Blahoslavený mučeník don Titus Zeman sa symbolicky opäť vrátil do Ilavy

TK KBS, sal, ml; pz | 04. 11. 2022 11:34


Ilava 4. novembra (TK KBS) Na sviatok Všetkých svätých sa blahoslavený Titus Zeman symbolicky "opäť vrátil" do Ilavy, tentokrát do kostola Všetkých svätých. Privítali ho deti pripravujúce sa na prvé sväté prijímanie, birmovanci, miništranti, zbor i veľké množstvo veriacich. „Dnes si pripomíname všetkých svätých, v evanjeliu budeme počuť blahoslavenstvá a jeden blahoslavený – don Titus Zeman – prichádza k nám, aby tu bol medzi nami,“ povedal v úvode svätej omše miestny farár – dekan Patrik Sojčák. Liturgiu celebroval don Jozef Luscoň SDB. 

Dekan predstavil aj svoju víziu: „Don Titus Zeman je jeden zo štyroch blahoslavených (ďalšími sú Metod Dominik Trčka, Pavol Peter Gojdič a Vasiľ Hopko), ktorí boli väznení v ilavskom žalári a posvätili toto miesto exemplárnou oddanosťou Bohu a Cirkvi. Chceli by sme tieto relikvie umiestniť vo svätyni farského kostola. Neskôr, ak Pán Boh dá, by boli súčasťou nového obetného stola – spoločne s relikviami ostatných spomínaných blahoslavených, aby sme ich uctievaním mohli prehlbovať svoj duchovný život, rozvíjať úctu k našim slovenským blahoslaveným a najmä prosiť o nových robotníkov do Pánovej vinice.“

Kňaz salezián Titus Zeman bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel v roku 1969. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Zemana, čo umožnilo jeho vyhlásenie za blahoslaveného. Titus Zeman po druhej svetovej vojne zorganizoval dva ilegálne prechody bohoslovcov z komunistického Československa cez rieku Morava do Rakúska a Talianska. Pri tretej podobnej akcii bol spolu s takmer celou skupinou zadržaný. Kňaza Zemana obvinili zo špionáže a velezrady a odsúdili na trest väzenia na 25 rokov, ktorý si odpykával vo viacerých väzniciach. Na slobodu bol podmienečne prepustený v roku 1964 a po páde komunistického režimu rehabilitovaný.

Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu. Beatifikácia znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník alebo ctihodný, za blahoslaveného. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napr. v reholi.

Pápež stanovil dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného na 8. januára.

Zdroj: saleziani.sk



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025