Do slovenských kín prichádza príbeh priateľstva "generálov tajnej cirkvi"

TK KBS, pno; ml | 16. 09. 2022 15:59Bratislava 16. septembra (TK KBS) Do slovenských kín prichádza film Slobodní. Ponúka inšpiratívny príbeh priateľstva "generálov tajnej cirkvi" Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku nakrútil režisér Slavomír Zrebný.

„Nosiť v sebe silný príbeh o tak krásnych ľuďoch nebolo ľahké. To platí, kým si to človek necháva pre seba. Ľahké a príjemné sa to stalo až dnes, keď sme sa konečne mohli podeliť o tento príbeh s ostatnými. Kinosála bola plná a na konci filmu zaznel dlhý potlesk, ku ktorému sme sa pridali aj my zo štábu, lebo patril Silvovi Krčmérymu a Vladovi Juklovi za celý ich život a za všetko, čo pre nás urobili. Nám dnes naozaj odľahlo, lebo už si to nemusíme nechávať pre seba a tešíme sa, že film začína žiť vlastným životom a že títo nenápadní hrdinovia vychádzajú na svetlo...Ten ich príbeh patrí nám všetkým a odteraz si ho môže nájsť každý, kto bude chcieť. Alebo možno aj on si nájde vás," povedal režisér filmu Slavomír Zrebný po slávnostnej premiére v Kine Lumière v Bratislave.

Na premiére sa zúčastnil aj predseda vlády SR Eduard Heger s manželkou, biskupi Jozef Haľko a František Rábek, František Mikloško, predstavení rehoľných spoločenstiev, zástupcovia kresťanských inštitúcií, rodina a priatelia hlavných protagonistov, tvorcovia filmu, ale aj mnoho známych tvárí verejného a kultúrneho života. Po premiére nasledujú premietania filmu po celom Slovensku, zoznam aktuálnych projekcií je možné nájsť na tomto linku: https://www.filmslobodni.sk/#premietanie  Tvorcovia plánujú aj špeciálne uvedenia filmu s diskusiami vo viacerých mestách a premietania na školách. Viac informácií o filme je možné nájsť na stránke www.filmslobodni.sk.TK KBS informoval Peter Novák
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023