Katolícka komunita Shalom prišla do Ríma pri 40. výročí založenia

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 28. 09. 2022 08:29



Vatikán 28. septembra (RV) V pondelok 26. septembra Svätý Otec prijal v Aule Pavla VI. účastníkov stretnutia Katolíckej komunity Shalom, ktorá slávi 40 rokov od svojho zrodu v brazílskej Fortaleze. Členovia komunity zídení z krajín Severnej i Južnej Ameriky, Európy a Afriky, vyrozprávali pápežovi svoje svedectvá, pričom mu položili i niekoľko otázok, na ktoré im odpovedal.



Komunitu Shalom uznala Svätá stolica v roku 2007 a v roku 2012 jej dala definitívne schválenie na úrovni Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Na audiencii vo Vatikáne sprevádzali niekoľko stoviek členov komunity prefekt spomenutého dikastéria kardinál Kevin Farrell a brazílsky kardinál Odilo Pedro Scherer. Pápež František v úvode pripomenul, že ich komunita sa nezrodila „na stole“ ale pôsobením Ducha Svätého počas eucharistického slávenia:



„To Duch Svätý je tým, kto Cirkev oživuje – nezabudnime na to –, je tým, ktorý ju posiela vpred. A robí tak predovšetkým v modlitbe, osobitným spôsobom v liturgii. Liturgia nie je určitý krásny obrad, rituál, v ktorom sú v centre naše gestá alebo, čo je horšie, naše oblečenie, nie! Liturgia je Božie pôsobenie s nami a my musíme byť voči nemu pozorní: voči nemu, ktorý hovorí, ktorý koná, ktorý volá, voči nemu, ktorý posiela... A to nie mimo času a dejín, ale v historickej realite, uprostred situácie.“



Následne Svätý Otec odpovedal na prvú otázku, ktorú mu počas svedectiev položili: Ako vytrvať v priateľstve s Bohom v uponáhľanom svete a ako ním „nakaziť“ svoje okolie?



„Povedal by som: pamätajme na sloveso, ktoré evanjelista Ján toľkokrát opakuje: „ostať“. „Ostaňte vo mne,“ hovorí Ježiš: „Ostaňte v mojej láske“ (15,4.9). „Ostaňte“. Ak zostávame spojení s Kristom ako ratolesti s viničom, vytrváme a dokonca „sme nákazliví“. Predovšetkým, ak zostávame v ňom prostredníctvom modlitby, počúvania slova, adorácie, ruženca, potom z neho do nás prechádza miazga Ducha Svätého a my môžeme vytrvať. Ale môžeme aj „nakaziť“, nepochybujme! On to prisľúbil: Kto ostáva v ňom, prináša veľa ovocia, hovorí Pán (porov. Jn 15,5). Ovocím je láska a práve Kristova láska sa dotýka ľudských sŕdc, nech sme kdekoľvek, v akomkoľvek prostredí. Je na nás, aby sme zostali v Ňom, ostatné urobí Duch Svätý.“



 



Druhá otázka bola o tom, „ako si udržať živého ducha“ a, „akú dôležitosť má v Cirkvi protagonizmus mladých ľudí“. Pápež odpovedal, že i v tomto prípade je potrebné zostať otvorení Duchu Svätému, ktorý obnovuje srdcia, život, Cirkev i svet. Svätý Otec zdôraznil, že nejde o fyzickú mladosť, ale o mladosť ducha, ktorá „v očiach niektorých starých ľuďoch žiari viac ako v očiach niektorých mladých“.



Pápež František menoval aj príklady mladých, ktorí v Cirkvi prevzali „dôležitú úlohu vedenia“: Carlo Acutis, Piergiorgio Frassati, Gabriel od Bolestnej Panny Márie, Terézia od Dieťaťa Ježiša, František a Klára z Assisi, ale i samotná Panna Mária, dievčina z Nazareta: „Títo všetci budovali a stále budujú Cirkev svojím svedectvom, ktoré zodpovedá Božej milosti“.



Príklad Matky Terezy z Kalkaty pripomenul pápež František v odpovedi na ďalšiu otázku: ako môžeme pestovať priateľstvo s chudobnými, aby sa z neho tešili aj ostatní.



S poslednou odpoveďou vo svojom príhovore Svätý Otec povzbudil celú Katolícku komunitu Shalom, aby si ďalej udržala charakteristiky, ktorými sa vyznačuje: odvahu, pohostinnosť a veľkú misionársku túžbu. Zdôraznil, že vo svojom mene má komunita pokoj Zmŕtvychvstalého Pána „Šalom“ a nesie tiež v názve „katolíckosť“ zrodenú z Matky Cirkvi.



Pápež František sa celej komunite poďakoval týmito slovami:



„Drahé sestry a bratia, ďakujeme Bohu za to, čím ste a čo robíte. Vaša charizma je darom Ducha Svätého pre Cirkev, pre Cirkev dneška. Dobrorečme Pánovi za množstvo mladých ľudí, ktorí navštevujú vaše skupiny, za rodiny, ktoré sa vytvorili, za mnohé povolania a obrátenia, za podporu, ktorú poskytujete mnohým farnostiam, za všetok apoštolát, ktorý vykonávate v najrôznejších prostrediach.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024