Urbańczyk: Trest smrti by sa mal zrušiť, zákaz mučenia sa nesmie porušovať

TK KBS, rv cz, ml; pz | 05. 10. 2022 14:33



Vatikán 5. októbra (RV) Stály predstaviteľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vo svojom príhovore na šiestom plenárnom zasadnutí konferencie o ľudskom rozmere "Právny štát" potvrdil, že ľudská dôstojnosť sa musí rešpektovať aj v prípade veľmi závažných trestných činov, a zopakoval, že Svätá stolica odsudzuje ubližovanie, zlé zaobchádzanie a pokusy o nátlak na obvinených.



Svätá stolica považuje trest smrti za neprípustný, pretože, ako uvádza Katechizmus Katolíckej cirkvi, je útokom na nedotknuteľnosť a dôstojnosť osoby, a preto bude dôrazne trvať na jeho zrušení vo svete. Zdôraznil to Mons. Janusz Urbańczyk, stály predstaviteľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), vo svojom utorkovom prejave o mučení na 6. plenárnom zasadnutí Varšavskej konferencie o ľudskom rozmere na tému "Právny štát".



Závažné trestné činy nezbavujú človeka dôstojnosti



Zatiaľ čo trest smrti sa dlho považoval za primeranú reakciu na závažnosť niektorých trestných činov a za prijateľný, aj keď extrémny prostriedok ochrany spoločného dobra, Mons. Urbańczyk, dnes si čoraz viac uvedomujeme, že dôstojnosť ľudskej osoby nezaniká ani v prípade veľmi závažných trestných činov. Okrem toho sa objavilo nové chápanie významu trestných sankcií uplatňovaných štátom a boli vyvinuté účinnejšie systémy zadržania, pokračoval stály predstaviteľ Svätej stolice, ktoré zabezpečujú náležitú ochranu občanov a zároveň nezbavujú páchateľov trestných činov natrvalo možnosti nápravy.



Bezpodmienečná úcta k životu



Arcibiskup Urbańczyk pripomenul, že Svätá stolica vždy presadzovala bezpodmienečnú úctu k životu od momentu počatia až po prirodzenú smrť a odsudzovala všetko, čo porušuje integritu ľudskej osoby, ako napríklad mrzačenie, mučenie tela alebo mysle a pokusy o donútenie vôle. Zdôraznil tiež, že keďže dôstojnosť ľudskej osoby je nedotknuteľná, "orgány zodpovedné za stanovenie trestnej zodpovednosti sa musia usilovať o dôsledné hľadanie pravdy a ich činnosť musí byť vykonávaná s plným rešpektovaním dôstojnosti a práv ľudskej osoby".



Zákaz mučenia podľa medzinárodného práva



Z tohto dôvodu dodal, že "zákony zakazujúce mučenie sa musia pri vyšetrovaní prísne dodržiavať, a to aj v prípade závažných trestných činov". Stály predstaviteľ Svätej stolice tiež zdôraznil, že "medzinárodné nástroje v oblasti ľudských práv oprávnene zakotvujú zákaz mučenia ako zásadu, ktorú nemožno za žiadnych okolností porušiť". Vylúčené je aj použitie zadržania výlučne na účely získania informácií dôležitých pre súdne konanie.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024