V predpremiére premietli nový dokumentárny film o biskupovi Buzalkovi

TK KBS, apa; ml | 19. 09. 2022 09:25


Svätý Anton 19. septembra (TK KBS) V Kultúrnom dome vo Svätom Antone sa konala v piatok 16. septembra 2022 predpremiéra dokumentárneho filmu Biskup Michal Buzalka. Dokument vznikol v koprodukcii TV LUX a RTVS.

Michal Buzalka prežil ako kňaz v období dejinných udalostí búrlivé časy maďarizácie a Prvej svetovej vojny. Ako biskup časy Druhej svetovej vojny. Počas komunizmu bol prenasledovaný a väznený. Od roku 2002 prebieha s týmto rodákom „zo Štiavnicka“ proces blahorečenia. Jeho biskupským heslom bolo Cez kríž ku svetlu. Kríž, cez ktorý sa k nám prihovára Ježiš. V biskupskom erbe mal Štiavnickú kalváriu, ľaliu a slovenský kríž.

Film je dielom scenáristu a režiséra Mareka Poláčeka. Dielo natočil v dejinných súvislostiach udalostí života biskupa Buzalku. Tvoria ho výpovede historikov zo Slovenska, Talianska, Česka, Francúzska. Doplnenými je dobovými fotografiami a svedectvami ľudí ako kardinál Jozef Tomko či z rodiny biskupa. Na biskupa spomína Anna Koreňová, Mária Montilová Buzalková a ďalší. Filmom sprevádza postulátor blahorečenia a autor projektu Peter Slepčan.

Na záver premietania tvorcovia diskutovali s divákmi. Na pódiu vystúpili postulátor Slepčan, režisér Poláček, farár Michal Baláž a starosta obce Svätý Anton Martin Kminiak, ktorý poďakoval tvorcom za zaujímavé spracovanie témy a divákom za pozornosť. Dokumentárny film Biskup Michal Buzalka bude mať blízkej dobe premiéru v RTVS.

Kto bol Michal Buzalka? 

Michal Buzalka sa narodil v roku 1885 vo Svätom Antone (18. 9. 1885) rodičom Anne a Jurajovi Buzalkovcom. Vyrastal v obci a práve v týchto dňoch si pripomíname výročie jeho narodenia. Študoval aj na Gymnáziu v Banskej Štiavnici. Teológiu vyštudoval vo Viedni, kde bol aj vysvätený za kňaza.

Ako kňaz pôsobil v Banskej Štiavnici, v nemocnici v Budapešti, v Skýcove, vo Vajnoroch a Zavare. Ako rektor Kňazského seminára v Trnave a neskôr v Bratislave vychoval výraznú generáciu slovenských kňazov. V roku 1938 ho pápež Pius XI. vymenoval za svätiaceho biskupa Trnavskej Apoštolskej administratúry.

V rokoch 1939 – 1945 zastával funkciu predsedu Katolíckej akcie a Združenia katolíckej mládeže. V roku 1940 obnovil vydávanie úspešného týždenníka Katolícke noviny. V rokoch 1940-1945 z poverenia pápeža Pia XII. vykonával funkciu vikára slovenskej armády. V tom čase udržiaval úzky kontakt s Giuseppe Burziom, vatikánskym diplomatickým zástupcom na Slovensku. Aktívne spolupracoval na záchrane slovenských Židov.

Po skončení II. svetovej vojny bol štyri mesiace väznený. V roku 1951 bol v zinscenovanom súdnom procese spolu s biskupmi Jánom Vojtaššákom a Pavlom Petrom Gojdičom odsúdený na doživotie. Po šiestich rokoch väzenia prežil zvyšok života v internácii v Čechách. Proces jeho blahorečenia bol otvorený v roku 2002 a stále prebieha.

TK KBS informoval Andrej Palovič



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025