Anjel Pána 23. októbra: Vyvarujme sa narcizmu a exhibicionizmu

TK KBS, RV, jb, bd; rp | 24. 10. 2022 08:01



Vatikán 24. októbra (RV) V nedeľu 23. októbra, ktorá sa slávi ako Svetový deň misií, pápež František pri modlitbe Anjel Pána pozval k duchovnej a hmotnej podpore misionárov. V biblickom zamyslení nad príbehom o modlitbe farizeja a mýtnika v chráme Svätý Otec zvlášť varoval pred egocentrizmom, brániacim opravdivému kontaktu s Bohom. Vyslovil aj viacero výziev.



Svätý Otec pozval veriacich v duchu sa pripojiť k modlitbe za mier na Ukrajine a v celom svete, na ktorej sa zúčastní v utorok 25. októbra v rímskom Koloseu: „Pozývam vás, aby ste sa duchovne pripojili k tomuto veľkému vzývaniu Boha: modlitba je silou pokoja. Modlime sa, pokračujme v modlitbe za Ukrajinu, ktorá je taká sužovaná.“



Modlitba kresťanov v Koloseu bude vyvrcholením medzinárodného stretnutia „Volanie po mieri“, organizovaného v dňoch 23. – 25. októbra v Ríme Komunitou Sant’Egidio, na ktorom sa zúčastňujú aj zástupcovia svetových náboženstiev. V Ríme je prítomných aj niekoľko desiatok slovenských členov komunity.



Za asistencie mladých z Portugalska sa Svätý Otec kliknutím na tablet v priamom prenose zapísal ako prvý účastník Svetových dní mládeže 2023 v Lisabone. Trojica mladých, dve dievčatá a chlapec, boli po boku pápeža v okne Apoštolského paláca.



Osobitnú výzvu za mier venoval pápež František Etiópii trpiacej vnútorným ozbrojeným konfliktom. Pamätal aj na africké krajiny zasiahnuté záplavami.



Svätý Otec dal dnes zatlieskať dvanástim novým blahoslaveným redemptoristom, umučeným v dobe Španielskej občianskej vojny. Ich blahorečenie bolo v sobotu 22. októbra v Madride.



Príhovor pred modlitbou Anjel Pána



 



23. októbra 2022, 30. nedeľa cez rok



Drahí bratia a sestry, dobrý deň!



Evanjelium dnešnej liturgie nám predkladá podobenstvo, ktoré má dvoch protagonistov, farizeja a mýtnika (porov. Lk 18,9-14), teda nábožného človeka a verejne známeho hriešnika. Obaja vystupujú do chrámu, aby sa modlili, ale iba mýtnik skutočne vystupuje k Bohu, pretože pokorne zostupuje do pravdy o sebe samom a predstavuje sa taký, aký je, bez masiek, so svojimi biedami. Mohli by sme teda povedať, že v podobenstve sa nachádzajú dva pohyby, ktoré sú vyjadrené dvoma slovesami: vystúpiť a zostúpiť.



Prvým pohybom je výstup. Text sa začína slovami: „Dvaja ľudia vstúpili do chrámu modliť sa“ (v. 10). Tento aspekt pripomína mnohé biblické epizódy, v ktorých sa človek stretáva s Pánom a vystupuje na horu jeho prítomnosti: Abrahám vystupuje na vrch, aby priniesol obetu; Mojžiš vystupuje na Sinaj, aby prijal prikázania; Ježiš vystupuje na horu, kde sa premieňa. Výstup teda vyjadruje potrebu srdca odpútať sa od prízemného života, aby sa stretlo s Pánom; povstať z roviny nášho ega, aby sme vystúpili k Bohu – oslobodiť sa od svojho ega; zhromaždiť to, čo žijeme v údolí, aby sme to priniesli pred Pána. Toto znamená „výstup“, a keď sa modlíme, vystupujeme.



Aby sme však mohli zažiť stretnutie s ním a byť premenení modlitbou, povzniesť sa k Bohu, potrebujeme druhý pohyb: zostúpiť. Ako to? Čo to znamená? Aby sme k nemu mohli vystúpiť, musíme zostúpiť do svojho vnútra: pestovať úprimnosť a pokoru srdca, ktorá nám umožní úprimný pohľad na naše slabosti a našu vnútornú chudobu. V pokore sme totiž schopní bez pretvárky priniesť Bohu to, čo skutočne sme, obmedzenia a zranenia, hriechy, biedy, ktoré ťažia naše srdce, a dovolávať sa jeho milosrdenstva, aby nás uzdravil a pozdvihol. To on nás pozdvihuje, nie my sami. Čím viac zostupujeme v pokore, tým viac nás Boh dvíha hore.



V skutočnosti sa mýtnik v podobenstve pokorne zastaví obďaleč (porov. v. 13) – nepriblíži sa, hanbí sa, prosí o odpustenie a Pán ho pozdvihne. Naopak farizej sa povyšuje, je sebaistý, presvedčený, že je v poriadku: stojac tam začína hovoriť Pánovi len o sebe, chváli sa, vymenúva všetky tie dobré zbožné skutky, ktoré robí, a druhými pohŕda: „Nie som ako tamten...“. Pretože toto robí duchovná pýcha – „Ale otče, prečo nám tu hovoríte o duchovnej pýche?“ – Pretože všetci sme v nebezpečenstve, že do nej padneme. Vedie ťa to k domýšľavosti, že si dobrý a k súdeniu druhých. To je duchovná pýcha: „Ja som v poriadku, ja som lepší ako ostatní: veci sa majú tak a tak...“. A takto bez toho, aby si si to uvedomoval, zbožňuješ svoje ja a vymazávaš svojho Boha. Je to točenie sa okolo seba samého. Toto je modlitba bez pokory.



Bratia a sestry, farizej a mýtnik sa nás úzko dotýkajú. Keď o nich premýšľame, pozrime sa na seba samých: skontrolujme si, či v nás, tak ako vo farizejovi, nie je „vnútorná domýšľavosť, že sme spravodliví“ (v. 9), ktorá nás vedie k pohŕdaniu ostatnými. Stáva sa to napríklad vtedy, keď hľadáme komplimenty a stále vymenúvame svoje zásluhy a dobré skutky, keď sa staráme o to, aby sme vyzerali, namiesto toho, aby sme boli, keď sa necháme chytiť do pasce narcizmu a exhibicionizmu.



Vyvarujme sa narcizmu a exhibicionizmu, založených na márnomyseľnosti, ktorá aj nás kresťanov, nás kňazov, nás biskupov zvádza k tomu, aby sme mali na perách vždy jedno slovo – aké slovo? „Ja“: „Ja som urobil toto, ja som napísal tamto, ja som to povedal, ja som to pochopil skôr ako vy“ a tak ďalej. Kde je príliš veľa „ja“, tam je málo Boha. U nás, v mojej krajine, sa títo ľudia nazývajú „ja-ja-ja, stále len ja“. Kedysi sa hovorilo o kňazovi, ktorý bol takýto, sústredený sám na seba, a ľudia si robili žarty: „Keď ten okiadza, robí to opačne, okiadza sám seba.“ A takto sa človek sám stane aj druhým na posmech.



Prosme o príhovor presvätej Panny Márie, pokornej Pánovej služobnice, živého obrazu toho, ako sa Pánovi páči konať, keď mocnárov zosadzuje z trónov a povyšuje ponížených (porov. Lk 1,52).



(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)



Výzvy Svätého Otca



Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania vyslovil pápež František nasledujúce výzvy:



Svetový deň misií



„Dnes slávime Svetový deň misií, ktorého mottom je „Budete mi svedkami“. Je to dôležitá príležitosť, aby sa vo všetkých pokrstených prebudila túžba podieľať sa na univerzálnom poslaní Cirkvi prostredníctvom svedectva a ohlasovania evanjelia. Povzbudzujem všetkých, aby podporili misionárov modlitbou a konkrétnou solidaritou, aby mohli pokračovať vo svojej práci evanjelizácie a ľudského rozvoja na celom svete.“



Otvorenie prihlasovania na SDM 2023



„Dnes sa začína prihlasovanie na Svetové dni mládeže, ktoré sa budú konať v Lisabone v auguste 2023. Pozval som dvoch mladých Portugalčanov, aby boli so mnou, keď sa zaregistrujem ako pútnik. Urobím tak teraz... (klik na tablet). Tak, a som zapísaný. A ty, si prihlásená? Prihlás sa. A ty tiež... Drahí mladí ľudia, pozývam vás prihlásiť sa na toto stretnutie, na ktorom po dlhom období odstupu znovu objavíme radosť z bratského objatia medzi národmi a medzi generáciami, ktoré tak veľmi potrebujeme!“



Noví blahoslavení mučeníci, španielski redemptoristi



„Včera boli v Madride blahorečení Vincent Nicasio Renuncio Toribio a jedenásť spoločníkov z Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, ktorí boli zabití z nenávisti k viere v roku 1936 v Španielsku. Nech nás príklad týchto Kristových svedkov až po vyliatie krvi povzbudí k dôslednosti a odvahe; nech je ich príhovor oporou pre tých, ktorí sa dnes namáhajú pri zasievaní evanjelia vo svete. Zatlieskajme novým blahoslaveným!“



Mierová výzva pre Etiópiu



„S úzkosťou sledujem pretrvávajúci konflikt v Etiópii. Opätovne s vrúcnym naliehaním opakujem, že násilie nevyrieši nezhody, ale len zvýši ich tragické následky. Vyzývam tých, ktorí sú na zodpovedných miestach v politike, aby sa zastavilo utrpenie bezbranného obyvateľstva a našli sa spravodlivé riešenia pre trvalý mier v celej krajine. Kiež úsilie jednotlivých strán o dialóg a hľadanie spoločného dobra vedie ku konkrétnej ceste zmierenia. Nenechajme našich tak tvrdo skúšaných etiópskych bratov a sestry bez našej modlitby, našej solidarity a potrebnej humanitárnej pomoci.“



Solidarita pri povodniach v Afrike



„Prežívam bolesť nad záplavami, ktoré postihli viaceré krajiny Afriky a spôsobili smrť a ničenie. Modlím sa za obete, som nablízku miliónom vysídlených a povzbudzujem k väčšiemu spoločnému úsiliu, aby sa predchádzalo takýmto pohromám.“



Medzináboženské stretnutie v Ríme „Volanie po mieri“



„Pozajtra, v utorok 25. októbra, prídem do Kolosea modliť sa za mier na Ukrajine a vo svete spolu s predstaviteľmi kresťanských cirkví a spoločenstiev i svetových náboženstiev, ktorí sa schádzajú v Ríme na stretnutí „Volanie po mieri“. Pozývam vás, aby ste sa duchovne pripojili k tomuto veľkému vzývaniu Boha: modlitba je silou pokoja. Modlime sa, pokračujme v modlitbe za Ukrajinu, ktorá je taká sužovaná.“



Peruánsky sviatok a Taliansko s novou vládou



Pápež František pozdravil skupiny veriacich na Námestí sv. Petra, medzi ktorými bola zvlášť komunita Peruáncov. Pri príležitosti svojho národného cirkevného sviatku „Señor de los Milagros“ prišli v procesii s prenosným oltárom.



Prítomných Talianov pápež František pozval k modlitbe za jednotu a pokoj ich krajiny pri príležitosti nástupu novej vlády: „Dnes, na začiatku novej vlády, sa modlime za jednotu a pokoj Talianska.“








[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024