Pripomenuli si nedožité 100. narodeniny svojho bývalého farára Pánčiho

TK KBS, rba, ml; pz | 13. 09. 2022 11:59



Vyšné Ružbachy 13. septembra (TK KBS) V pondelok 12. septembra si veriaci z Ružbách a Lackovej pripomenuli nedožité 100. narodeniny kňaza a politického väzňa Bernarda Pánčiho rodáka z Bieleho Potoka pri Ružomberku. Už v nedeľu 11. septembra, bola počas svätej omše vo Farskom kostole Obetovania Pána farárom Jánom Stašákom odhalená a požehnaná pamätná tabuľa niekdajšiemu farárovi filiálky Vyšné Ružbachy Bernardovi Pánčimu.



Farníci farnosti v pondelok navštívili v Ružomberský cintorín miesto posledného odpočinku tohto kňaza,  kde sa spoločne modlili za spásu jeho duše. V pondelok 12. septembra podvečer sa uskutočnila modlitba Krížovej cesty venovaná životu farára a  politického väzňa  Bernarda Pánčiho, ktorú pripravil kňaz Rastislav Waxmonský. Farnosť Nižné Ružbachy a Lacková  si pripomenie výročie narodenia bývalého horlivého farára tejto farnosti Pánčiho spomienkovou večernou svätou omšou v utorok 13. septembra. Po jej skončení bude pred farským kostolom svätej Kataríny pietna spomienka pri pamätnej tabuli.



Bernard Pánči sa narodil 12. 9. 1922 v Bielom Potoku pri Ružomberku pochádzal z deviatich detí. Maturoval v Ružomberskom gymnáziu v roku 1941, kde ešte v júni toho istého roku nastúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule a v roku 1946 prijal kňazskú vysviacku z rúk spišského biskupa Jána Vojtaššáka. Do roku 1958 pôsobil vo farnostiach: Oravské Veselé, Námestovo, Liptovský Mikuláš a Rabča.  V roku 1958 13. januára bol Pánči zaistený Štátnou bezpečnosťou v Žiline a v júli toho istého roku bol nespravodlivo odsúdený súdom za vlastizradu so stratou občianskych práv na 13 rokov. Väzenie si odpykával vo väznici Valdice do roku 1962, kedy bol prepustený na amnestiu. Do udelenia štátneho súhlasu na výkon pastorácie pracoval Lesostave a Ružomberských papierňach.



Na sviatok svätého Jozefa v roku 1966 bol ustanovený za farára do farnosti Nižné Ružbachy, kde pôsobil 21 rokov. Odtiaľ bol v roku 1987 preložený za farára do farnosti Spišské Matiašovce na Zamagurí. Na jeseň v roku 1996 spolu už teraz s blahoslaveným pápežom Jánom Pavlom II. slávil vo Vatikáne ďakovnú bohoslužbu za 50 rokov kňazskej služby. Posledným miestom jeho pastorácie bola duchovná správa u sestier Vincentiek v Močenku. V historickom kontexte vnímame kňaza Bernarda Pánčiho ako významnú osobnosť cirkevných dejín na Slovensku. Spišská diecéza mala vo svojich kňazských radoch ďalšieho kňaza, ktorý bol ovplyvnený Ružomberským farárom Andrejom Hlinkom, cirkevným historikom Jozefom Špirkom či Ladislavom Hanusom. Počas komunistického väzenia mal možnosť stretnúť významné cirkevné osobnosti v podobe biskupa Jána Vojtaššáka, biskupa Buzalku a Karla Otčenáška. Spolu s pápežským prelátom Viktorom Trstenským ho vtedajšia štátna bezpečnosť zbavila všetkých občianskych a ľudských práv a nespravodlivo väznila.



Neľudské a tvrdé podmienky vo väznici Bernarda Pánčiho nezlomili ale práve naopak, skúsenosť z prostredia, ktoré nebolo vôbec naklonené k Cirkvi a kňazom vo vtedajšom Československu, mu pomohla sa ešte viac priblížiť k tým, ku ktorým bol neskôr ako kňaz poslaný. Kňaz Bernard Pánči bol odpočinku v Charitnom domove sv. Jána Bosca v Spišskej Kapitule. Na Bielu sobotu 19. apríla 2014 v Levočskej nemocnici odovzdal svoju dušu Pánovi.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024