aby sme sa od našej patrónky, sv. Alžbety Uhorskej, učili tejto službe. Myslíme na všetkých chudobných, biednych a trpiacich. Spájame sa v tejto modlitbe pri tejto svätej omši zo Svätým Otcom.“



V piatok bola symbolicky pri Dóme sv. Alžbety charitatívna zbierka s názvom Polievka sv. Alžbety. Kúpou polievky za dobrovoľný finančný príspevok bolo možné podporiť dve konkrétne organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. Nedeľná Dobročinná zbierka sv. Alžbety vo všetkých kostoloch Košickej arcidiecézy zase poputuje na charitatívne diela sv. Alžbety.



„Tajomstvo svätosti tkvie v schopnosti viac milovať,“ uviedol v úvode nedeľnej slávnosti hlavný celebrant Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, podľa ktorého je často skutok lásky skrytý aj v tej najmenšej minci, v malom skutku pomoci, v načúvaní, trpezlivosti i modlitbe.



„Nech sa naše modlitby i dobré skutky premenia pred Pánom života na voňavé ruže, podobne ako v prípade svätej Alžbety. Verme, že ich  Mária ukáže a zanesie rovno k svojmu Synovi a pripomenie mu, že sme Ho počas pozemského života zakaždým spoznali keď bol  v chudobných, trpiacich, chorých, väznených, utečencoch, bezdomovcoch, opustených a pokorných. Lebo On je v týchto maličkých prítomný vždy“, uzavrel svoj príhovor košický arcibiskup Bernard Bober.



-



Plné znenie homílie arcibiskupa Bernarda Bobera



Svätá Alžbeta – patrónka celého mesta Košice (Košice - Katedrála 13. novembra 2022)



Milý brat v biskupskej službe, biskup Marek, bratia kňazi, diakon, seminaristi, rehoľné sestry, zástupcovia miestnej samosprávy – pán primátor mesta Košice so sprievodom, pani viceprimátorka, drahí bratia a sestry v Kristovi, zhromaždení tu v košickej katedrále, ale aj vy všetci, ktorí ste s nami spojení cez vysielanie Rádia Lumen!



Slávny teológ, Tomáš Akvinský raz povedal, že svätosť nie je vytváraná túžbou po vedomostiach. Vedomosti z nás ešte neurobia svätých. Tajomstvo svätosti tkvie v schopnosti viac milovať. Preto je Alžbeta, patrónka tejto katedrály a patrónka celého mesta Košice, veľkou svätou. Ona nám naplno potvrdila našu vieru, že Boh je láska; a kto ostáva v láske, ostáva v Bohu a Boh ostáva v ňom.“ (1Jn 4, 16).



Ježiš Kristus viditeľne pôsobil v jej živote. Láska k ľuďom a láska k Bohu sa v nej spájali a boli neoddeliteľné! Alžbeta bola mladá a krásna – vo vnútri i navonok. Bola to vysoko postavená šľachtičná, a predsa sa dokázala skloniť hlboko k všetkým biednym, aby preukázala lásku na najvyššej úrovni! Ešte spolu so svojim manželom, a aj potom neskôr zakladala a budovala nemocnice a hospice. Nezostala iba pri rečiach, ale konala, robila čo mohla a zo svojho obetovala vždy všetko. Robila to s jediným cieľom – všetko pre Ježiša!



Uvedomovala si, že Kristova Cirkev nie je len charitatívnou organizáciou, ona žije z Ježiša a pre Ježiša, pracuje k jeho chvále, a jej jediným cieľom je zjednotenie všetkých ľudí s milosrdným Bohom, tu i vo večnosti.



Alžbeta veľmi dobre poznala spoločenské príčiny chudoby, a preto konkrétne bojovala proti nespravodlivým praktikám vtedajšieho biznisu. Hoci ju od nás delí 800 rokov, je aktuálna a presvedčivá aj pre dnešnú dobu, lebo je autentická – je kresťankou naplno, až do dôsledkov!



Alžbeta mala veľkú odvahu zrieknuť sa svojho postavenia, obetovala i moc, slobodu a slávu svojho šľachtického stavu, zriekla sa svojho príjmu i majetku, len aby mohla konať a slúžiť – ale nie zhora dolu – ale na rovnakej úrovni s trpiacimi – ako chudobná pre chudobných!



Dnešnej Európe by Alžbeta jasne odkázala, že akýkoľvek sociálny projekt je neudržateľný na dlhšiu dobu, pokiaľ nevychádza z prameňa lásky k Bohu. Akákoľvek angažovanosť pre sociálne znevýhodnených, trpiacich a chorých, sa bez lásky ku Kristovi rýchlo vyčerpá, radikalizuje, alebo predčasne stroskotá a povedie k rezignácii.



Alžbeta to dobre vedela, a preto sa v jej službe vždy spájalo obetavé nasadenie s neustálou modlitbou. Znova a znova počas dňa odbehla do kaplnky, aby sa posilnila modlitbou, rozhovorom s Ježišom. Pýtala si od neho silu, radu, prosila o pomoc dobre formulovať slová útechy a žiadala si od Krista schopnosť dobre evanjelizovať každú úbohú dušu. Práve kvôli tomu je Alžbetina služba príkladom pre nás veriacich, aby sme cez silu modlitby mohli byť viac obetaví a presvedčiví v skutkoch!



Práve dnes z iniciatívy Svätého Otca Františka slávime v poradí už šiesty Svetový deň chudobných. Jeho ústredná myšlienka je citáciou z Písma: Ježiš Kristus sa stal pre vás chudobným (2Kor 8, 9). Je to zdravá provokácia, aby sme sa zamysleli nielen nad chudobou, ale najmä nad životným štýlom, ktorému holdujeme.



Staňme sa teda ľuďmi činu, aj my sa nechajme preniknúť duchom, ktorý naplnil svätú Alžbetu. Je to Duch naplno žitého evanjelia. Takto sa uvádza do praxe Ježišov súcit, milosrdenstvo a láska. A dnes sme na rade my!



Otvorené oči pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc a jasný príkaz kresťanskej lásky k blížnym, sú dostatočne silnou motiváciou, aby sme konali skutky Božej lásky aj napriek tomu, že mnohokrát máme prázdne účty i vrecká. Veď keby sme sa vyhovárali na iba nedostatok peňazí, neurobili by sme nikdy nič. Boh však dáva človeku silu prekonať všetky prekážky na ceste k službe všetkým ľuďom bez rozdielu. Lebo kto nezištne slúži ľuďom, oslavuje Boha!



Som hrdý na to, že naša duchovná rodina – Cirkev to dokázala aj počas pandémie v službe kňazov v nemocniciach, a tiež aj počas aktuálnej vojnovej krízy na Ukrajine, keď sme v našich zariadeniach, farách či pútnických domoch prichýlili utekajúcich odídencov. Svätá Alžbeta sa v nás nesklamala a isto je hrdá aj na toto mesto, ktoré je doslova hniezdom dobrovoľníkov a chvályhodne spolupracuje s našou arcidiecéznou charitou.



Rozpoznať Ježiša v tých najbiednejších a najmenších, to je schopnosť obetavej lásky. Francúzsky filozof Maurice Blondel píše v jednom liste: Prechádzal som sa po Paríži a išiel som cez jednu z rušných ulíc. Bolo krátko po obede. Zrazu predo mnou zastalo malé dievča v obnosených šatách. Bez hanby sa na mňa pozrelo a povedalo: Prosím, zašnurujte mi topánku! Ako na rozkaz som si k nej kľakol a zaviazal som jej šnúrku. Keď som zodvihol hlavu, už jej nebolo. Zostal som chvíľu kľačať na ulici. Ľudia ma pozorovali a pýtali sa čo sa mi stalo. Pomaly som sa zdvihol a v tej chvíli mi prišla na um veta zo Svätého Písma: Tu sa im otvorili oči a spoznali ho! (Lk 24)



Drahí bratia a sestry! Často je skutok lásky skrytý aj v tej najmenšej minci, v malom skutku pomoci, v načúvaní, trpezlivosti i modlitbe. Pamätajme, že na konci nášho života budeme súdení z lásky. Lebo Boh je láska.



Nech sa teda naše modlitby i dobré skutky premenia pred Pánom života na voňavé ruže, podobne ako v prípade svätej Alžbety. Verme, že Matka Božia Panna Mária ich ukáže a zanesie rovno k svojmu Synovi a pripomenie mu, že sme ho počas pozemského života zakaždým spoznali tam, kde bol vždy – v chudobných, trpiacich, chorých, väznených, utečencoch, bezdomovcoch, opustených a pokorných – lebo on je v týchto maličkých prítomný vždy! Svätá Alžbeta, oroduj za nás a za naše mesto! Amen.



_

Zdroj: Košická arcidiecéza, Jaroslav Fabian 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024