V najstaršom pútnickom mieste na Slovensku obnovia zázemie v údolí

TK KBS, baz, ml pz | 26. 10. 2022 09:29



Bratislava/Marianka 25. októbra (TK KBS) V najstaršom pútnickom mieste na Slovensku - v Marianke - obnovia objekty zázemia vo Svätom údolí. Ide o miesto mariánskeho kultu, ktoré je súčasťou pamiatkovej zóny obce Marianka. Kongregácia bratov tešiteľov z Gethsemán, ktorá spravuje miestnu farnosť, areál a baziliku, pri tejto príležitosti zverejnilo plán úprav.



„Niekoľko rokov dozadu bol na výzvu Rímskokatolíckeho farského úradu vypracovaný miestnymi odborníkmi ideový zámer úprav Svätého údolia, ktorý predstavuje celkový pohľad na obnovu tohto historického územia. Po jeho schválení Krajským pamiatkovým úradom Bratislava sa na základe ideového zámeru môže pristúpiť k obnove jednotlivých mikropriestorov vo Svätom údolí. Ideový zámer vychádza z významu tejto lokality tak, ako je prezentovaná teológmi, historikmi, rehoľou Tešiteľov Božského srdca Ježišovho, vedením obce, pamiatkármi a návštevníkmi areálu,“ píše web bratov tešiteľov. 



Zámer je postavený na dvoch zásadách - má rešpektovať náboženský charakter celého areálu a prírodný charakter celého údolia. Najstarším centrom marianskeho kultu v údolí je bezpochyby prameň so zázračnou vodou, v ktorom sa našla drevená soška Panny Márie. Druhým centrom marianskeho kultu sa stal po roku 1377 gotický kostol, založený v tomto lesnom údolí na pokyn kráľa Ľudovíta z Anjou, s úmyslom vybudovať tu mariánske pútnické miesto. „Zámer sa podaril a z Mariatálu sa stalo najstaršie oficiálne marianske pútnické miesto v kráľovstve. Po dokončení kostola bola drevená soška slávnostne prenesená od prameňa na hlavný oltár kostola, kde sa nachádza až do súčasnosti. Z celkovej plochy Svätého údolia sa na základe schváleného ideového zámeru doteraz podarilo realizovať dva mikropriestory – predpolie kaplnky Zázračnej studne a areál Lurdskej jaskyne,“ uvádza webstránka. 



Na realizáciu čakajú ďalšie priestory, ako napríklad predpolie kostola, centrálny priestor údolia, kláštorná záhrada, krížová cesta a iné. V rámci centrálneho mikropriestoru údolia zaujíma dôležité miesto predajný objekt zázemia (tzv. búdy) s jeho obchodíkmi a bufetom.



„Predajný drevený objekt tu funguje už od 30. rokov 20. storočia a stal sa obľúbenou zastávkou pre turistov a rôznych návštevníkov Svätého údolia. Jeho estetický a technický stav je však už dlhšiu dobu neuspokojivý a preto sa v ideovom zámere uvažuje s jeho nahradením novým objektom zázemia. Nové zázemie je navrhnuté architektom Ivanom Jarinom ako elegantný objekt s moderným stvárnením, inšpirovaným architektonickými kvalitami zastavení krížovej cesty. Objekt do seba pojme nielen niekoľko malých obchodných prevádzok, ale aj verejné WC. Starý neestetický záchodový objekt vo svahu za búdami bude môcť byť tým pádom odstránený. Aby nový objekt zázemia nepôsobil ťažkopádne, je v ňom navrnutá prieluka, cez ktorú bude vidno les v pozadí. Pred obchodnými prevádzkami bude vytvorený pre návštevníkov priestor na sedenie. Objekt zázemia je navrhnutý takým spôsobom, aby nepôsobil v tomto historickom prostredí rušivo, či už svojou hmotou, alebo cudzorodými materiálmi. Výstavba tohto objektu bude ďalším z postupných krokov, ktorými sa má Sväté údolie dostať na vyššiu úroveň a zbaviť sa neestetických nánosov z rôznych období svojej existencie,“ dodáva web bratov tešiteľov. 



Bratia Tešitelia sú rehoľné spoločenstvo bratov a kňazov, ktoré založil 7. apríla 1922 Jozef Litomiský. Podľa jeho príkladu sa snažia svojou láskou prinášať náhradu za hriechy svoje, Cirkvi i celého sveta. Podstata charizmy vyplýva z vôle samého Krista, ktorý vo chvíli úzkosti v Getsemanskej záhrade prosil: „Zostaňte tu a bdejte so mnou“. Každodennú hodinovú adoráciu sa snažia robiť v duchu Otca Zakladateľa „Všetko pre potechu Božského Srdca Ježišovho.“ Vonkajšiu činnosť rehole tvorí práca s bezdomovcami, s väzňami, služba v nemocniciach, v hospicoch, uprostred zomierajúcich. Povolaním každého je zotrvanie v dialógu s Bohom pri každodennej adorácii Najsvätejšej sviatosti. Pri príležitosti storočnice vzniku začal 7. apríla 2022 Jubilejný rok, ktorý potrvá do 7. apríla 2023.



Zdroj: bazilikamarianka.sk




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024