V Krakove sa skončilo sympózium Rady európskych biskupských konferencií

TK KBS, diec, mha, ml; pz | 24. 10. 2022 15:01



Krakov 24. októbra (TK KBS) „Volanie mladých môže zmeniť cirkev. Volanie o iný pohľad, než môže dať tento svet,“ hovoril arcibiskup Marek Jędraszewski v závere sympózia „Vstaň! Kristus Ťa volá“, ktoré sa v ostatných dňoch uskutočnilo v Sanktuáriu sv. Jána Pavla II. v krakovskej štvrti Białe Morza. Zúčastnili sa ho mladí a biskupi z takmer 30 európskych krajín. Udalosť organizovala Rada európskych biskupských konferencií a Krakovská arcidiecéza.



Medzi delegátmi z celej Európy, ktorí zastupovali oblasti pastorácie mládeže, škôl, katechéz, univerzít a pastorácie povolaní, boli aj zástupcovia zo Slovenska. Boli medzi nimi Marek Varga a Andrea Miškocová (za sekciu univerzity,  Viktor Pardeľ (za katechézu), biskup Tomáš Galis (za mládež a pastoráciu povolaní) a Matúš Reiner (za sekciu mládež). 



Odpustite. Potrebujeme Vás!



Posledný deň sympózia o mladých „Vstaň! Kristus Ťa volá“ sa začal svätou omšou v Sanktuáriu sv. Jána Pavla II. Modlitbe predseda arcibiskup Đuro Hranić z Chorvátska. Metropolita Ðakova-Osijeku sa obrátil na mladých a slovami pápeža Františka im opakoval, že byť mladým to je viac ako iba vek. Je to stav srdca. „Ak je srdce pokorné, je jedno, či ide o nás dospelých, staršie osoby či o Vás mladých, je to nádej pre tento svet,“ hovoril.



Zdôraznil, že Cirkev a ľudstvo potrebujú mládež, aby mohli „začať odznova“. „Odpustite nám, ak sme si často nevšímali, že ste súčasťou cirkvi, že stojíte „trošku ďalej“. Tento starý svet potrebuje Vašu mladícku čistotu a pokoru, ktorá mu môže dať silu začínať odznova. My, dospelí a trochu starší, sme sa unavili a zastavili na ceste k Pánovi. Potrebujeme Vašu odvahu. Odvahu, s ktorou iba Vy môžete odpovedať na výzvu Krista „Vstaň!“. Vstaňme a poďme spolu!“ vyzýval arcibiskup Hranić.



Ako povedať mladým „Vstaň!”?



Po rannej eucharistii sa začal čas na vyhodnotenie. „Zažili sme počas nášho sympózia o mladých toľko krásnych chvíľ. Hoci, povedal by som, že to bolo sympózium s mladými i s Kristom. Obohatili sme sa o skúsenosť spoločenstva cirkvi v Európe, cirkvi v našich krajinách,“ hovoril kňaz Karol Litawa, sekretár Sekcie pre akademickú pastoráciu CCEE. Účastníci stretnutia si pri skupinovej práci zdieľali názory na rôzne prostredia, v ktorých je vykonávaná pastorácia. Spomenuli mládež, katechézu, školu, univerzitu a povolanie. Premýšľali napr. o tom, ako pri každej z týchto oblastí povedať mladým ľuďom



„Vstaň!“ a ako ich sprevádzať na ceste viery 



Pri zdieľaní výsledkov diskusie v skupinách si mládež všimla, že pri pastorácii je nutné neposudzovať, ale najmä milovať a prijímať. „Mladí majú veľa otázok, nemôžu sa teda báť klásť ich. Potrebujeme úctu a prístup plný rešpektu voči nim. Sú to inteligentní ľudia, ktorí hľadajú odpovede. Nemôžeme ich nútiť, aby chodili do kostola, lebo taká je tradícia. Vo viere ide o lásku, nie o tradície. Prijatie, rešpekt a priateľstvo – to by nás malo sprevádzať,“ zdôrazňuje Karolina, ktorá do Krakova pricestovala z Luxemburska.



Pozornosť pútala aj otázka osobného povolania. „Musíme si položiť otázku, ako priblížiť mladých k Bohu. Kľúčové je umiestniť povolanie do stredu pozornosti spolu so sprevádzaním pri jeho rozoznávaní.



Treba zvyšovať povedomie o tom, že každý moment nášho života je odpoveďou na Ježišovu výzvu,“ vravela iná účastníčka sympózia. Účastníci zdôraznili, že je nevyhnutné počúvať mladých. Často práve neschopnosť počúvať ich vedie ku komunikačným problémom medzi laikmi a duchovnými. „Vstaňte, kňazi! Vstaňte, biskupi!“, vyzývali ich mladí účastníci sympózia a dodávali, že potrebujú prítomnosť duchovných vo svojom živote ako sprievodcov na ceste viery a rozoznávania individuálneho povolania. „To sa netýka len kňazov a rehoľníčok. Ďakujem, že som mohla byť s Vami a rozprávať o povolaní každého z nás. Teraz sa vraciam na Ukrajinu a všetkým o tom porozprávam,“ zverilo sa dievča, ktoré prišlo spoza východnej hranice Poľska.



Pri tejto príležitosti biskup Grzegorz Suchodolski pripomenul, že sa blížia Svetové dni mládeže v Lisabone. „Pred minútou, počas modlitby Anjel Pána, sa svätý otec František zapísal ako prvý pútnik a pozval nás k účasti na stretnutí v Portugalsku,“ povedal pomocný biskup siedleckej diecézy a povzbudil mladých, aby sa zapísali na stretnutie.



Ste dôležití



Na koniec sa účastníkom sympózia prihovoril krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski. „Keď sa niečo končí, je to výzvou k novému začiatku,“ zdôraznil krakovský metropolita. Pri sumarizovaní výsledkov podujatia spomenul Bartimeja, ktorému boli určené slová sprevádzajúce krakovské stretnutie: „Vstaň, Kristus Ťa volá!“. Porovnal ho so situáciou dnešnej mládeže. „Volanie mladých môže zmeniť cirkev. Volanie o pohľad iný, než môže dať tento svet,“ povedal arcibiskup Jędraszewski.



Krakovský metropolita sa odvolával na slová Jána Pavla II. z bdenia počas Svetových dní mládeže v Ríme v roku 2000, ktoré nadväzovali na aktivity marxistických ideológov. „Brali mladých ľudí a vyzývali ich k násiliu a nenávisti. Pápež hovoril, že to tak bolo. On to prežíval presne tu, na tomto mieste, kde pracoval počas okupácie,“ hovoril, a spomínal, ako vtedy svätý otec prosil mladých, nech robia všetko pre to, aby sa už utrpenie vojny nikdy nevrátilo. Napriek tomu dnes prežívame takú istú drámu na Ukrajine. „Prebieha vojna, a to krutá vojna. Sú vedené premyslené útoky na štruktúry, ktoré umožňujú Ukrajincom prežiť zimu. Útočníci cielia na civilov, na deti, ženy, starších ľudí. Aké je len dôležité, aby sme sa na to, čo sa dnes deje, dokázali pozerať tak, ako Kristus, Knieža Pokoja, aby boli mladí zvestovateľmi mieru v dnešnom svete,“ zdôraznil arcibiskup Marek Jędraszewski.



Podčiarkol, že je kľúčové, aby mladí vedeli, že sú dôležití. Zároveň zdôraznil, že úlohou dospelých je, aby vďaka nim boli mladí otvorení voči svetu. „Nie online svetu, nie virtuálnemu, ale tomu reálnemu. Tomu, ktorý je volaním o pomoc,“ vysvetľoval krakovský metropolita. Prosil mládež, aby bola citlivá na hlas núdznych. „To je učenie cirkvi. To je učenie svätého otca Františka, ktorý nám káže vstať z gauča, obuť si pevnú obuv a stretnúť Krista v druhom človeku. Vtedy budujeme seba. Vtedy budujeme cirkev. Vtedy dokážeme byť ako spoločenstvo znakom nádeje pre jedných, znakom odporu voči iným,“ vravel arcibiskup Marek Jędraszewski a zdôraznil, že je presvedčený o tom, že sympózium ešte viac posilní účastníkov pred blížiacimi sa Svetovými dňami mládeže v Lisabone.



Dovidenia v Lisabone!



Napokon krakovský metropolita poďakoval všetkým organizátorom stretnutia a tiež mladým a duchovným, ktorí prišli do Krakova z takmer 30 európskych krajín. Osobitne poďakoval dobrovoľníkom z Nadácie Dzieło Nowego Tysiąclecia (Dielo nového milénia), z Centra dialógu a modlitby v Osvienčime, z Akademickej farnosti sv. Anny v Krakove a z Kňazského seminára Krakovskej arcidiecézy. Práve oni pomáhali počas sympózia jeho účastníkom a aj vďaka nim sa v hlavnom meste Malopoľska cítili tak dobre. „Prosím, povedzte všetkým vo Vašich krajinách: dovidenia v Lisabone!“ ukončil stretnutie arcibiskup Marek Jędraszewski.



P. Antonio Ammirati, vicesekretár a hovorca CCEE, poďakoval celej Krakovskej arcidiecéze za organizáciu udalosti. „Cítili sme sa ako doma, ako v kruhu rodiny,“ a dodal, že počas štyroch dní mali všetci možnosť vidieť mladú tvár krakovskej cirkvi, živú a plnú modlitby.



Rada európskych biskupských konferencií vznikla v roku 1971. Jej sekretariát sa nachádza vo švajčiarskom meste Sankt Gallen. V súlade so štatútom z roku 1993 zastupujú jednotlivé biskupské konferencie ich predsedovia. Úlohou Rady je koordinácia spolupráce miestnych cirkví v Európe. Sympózium „Vstaň! Kristus Ťa volá“ sa malo uskutočniť v roku 2020 v rámci osláv stého výročia narodenia sv. Jána Pavla II. Kvôli pandémii však bolo preložené na október 2022 a stalo sa súčasťou príprav na Svetové dni mládeže, ktoré sa v budúcom roku uskutočnia v Lisabone.



Zdroj: diecezja.pl / Preložil: Marián Hamada




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024