Arcibiskup Zvolenský pozýva rok po návšteve pápeža na púť do Šaštína 

TK KBS, ml; pz | 07. 09. 2022 14:37Bratislava 7. septembra (TK KBS) Cirkev na Slovensku oslávi rok po návšteve pápeža Františka na Slovensku v Šaštíne. Konferencia biskupov Slovenska a Bratislavská arcidiecéza pozývajú pripomenúť si jedinečnú návštevu pápeža Františka a jej prvé výročie účasťou na púti k Sedembolestnej Panne Márii, ktorá sa uskutoční 15. septembra 2022 v Šaštíne a zúčastnili sa vo veľkom počte na slávnostnej svätej omši, ktorá sa začne o 10:00. Hlavným celebrantom bude nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Na Národnú púť k Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína pozýva osobitným listom aj bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. List, ktorý bol vložený v Katolíckych novinách, prinášame v plnom znení. 

Milí priatelia, bratia a sestry v Kristovi, milí mariánski ctitelia, s osobitnou radosťou vás všetkým pozývam na národnú mariánsku púť do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie, našej nebeskej patrónky, v Šaštíne - Strážach, ktorá sa uskutoční 15. septembra 2022. V myšlienkach sa vraciame k nášmu minuloročnému stretnutiu a púti v Šaštíne pri príležitosti slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, keď hlavným pútnikom bol Svätý Otec František, ktorý nás viedol svojimi krokmi, svojou prítomnosťou a svojimi slovami svedectva viery a mariánskej úcty. V tomto roku nadviažeme na duchovne podnety z minuloročnej návštevy Svätého Otca Františka, preto naše duchovné stretnutie pri Sedembolestnej chceme viesť v zmysle hlavnej myšlienky: So Sedembolestnou a svätým Jozefom na ceste za Ježišom. Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, bude hlavnej svätej omši 15. septembra 2022 o 10:00 predsedať nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý sa nám prihovorí aj v homílii. Prežívame mimoriadne náročné obdobie, pociťujeme to v celej spoločnosti, v našich rodinách i v našom osobnom živote. Duchovné spoločenstvo pútnikov v Šaštíne je každý rok jedinečným miestom, kde sa vieme na príhovor Sedembolestnej jednoduchšie otvoriť a prijať Božie podnety do nášho svedomia. Využime túto vynikajúcu príležitosti, putujme do národnej svätyne v Šaštíne, stretnime sa tam spoločne aj tento rok na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. Teším sa na Vašu prítomnosť.  Nech vás a vašich blízkych na príhovor Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska chráni a posilňuje náš vzkriesený Pán. Mons. Stanislav Zvolenský 

bratislavský arcibiskup metropolita Program Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii v ŠaštíneSastin, plagat, 2022, narodna putSlováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024