Pápež píše mladým z Uršulínskej aliancie: Ak vy nezmeníte svet, kto potom?

TK KBS, RV, jb, dl; rp | 04. 10. 2022 08:00



Vatikán 4. októbra (RV) Pápež František adresoval posolstvo sestrám uršulínkam, ktoré sa angažujú v Globálnej výchovnej aliancii, širokospektrálnom spoločenskom spojenectve zameranom na výchovu zrelých osobností, ktoré sám inicioval pred troma rokmi. Posolstvo Svätého Otca, v ktorom sa prihovára osobitne mladým, prinášame v plnom znení.



Na Slovensku sa spolu s ďalšími uršulínkami angažuje v rozvíjaní spomínaného výchovného spojenectva sestra Damiána Lužná, ktorá pôsobí na Gymnáziu Angely Merici v Trnave. Od októbra 2021 sa na podujatí „Uršulínska globálna výchovná aliancia“ (Ursuline Global Compact on Education) zúčastňovala spolu s dvoma žiačkami školy cez online stretnutia.



O svojej účasti sa podelila týmito slovami:



„Táto iniciatíva vznikla ako odpoveď na výzvu Svätého Otca Františka. Spolu s ďalšími päťdesiatimi uršulínskymi školami na celom svete (napr. Brazília, Japonsko, Taiwan, Peru, Barbados, Senegal, Austrália), sme sa stretávali pravidelne každý mesiac v menších skupinách, my konkrétne sme boli so školou z Indonézie, z Francúzska a z Južnej Afriky a pracovali sme na rôznych projektoch - environmentálnych, sociálnych, ... a tiež sme mali tri celosvetové stretnutia, na ktorých sme prezentovali naše výstupy a plánovali ďalšie spoločné aktivity.



Zároveň to bol čas spoločného zdieľania sa a prehlbovania sa v duchu „Serviam“, ktorý je typický pre uršulínske školy. Študenti, ktorí sa zapojili do týchto stretnutí chcú založiť spoločnú platformu na komunikáciu medzi študentami uršulínskych škôl, kde by naďalej mohli pokračovať v zdieľaní projektov.



Za generálnu radu bola za celý projekt zodpovedná sestra Agatha Linda Chandra z Indonézie a celkovo sa na ňom zúčastnilo viacero sestier, prevažne z Indonézie, USA, Karibiku, Austrálie... Na úvodnom aj záverečnom stretnutí sa nám prihovorila aj generálna predstavená Matka Sue.“



Video o spolupráci uršulínskych škôl na výchovnej aliancii



Text posolstva Svätého Otca, publikovaný Tlačovým strediskom Svätej stolice 30. septembra 2022, prinášame v plnom znení:



Posolstvo pápeža Františka účastníkom Uršulínskej globálnej výchovnej aliancie



Drahí mladí študenti!



S radosťou vás zdravím a prajem vám všetko najlepšie k vášmu spoločne trávenému času. Chcel by som vás povzbudiť, aby ste svoje projekty realizovali s nadšením. Vždy sa ochotne rozprávam s mladými študentmi, pretože svoje školské skúsenosti, ako študent aj ako učiteľ, považujem za jedno z najkrajších a najdôležitejších období môjho života. Zďaleka však nejde o nostalgické spomienky! V skutočnosti sa môžeme po celý život učiť a deliť sa s tým, čo sme zažili.



Počul som o iniciatívach, ktoré ste realizovali, ako aj o tých, ktoré pripravujete, týkajúcich sa ochrany životného prostredia, udržateľnosti, ľudského bratstva a starostlivosti o najchudobnejších a najzraniteľnejších. Je to vaša veľká zásluha a svedčí to o tom, že ste mladí ľudia, ktorí nespia, ale bdejú. Viem tiež, že sa aktívne zúčastňujete vo Svetovom výchovnom spojenectve (Global Educational Compact), ktoré som pred tromi rokmi rozbehol ako alianciu otvorenú pre všetkých a zameranú na vzdelávanie nás samých a ostatných vo všeobecnom bratstve.



Určite vám tu nechcem robiť prednášku, ale jednoducho vám chcem povedať dve veci, ktoré sú podľa mňa veľmi dôležité: jedna sa týka bytia a druhá konania. Urobím tak na príklade postavy, ktorú dobre poznáte: krásneho dievčaťa menom Uršuľa. Podľa životopiscov to bola mladá žena výnimočnej krásy, ktorú obdivovali kniežatá a rytieri a ktorá inšpirovala mnohých mladých ľudí. Patrila k nim aj Angela Merici, ktorá spolu so svojimi spoločníčkami začala pôsobiť v oblasti vzdelávania pod názvom uršulínky.



Prvá vec, ktorú vám chcem povedať, milí mladí ľudia, je, aby ste nechali vašu krásu zažiariť! Skutočnú krásu, nie tú podľa módy sveta. Nech v našej spoločnosti, pridusenej toľkou ošklivosťou, ukážete tú krásu, ktorá nám vždy patrila, od prvého okamihu stvorenia, keď Boh stvoril ľudstvo na svoj obraz a videl, že je veľmi dobré. S touto krásou sa treba podeliť a zároveň ju brániť. Ak je totiž pravda, že krása zachráni svet - ako hovorí knieža Myškin v Dostojevského Idiotovi -, potom musíme bdieť, aby si svet krásu aj uchránil. Aby sme to dosiahli, vyzývam vás, aby ste pristúpili na „globálne spojenectvo krásy“ spolu so všetkými mladými ľuďmi sveta, pretože niet výchovy bez krásy. „Nemôžeme vychovávať bez toho, aby sme viedli človeka ku kráse, bez toho, aby sme viedli srdce ku kráse. S trochou nadsádzky by som povedal, že vzdelávanie nie je úspešné, ak neviete vytvárať básnikov. Cesta krásy je výzva, ktorej sa treba chopiť“ (Príhovor účastníkom seminára „Vzdelávanie: Globálna aliancia“, 7. feb. 2020).



Krása, o ktorej hovoríme, sa neotáča okolo seba ako krása Narcisa, ktorý sa zamiloval do vlastného obrazu a utopil sa v jazere, v ktorom sa zrkadlil. Ani o kráse, ktorá paktuje so zlom, ako Dorian Gray, ktorý po skončení kúzla zistil, že má znetvorenú tvár. Naopak, hovoríme o kráse, ktorá nikdy nevybledne, pretože je odrazom božej krásy. Náš Boh je skutočne neoddeliteľne dobrý, pravdivý a krásny. A krása je jednou z privilegovaných ciest, ako ho nájsť (porov. Evangelii gaudium, 167).



Druhá vec, ktorú vám chcem povedať, sa týka konania. Krása, ktorú nám Ježiš zjavil, je nádhera, ktorá sa odovzdáva prostredníctvom činov; krása, ktorá sa vteľuje, aby sa mohla zdieľať; krása, ktorá sa nebojí zašpiniť si ruky, znetvoriť sa, aby bola verná láske, z ktorej je stvorená. Ani vy teda nesmiete zostať „spiacou Snehulienkou“: ste povolaní konať, niečo urobiť. Pravá krása je vždy plodná, posúva nás von a núti nás k pohybu. Ani kontemplácia Boha nemôže zostať pri pôžitku z jeho videnia, ako si to mysleli traja učeníci na hore Tábor vo chvíli Ježišovho premenenia: „Aké je to tu krásne! Postavme si tri stany... (porov. Mt 17,4). Nie, musíte zostúpiť z hory a vyhrnúť si rukávy.



Prajem teda každému z vás zdravý nepokoj vo vašich túžbach a plánoch, nepokoj, ktorý vás vždy núti kráčať ďalej a nikdy nemá pocit, že je človek „už v cieli“. Neodrezávajte sa od sveta tým, že sa zamknete vo svojej izby ako Peter Pan, ktorý nechcel dospieť, alebo ako mladí hikikomori, ktorí sa boja čeliť svetu. Buďte vždy otvorení a odvážni ako svätá Uršuľa, „malá medvedica“, ktorá mala odvahu vydať sa na dlhú cestu so svojimi spoločníčkami a nebojácne čelila útokom až po mučenícku smrť. Nech aj vy ste „malými medvedíkmi“, ktorí sa nikdy nevyhýbajú svojej zodpovednosti. Ak mladí ľudia nezmenia svet, kto ho zmení?



Poviete mi: áno, ale ako? Tým, že budete brániť tú zjazvenú krásu toľkých vydedencov nášho sveta; tým, že sa otvoríte, aby ste prijali iných; najmä tých najzraniteľnejších a najodstrčenejších; tým, že sa na tých, ktorí sú odlišní, nebudete pozerať ako na hrozbu, ale ako na poklad. A tým, že budeme brániť zranenú krásu stvorenia, chrániť zdroje nášho spoločného domova, osvojovať si striedmejší a ekologickejší životný štýl. V tejto súvislosti vás pozývam, aby ste si spolu so svojimi spolužiakmi prečítali posolstvo, ktoré som adresoval mladým ľuďom zhromaždeným v Prahe na „Konferencii mládeže EÚ“ v júli tohto roku. Som si istý, že aj vy v ňom nájdete ďalšie povzbudenie pre svoje predsavzatia.



Drahí mladí, dúfam, že sa uvidíme na budúcoročných Svetových dňoch mládeže v Lisabone, ktoré sľubujú byť veľkým znamením nádeje a krásy pre všetkých mladých ľudí sveta.



Na príhovor krásnej a neúnavnej Uršule nech Boh požehná vás všetkých, vašich učiteľov a vaše snaženia; a tiež nech požehná študentov na celom svete, aby nikdy neprestali snívať o lepšom svete a s odvahou a trpezlivosťou sa ho snažili budovať kúsok po kúsku každý deň.



V Ríme pri sv. Jánovi v Lateráne, 21. septembra 2022, na Sviatok sv. Matúša, apoštola



František



(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)



 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024