Arcibiskup Rino Fisichella: Chudobní predstavujú časť našej prítomnosti

TK KBS, ekai, mha, ml; pz | 10. 11. 2022 07:41



Vatikán 10. novembra (E-kai) „Keď pápež nalieha a hovorí: «chudobní nás evanjelizujú» (…), používa prítomný čas, nevzťahuje sa k minulosti ani budúcnosti (…): chudobní predstavujú časť našej prítomnosti,“ hovorí arcibiskup Salvatore Rino Fisichella pred Svetovým dňom chudobných, ktorý si pripomíname v nedeľu 13. novembra.



Proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu kladie dôraz na rôzne iniciatívy, aké sú na tento deň naplánované v Ríme aj na celom svete.



Vo Večnom meste budú mať núdzni po celý týždeň napríklad možnosť využiť bezplatné lekárske vyšetrenia na Námestí sv. Petra. Veľa rodín tiež dostane mimoriadnu podporu, minulý rok ju prijalo 5000 domácností. Prebieha tiež plánovanie slávnostného nedeľného obeda pre chudobných.



Ako však pripomína arcibiskup Fisichella, podobné iniciatívy sa organizujú čoraz častejšie v celej cirkvi, čo robí zo svetového dňa chudobných referenčný bod pre spoločenstvo veriacich. Arcibiskup takisto hovorí, že v tomto roku sú všetky projekty zvlášť poznačené situáciou na Ukrajine.



„Nezabúdajme, že chudobní nepoznajú hranice – chudobní majú tváre poznačené znakmi chudoby, nie národnosti. Nezabúdajme tiež, že Taliansko v tejto veci otvorilo dvere s cieľom prijať všetkých utečencov. V Ríme aj v obciach v jeho okolí máme kolónie utečencov z Ukrajiny, ktorí čakajú na našu solidaritu,“ vraví arcibiskup Fisichella.



„V pápežovom posolstve sa objavuje výraz, ktorý je adekvátny k dnešnej situácii, pretože Svätý Otec hovorí, že nesmieme strácať sily. Veľmi často si môžeme všimnúť únavu, niekedy zapríčinenú aj akýmsi jemným egoizmom, ktorý sa týka každého z nás, keď vidíme, že dôsledky vojny prežívame aj na vlastnej koži.



Prichádza teda pokušenie strácania síl potrebných na vykonávanie skutkov solidarity, starostlivosti a prijatia iných. To všetko nás má ešte bezprostrednejšie zaangažovať a ešte viac sa máme zapojiť tam, kde už existuje veľká solidarita pri prijímaní núdznych, ktorú iniciuje štát, farnosti, občianska spoločnosť či jednotlivé rodiny, aby táto solidarita mohla pretrvať.“



Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024