Trnava 12. septembra (TK KBS) V piatok 9. septembra sa pred trnavskou synagógou znovu spomínalo na vyše 2 800 obetí holokaustu - niekdajších obyvateľov mesta Trnava.
Podujatie sa začalo zvonením zvonov na všetkých trnavských kostoloch, za osobnej účasti trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ako aj za účasti zástupcov parlamentu, mesta, spoločenstiev, cirkví aj bežných občanov Trnavy. Po hudobnom úvode sa na nádvorí synagógy znovu otvoril príbeh, ktorý poznačil aj Trnavu. Holokaust jej vzal ľudí, ktorí boli susedmi, lekármi, učiteľmi, žiakmi, manželkami, a to v okamihu vydania zákona o osobitnom postavení Židov, ktorý znamenal v drvivej väčšine ich smrť v koncentračných táboroch. Reálne o tom hovoria aj čísla: pred holokaustom bolo v Trnave 3 200 Židov - po vojne ich ostalo 250.
Cez online záznam sa zúčastneným prihovorila pani Eva Mosnáková, rovesníčka Anny Frankovej, ktorej príbeh pozná svet cez jej denník. Pripomenula, ako veľmi je potrebné hovoriť s mladými o holokauste - čomu ona sama venuje množstvo času a nebojí sa ani online priestoru. Rovnako si prítomní vypočuli aj odkaz Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa. Vyzval žiť pravdu a v pravde, aby sa už nikdy neopakovalo v nijakej podobe klamstvo, ktoré v časoch holokaustu stálo príliš veľa životov.
Pietna tryzna pokračovala tradičnou židovskou modlitbou za zomrelých Kadiš, ktorú predniesol preživší Ivan Pasternák nielen za svojho nenavráteného otca, ale aj za všetkých šesť miliónov Židov s rovnakým príbehom. Zástupcovia parlamentu, mesta, cirkví a škôl prečítali mená vybraných Židov, občanov Trnavy, aj s ich vekom a uctili si ich pamiatku zapálením sviečky a položením kamienka na pomník obetí holokaustu. Pripomenutie si nenahraditeľnosti každého jedného života bolo veľmi silné, zvlášť pri čítaní mien rodín - a osobitne detí.
Osobitné poďakovanie zaznelo následne čítaním mien tých, ktorí napriek riziku nezištne pomohli židovským susedom v Trnave. Podujatie opätovne na dobrovoľníckej báze zorganizovala platforma kresťanských spoločenstiev v Trnave. Jej zástupca Andrej Proks v mene všetkých, zvlášť kresťanov, prosil o odpustenie za všetko ublíženie Židom, osobitne za zneužitie mena spoločne uctievaného Boha ako zámienky na ich likvidáciu.
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Mária Kohutiarová