Pápež ocenil koordináciu talianskej Cirkvi na poli komunikácie

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 01. 11. 2022 10:20



Vatikán 1. novembra (RV) V Taliansku už 25 rokov funguje v cirkevnom prostredí koordinácia práce rozličných zložiek činných v oblasti komunikácie. Pri príležitosti výročia prijal pápež František tím Koordinácie komunikačných združení (tzv. Copercom), ktorý vznikol s podporou Talianskej biskupskej konferencie a dnes združuje 29 asociácií.



Pri osobitnej audiencii v pondelok 31. októbra Svätý Otec pozval členov tímu poďakovať sa Bohu za dosiahnuté zjednotenie práce v oblasti komunikácie. Dal im aj niekoľko podnetov pre ďalší rast:



„Talenty a schopnosti sa musia využiť v prospech všetkých v službe Cirkvi v Taliansku. (...) Cesta, ktorú ste za týchto dvadsaťpäť rokov prešli, vám už teraz poskytuje bohaté skúsenosti na ďalšie zlepšovanie práce v oblasti koordinácie.“



„Buďte opatrní, pretože zmena neznamená ísť s momentálnou módou, ale zmeniť svoj spôsob bytia a myslenia vychádzajúc z postoja žasnutia nad tým, čo sa nemení, a predsa je stále nové! Žasnutie, ktoré je liekom proti zvykovosti a zahľadenosti do seba“.



Ako „základnú abecedu“ dobrého komunikátora pápež predstavil trojicu činností: stretnúť sa, načúvať a hovoriť:



„Stretnutie s druhým: znamená otvoriť svoje srdce bez pretvárky osobe, ktorá stojí pred nami. Stretnutie je predpokladom poznania. Ak nedôjde k stretnutiu, nedôjde ani ku komunikácii. Aby však mohlo dôjsť k stretnutiu, musí tu byť úprimnosť. Predstierať stretnutie znamená nestretnúť sa, a to je zlé.



Potom nasleduje načúvanie. Veľmi často pristupujeme k druhým so svojím presvedčením, ktoré sa skladá z vopred pripravených myšlienok, a riskujeme, že zostaneme neprístupní realite, ktorú máme pred sebou. Ide o to naučiť sa mlčať, predovšetkým v sebe samom, a rešpektovať druhého: rešpektovať ho nie formálne, ale skutočne, tým, že ho počúvame, pretože každý človek je tajomstvom. Načúvanie je nevyhnutnou ingredienciou skutočného dialógu.



 



Až po počúvaní prichádza hovorenie. Sv. Ján píše: «Čo sme videli a počuli, zvestujeme aj vám, aby ste aj vy mali spoločenstvo s nami. Veď my máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom» (1 Jn 1,3). Slovo, ktoré vychádza z ticha a počúvania, sa môže stať ohlasovaním, a potom sa komunikácia otvára spoločenstvu.



Stretnúť sa, načúvať, a potom hovoriť. Nech sa vaša práca vždy riadi týmito činnosťami a nech sa vždy zameriava na podstatné mená, teda na ľudí, a nie na rozptyľujúce prídavné mená, adjektíva. Sme v kultúre, ktorá prepadla adjektivizácii, všetko je adjektivizované a keď adjektivizujete, strácate podstatu veci. Tá istá dynamika môže znamenať aj bod obratu pre rôzne konflikty, ktoré akoby chceli pohltiť túto dobu.“



Ako pápež ďalej uviedol, „kráčať synodálnym spôsobom znamená žiť naplno cirkevnosť. Práve tak učil Druhý vatikánsky koncil, ktorý pred šesťdesiatimi rokmi robil prvé kroky.“ V súvislosti so synodálnou cestou Svätý Otec prítomných členov koordinačného tímu Copercom uistil o prínose úsilia o vytváranie bratstva:



„Bratstvo života môže otvoriť dôležité okno v čase veľkého konfliktu. Nech ste vo svojom každodennom nasadení svedkami a tkáčmi spoločenstva.“



„Zverujem vás svätému Františkovi Saleskému, patrónovi novinárov a komunikátorov, a blahoslavenému Karolovi Acutisovi, ktorý nám ukazuje, aké dôležité je byť kreatívnymi a vo svete digitálnej komunikácie vynaliezavými, nie opakujúcimi sa. Žehnám vám a modlím sa za vás. A vy sa, prosím, modlite za mňa. Vďaka!“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024