Bratislava 10. októbra (TK KBS) „V našej pluralitnej spoločnosti – aj u nás na Slovensku – často nevieme viesť dialóg s ľuďmi iných svetonázorov. Väčšinou ich ideme presviedčať, a to je nesprávne. Prístup Piera Codu je založený na tom, že si druhého človeka vypočuje a pomôže mu prehĺbiť jeho chápanie, pretože aj ono pochádza od Boha, aj tento človek hľadá pravdu a šťastie, teda Boha,” hovorí katolícky kňaz Ľudovít Pokojný. Portál nm.sk s ním hovorí nielen o blížiacej sa návšteve talianskeho teológa Piera Codu, ale aj o synode - jej záveroch a výzvach, ktoré z nej do budúcna vyplývajú.
- Slovensko onedlho navštívi jeden z najvýznamnejších teológov súčasnosti Piero Coda, ktorý bude hlavným rečníkom na pripravovanej konferencii o synodalite. Mali ste možnosť spoznať ho počas svojich štúdií v Ríme. Ako vnímate jeho osobu a jeho prínos v teológii?
Ako hovoríte, Piera Codu som spoznal počas svojich štúdií. Bol mojím profesorom na univerzite v Ríme a veľmi sa teším z nášho priateľstva. Postupne som objavoval, že ide o veľmi vzácnu osobu. Piero Coda totiž hľadá Božiu múdrosť a snaží sa ju odovzdať ostatným, lebo mu záleží na šťastí druhých. A tomuto vždy podriaďuje aj celý svoj pedagogický prístup. Na jednej strane má silnú skúsenosť Božej prítomnosti, a to nielen skúsenosť existenčnú, ale aj skúsenosť myslenia. Zároveň sa túto skúsenosť snaží odovzdať druhým v rešpektujúcom dialógu, ktorým nepresviedča, ale ukazuje, kde sa skrýva pravda a kde by mohli druhí, ak chcú, urobiť ďalší krok. Práve táto pripravenosť viesť dialóg s ľuďmi dnešnej doby je pre neho charakteristická a preto je vyhľadávaným poradcom rôznych talianskych i vatikánskych inštitúcií.
- Hovoríte, že je jedinečný v tom, že dokáže viesť dialóg s okolitým svetom. Ako to robí? Teológovia zvyknú byť komplikovaní.
Možno to bude znieť prekvapujúco, ale Pierov prístup k teológii je mystický. Znamená to, že sa snaží žiť hlbokú skúsenosť s Bohom, nie však sám, ale spolu s ostatnými. Preto je jeho viera autentická, jasná a príťažlivá. Pri štúdiách teológie som sa stretol s veľmi abstraktnou a teoretickou teológiou, ktorej som nerozumel. Ale keď som bol svedkom jeho otvorených diskusií s mnohými filozofmi a teológmi, prekvapil ma jeho jasný a hlboký spôsob výkladu najdôležitejších právd viery. Aj iným ľuďom sa to veľmi páčilo.
Jeho teológia totiž nie je abstraktná, ale veľmi konkrétna. Ide o skúsenosť a život, ktorý sa premieňa do vysvetľovania a hľadania Božej pravdy. Jeho prístup, ktorý je nielen racionálny, ale zároveň existenčný, je taký vzácny, že ho pápež vymenoval za generálneho sekretára Medzinárodnej teologickej komisie, čo je najdôležitejšia teologická komisia Vatikánu. Zároveň je jedným z hlavných teológov súčasnej synody. Keď sa Piero Coda prihovára akademickej obci, rozpráva vysokou a hlbokou akademickou rečou. Ľuďom vo farnosti však dokáže hovoriť veľmi jednoducho a prijateľným spôsobom. To je podľa mňa umenie.
- Čo presne očakávate od jeho návštevy?
Predovšetkým dve veci. Prvá je, aby nám ponúkol hlbšie, a teda nové vysvetlenie života Najsvätejšej Trojice. Je to život v neustálom vzťahu dávania a prijímania, ktorý sa odzrkadľuje v ľudskej skúsenosti na celom svete. Aj mimo kresťanstva. Toto je to, čo Piero Coda zdôrazňuje. Je schopný vysvetliť Boží život, ale aj život stvorenia a ľudstva na základe Ježišovej skúsenosti. Toto je dnes podľa mňa mimoriadne dôležité. V našej pluralitnej spoločnosti – aj u nás na Slovensku – totiž často nevieme viesť dialóg s ľuďmi iných svetonázorov. Väčšinou ich ideme presviedčať, a to je nesprávne. Prístup Piera Codu je založený na tom, že si druhého človeka vypočuje a pomôže mu prehĺbiť jeho chápanie, pretože aj ono pochádza od Boha, aj tento človek hľadá pravdu a šťastie, teda Boha.
- A tá druhá vec?
Bol by som rád, ak by sme si osvojili jeho schopnosť komunikovať radostné nadšenie z kresťanskej viery. Ľudia rôznych svetonázorov v našej spoločnosti toto naozaj hľadajú a od nás kresťanov to, dovolím si povedať, aj právom očakávajú.
_
Viac je možné nájsť na stránke nm.sk (úryvok publikujeme so súhlasom redakcie nm.sk).