Kard. Tagle: Bez výchovy sociálne médiá pozbavujú kritického myslenia a empatie

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 31. 10. 2022 10:19



Vatikán 31. októbra (RV) Bez správnej výchovy môže prostredie sociálnych sietí mladého človeka obrať o vlastnosti nevyhnutné pre ľudské spolunažívanie, upozornil kardinál Tagle. Na zhromaždení v Bangkoku povzbudil biskupov celej Ázie, aby venovali tejto oblasti osobitnú pastoračnú pozornosť.



Dve stovky biskupov z ázijských krajín sa zišli od 12. do 30. októbra v thajskom Bangkoku na jubilejnom generálnom zhromaždení Federácie biskupských konferencií Ázie (FABC) pri 50. výročí založenia tejto štruktúry. Medzi rečníkmi vystúpil aj prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu kardinál Luis Antonio Tagle, niekdajší arcibiskup filipínskej Manily, ktorý upozornil okrem iného na kľúčový evanjelizačný význam výchovy mladých ľudí ku kritickému mysleniu a empatii.



Osobitne sa kard. Tagle venoval úlohe sociálnych sietí. Najprv z pozitívnej stránky hovoril o tom, že umožnili, aby informácie nezostali prístupné len pre elitárske skupiny. Vďaka  sociálnym sieťam sme mohli zostať v kontakte počas pandémie a mnohí rodičia si začali uvedomovať, že sú aj učiteľmi a katechétmi.



Predsa však „je potrebné byť opatrní, pretože používanie sociálnych médií tiež veľmi jemným spôsobom mení náš pohľad na človeka,“ upozornil filipínsky kardinál. To ovplyvňuje naše vzťahy a „spoluúčasť na premene spoločnosti“. Rovnako to platí aj pre umelú inteligenciu, ktorá „robí prácu za človeka“, čím sa niektoré aspekty ľudskej práce stávajú zbytočnými. Kardinál Tagle uviedol konkrétne príklady: kontrola pravopisu nahradila umenie hláskovania a syntaxe; kalkulačky za nás počítajú; písanie na stroji viedlo k tomu, že rukopis sa stal menej čitateľným a možno úplne vymizol. Podľa slov kardinála existuje takmer „nová forma negramotnosti“, ktorá vedie k „zaostalosti“, s možným zánikom napríklad kritického myslenia.



V tejto súvislosti prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu uviedol poznatky z prieskumu, ktorý uskutočnila vatikánska nadácia Gravissimum educationis. Prvá otázka sa týkala toho, ako mladí ľudia vnímajú sami seba  („my“)  a ako vnímajú ostatných („oni“). Pokiaľ ide o vnímanie vlastného „ja“, štúdia ukázala, že v ich identite je prítomná „ilúzia sebestačnosti“. Ide o ilúziu z potvrdzujúcich reakcií na fotografie, ktoré zverejňujú na sociálnych sieťach. „Je to forma exhibície: musíš sa propagovať,“ dokonca zverejňovať provokatívne fotografie v snahe získavať „lajky“ od ľudí, a to stále zo svojho okruhu. Toto však vedie k nutkavému správaniu, poznamenal kardinál. „Sociálne médiá sa stávajú nástrojom tejto takzvanej iluzórnej sebestačnosti“,  takže si mladí ľudia budujú svoj svet s tými, ktorí sa im „páčia“ a eliminujú tých, ktorí „sa im nepáčia“.



Týmto spôsobom sa zhromažďujú davy, ktoré však nie sú reálne prítomné: „Kolektív znamená interioritu, a dav sa môže zhromaždiť bez interiority“, skonštatoval kardinál Tagle. Citujúc prieskum ďalej uviedol, že v takejto situácii chýba „my“, ktoré nás robí schopnými kolektívnej činnosti. Namiesto toho zostávame „izolovanými jedincami“ aj v prítomnosti iných. Pre dnešnú spoločnosť už nie je charakteristický kolektív, ale samota.



Filipínsky kardinál ďalej vysvetlil, že štúdia tiež zistila, že ľudia sú viac prepojení, ale „paradoxne sa stále menej staráme o druhých“. „Naša komunikácia nevzrástla“, čo vedie k nedostatku empatie voči iným, voči tým, ktorých nepoznáme, voči tým, ktorých vnímame ako „oni“. Naopak, sociálne médiá podporujú hľadanie vernosti v malej skupine priateľov. Ak sa ostatným nepáčim, je mi to jedno: „Budem sa o nich zaujímať len vtedy, ak sa pridajú do môjho okruhu“. Tí, ktorí nie sú jeho súčasťou, „narúšajú moju sebestačnosť“. „Toto je svet, v ktorom sa naučili žiť“, skonštatoval prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu.



Na základe týchto zistení reflektoval kardinál Tagle nad úlohou Cirkvi v oblasti výchovy a vzdelávania, ktorá je miestom kontaktu s mladými ľuďmi. V tejto súvislosti upozornil, že dnes mnohým mladým ľuďom chýba kritické myslenie a empatia práve v dôsledku používaniu súčasných technológií. Psychológovia a neurológovia tiež dokázali, že v dôsledku toho mnohí mladí ľudia už nevedia čítať: „Technológiu môžeme považovať za vonkajší nástroj, ale ona mení vedomie“.



Pápežský delegát varoval, že ak nepochopíme, čo sa deje vo vývoji našej mládeže, potom budúcnosť bude charakterizovať neschopnosť kriticky myslieť a nastúpi „generácia bez empatie“. „Vychovávame občanov, ktorí budú rozvíjať kritický rozum spojený s empatiou voči tým, ktorých nepoznajú?“ opýtal sa kardinál účastníkov ázijskej federácie biskupov FABC. Vyzval ich k „evanjelizácii“ samotných sociálnych médií, keďže sú všadeprítomné po celom svete. 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024