Uplynulo 35 rokov od násilnej smrti bývalého správcu farnosti Borovce Štefana Poláka 

TK KBS, fne; ml | 07. 10. 2022 12:15



Bratislava 7. októbra (TK KBS) Uplynulo 35 rokov od násilnej smrti bývalého správcu farnosti Borovce Štefana Poláka. Zabitý bol počas komunistického režimu na tamojšej fare 7. októbra 1987. 



Štefan Polák sa narodil 22. apríla 1940 v Plaveckom Petri. Kňazskú vysviacku prijal 9. júna 1974 spoločne s ďalšími novokňazmi, medzi ktorými boli aj terajší biskupi - Bernard Bober, Andrej Imrich, Tomáš Galis. V Borovciach pôsobil od januára 1981 až do násilnej smrti 7. októbra 1987. Podrobnú štúdiu k problematike vraždy tohto kňaza zverejnil historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrik Dubovský v časopise Pamäti národa v roku 2017. Výročie jeho násilnej smrti si pripomínali aj v minulosti, vyšla aj publikácia o jeho živote a činnosti V rukách Hrnčiara. ÚPN pripravil diskusný večer na danú tému.  



V sobotu 8. októbra 2022 si v Borovciach pripomenú 35. výročie od násilnej smrti kňaza svätou omšou o 10:30. „Mnohí ho prirovnávajú k poľskému kňazovi Popiełuszkovi, ktorého pápež Benedikt XVI. prehlásil za mučeníka a blahorečil v roku 2010. Keď mal byť Štefan Polák vysvätený za kňaza, prišiel za jednou rehoľnou sestrou s prosbou, či by mu vedela vysvetliť jeho zvláštny sen. Hovoril: ´Snívalo sa mi že sme mali vysviacku, všetci novokňazi boli oblečení v bielych ornátoch, iba ja jediný som mal červený.´ Obyvatelia Boroviec sú vďační Pánu Bohu za tohto statočného a dobrého kňaza, s úctou a láskou na neho spomínajú a modlia sa za povýšenie na oltár," napísal v auguste súčasný správca farnosti Borovce Marián Díreš. 



Vražda Štefana Poláka otvorila cestu k Sviečkovej manifestácii, píše v jednom z textov historik ÚPN František Neupauer. „Na Mariána Šťastného doliehali informácie o prenasledovaných veriacich na Slovensku a ešte silnejšie pôsobila vražda kňaza Štefana Poláka na fare v Borovciach.  Polák mal ruky zviazané tenkým drôtom a pripútané k horúcemu radiátoru, tvár mal zohavenú, ústa prelepené páskou na koberce, oči zviazané a celé telo doráňané. Oficiálna tlač písala o lúpežnej vražde, aj keď "zlodeji" nič neukradli. Šťastný v decembri 1987 napísal list, v ktorom sa píše o cieľoch manifestácií v zahraničí: Cieľom tohto prejavu nesúhlasu budú brutálne vraždy predstaviteľov Cirkvi na Slovensku, upieranie náboženských práv v praxi, ako aj ostatných ľudských práv.“  



„Vražda s rukopisom ŠtB je dodnes nevyjasnená. Možno by bolo vhodné apelovať na Generálnu prokuratúru, aby daný proces otvorila. Ústav pamäti národa o vyjasnie vrážd kňazov žiadal v minulosti a iste bude aj v budúcnosti. Poľský ÚPN má vlastnú prokuratúru a koná. Na Slovensku takýto inštitút chýba," pripomína na blogu Neupauer




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024