Šesť mesiacov vojny na Ukrajine, šesť mesiacov výziev pápeža k mieru

TK KBS, rv cz, hma; ml | 24. 08. 2022 13:29



Vatikán 24. augusta (RV CZ) Šesť mesiacov vojny na Ukrajine, šesť mesiacov ustavičných výziev. Doba, kedy sa zdá, že prevláda “diabolská zvrátená logika” zbrojenia. Doba, kedy František prosil, aby sa zabránilo katastrofe a uprednostnilo bratstvo.



Tí, ktorí vedu vojnu, zabúdajú na ľudskosť. V priebehu 6 mesiacov konfliktu na Ukrajine pápež František neustále pozýva k mieru a k odvráteniu rizika globálnej katastrofy.



Prehra pre všetkých



Pápež si nenechal ujsť príležitosť pripomenúť celému svetu s pohľadom, ktorý presahuje  geografické hranice krajín, kde sa bojuje, že “každá vojna predstavuje porážku pre všetkých” (Anjel Pána 27.3.2022), a vyzval k obráteniu perspektívy, a tým k “prehre vojny” (generálna audiencia 23.3.2022). “Naša predstavivosť sa stále viac zameriava na predstavu konečnej katastrofy, ktorá nás celkom zničí. To sa stane v prípade atómovej vojny”, povedal František. (Generálna audiencia 16.3.2022). “Tvárou v tvár nebezpečenstvu sebazničenia nech ľudstvo pochopí, že nastalčas ju zrušiť, navrhnúť ju, vymazať z ľudských dejín skôr, ako tá vojna vymaže z dejín človeka”. “Čo to bude za víťazstvo,” pýtal sa, “ktoré vztýči vlajku na hromade trosiek?” (Anjel Pána 10.4.2022). “Nech nás Duch Pána vyslobodí z tejto potreby sebazničenia”.



Svätokrádežný čin



Vojna je skutočne nezmyseľným “miestom smrti, kde otcovia a matky pochovávajú svoje deti, kde muži zabíjajú svojich bratov, bez toho, aby ich videli, kde rozhodujú mocní a umierajú chudobní”. Je to šialenstvo, ktoré nemá žiadne opodstatnenie”, poznamenal a spomenul si na veľké množstvo detí, ktoré boli na začiatku konfliktu presídlené zo svojich domovov. “Ničí to nielen súčasnosť, ale i budúcnosť spoločnosti. Znamená to ničiť budúcnosť a spôsobovať dramatické traumy najmenším a najnevinnejším z nás.



Barbarský, odporný a svätokrádežný čin: to znamená, že je v rozpore s “posvätnosťou ľudského života, hlavne bezbranného ľudského života, ktorý je potrebné rešpektovať a chrániť, nie odstraňovať, a ktorý má prednosť pred akoukoľvek stratégiou!” (Anjel Pána 20.3.2022)



Sen a nočné mory



„Boh je v skutočnosti iba Bohu miesto, nie vojny” a “prebýva s tými, ktorí vytvárajú mier “ (Anjel Pána 27.2.2022), František ďalej opakuje: Tí, ktorí podporujú násilie, znesväcujú jeho meno” (Anjel Pána 13.3.2022) a popierajú “Boží sen o ľudstve uskutočnený na Turíce, v deň, keď sa stretli a porozumeli si ľudia rôznych jazykov.” Vojna je naopak “nočná mora”, v nej sa “národy stretávajú, zabíjajú a ľudia, miesto toho, aby sa stretli, tak sú vyháňaní zo svojich domovov” (Regina Coeli 5.6.2022).



Nikdy si nezvyknite na vojnu



Pápež sa v myšlienkach obracal nielen k Európe, ale i k zabudnutým konfliktom v Sýrii, v Jemene alebo v Mjanmarsku, aby sme menovali len niektoré časti “tretej svetovej vojny po častiach”, a opakovane vyzýval, aby sme nikdy nepovažovali žiadny ozbrojený konflikt za nevyhnutný. V skutočnosti je potrebné všetkými silami brániť riziku, že si na “tragickú realitu”  diania na Ukrajine či niekde inde zvykneme alebo na ňu dokonca zabudneme ako by to bola vzdialená vec a “schladíme si srdce”: “dnešné rozhorčenie”, zaznelo pápežovo naliehanie, je potrebné premeniť “v zajtrajšie odhodlanie. Pretože pokiaľ ostatneme rovnakí ako predtým, budeme všetci nejakým spôsobom vinnými.”



Deti jedného Otca



„Otec všetkých, nielen niektorých”, naozaj “chce, aby sme boli bratmi a nie nepriateľmi”. Vojna nám pripomína “ducha Kaina”, ktorý zabil svojho brata Ábela. “Ľudstvo je tvrdohlavé”, opakuje chyby a hrôzy minulosti, poznamenal pápež: “milujeme vojny, Kainovho ducha, ducha zabíjania, miesto ducha mieru”. (Tlačová konferencia po návrate z Malty 3.4.2022). “Tí, ktorí sledujú svoje vlastné ciele na úkor druhých,” povedal rímsky biskup niekoľko týždňov pred začiatkom konfliktu a pozval na deň modlitieb za mier 26.1.2022. „Pohŕdajú svojim vlastným ľudským povolaním, pretože všetci sme boli stvorení ako bratia” (Anjel Pána 23.1.2022).



Neustála modlitba



Ešte predtým ako ozbrojené sily Ruskej federácie vtrhli na ukrajinské územie, Františe neúnavne vyzýval k obratu a poukazoval na Ježišovo učenie ako na odpoveď na diabolskú nezmyselnosť násilia (gelerálna audiencia 23.2.2022): na Popolcovú stred 2.3.začal pôstne obdobie v znamení pôstu a modlitby za mier na Ukrajine a vyzval všetkých, aby neodvracai svoj pohľad a nádej od Boha s príhovorom Márie, Kráľovny mieru: “Nerpestávajme sa modliť, ba modlime sa ešte intenzívnejšie!”, aby “Pán otvoril cesty dialógu, ktorý ľudia nechcú alebo nie sú schopní nájsť”, nabádal v presvedčení, že “mier vo svete vždy začína našim osobným obrátením, nasledovaním Krista” (generálna audiencia 2.3.2022).



Zasvätenie Kráľovnej mieru



Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie zasvätil František 25.marca, v deň Zvestovania Panne Márii, celé ľudstvo, osobitne Rusko a Ukrajinu, a prosil o trvalú svornosť medzi národmi pod plášťom spoločnej Matky: “Vysloboď nás od vojny, ochráň svet pred jadrovou hrozbou”. “Pokračujem, prosím , v každodennej modlitbe ruženca za mier. A modlime sa za predstaviteľov národov, aby nestratili “zmysel pre ľudí”,ktorí si prajú mier a vedia, že zbrane ho nikdy neprinesú” (Regina Coeli - 8.5.2022)



Riziko skazy



S bolesťou srdci tvárou v tvár tvár stále horším scenárom pápež vyzval politických predstaviteľov k vážnemu spytovanie svedomia pred Bohom. “Modlím sa za všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali akéhokoľvek jednania, ktoré spôsobuje ešte väčšie utrpenie obyvateľstva, destabilizuje súžitie medzi národmi a diskredituje medzinárodné právo”. S poukázaním na bezmocnosť organizácie Spojených národov a v presvečení, že “každý deň vojny zhoršuje situáciu všetkých,” vyzval, aby “ politické iniciatívy a akcie v službách ľudstva boli uprednostené pred straníckymi záujmami s úprimnou výzvou: “Prosím, nevoďte ľudstvo do záhuby!”



Seriózny dialóg je podľa rímskeho biskupa v skutočnosti jediným riešením a zbranie nie sú cestou. Nikdy. (Anjel Pána 12.12.2021): “Keby sme sa na realitu pozreli objektívne, vzhľadom ku škodám, ktoré každý deň vojny prináša tamojšiemu obyvateľstvu, ale i celému svetu, jedinou rozumnou vecou by bolo zastaviť a vyjednávať.” (Anjel Pána 31.6.2022)



Diabolská logika zbraní



Z toho plynie výzva: Nech sa uskutočnia skutočné a konkrétne vyjednávania o prímerí a udržateľnom riešení. Nech je vypočuté zúfalé volanie trpiaeho ľudu, nech je zastavené zrozné ničenie miest a obcí”. Vojna totiž nikdy nestojí na strane človeka: “nepozerá na konkrétne životy ľudí, ale stavia stranícke a mocenské záujmy nado všetko. Opiera sa o diabolskú a zvrátené logiku zbraní, ktoré je najviac vzdialená Božej vôli. Vzďaľuje sa od oebyčajných ľudí, ktorí chcú mier a ktorí sú v každom konflikte skutočnými obeťami, ktorí za vojnové šialenstvo platia vlastným telom”.



Vyjednávanie a spoločné dobro



Každá kríza sa môže premeniť v príležitosť skôr ako bude neskoro a ukrajinská kríza sa podľa pápeža stále môže stať významnou pre múdrych štátnikov ktorí sú schopní dialógu budovať lepší svet pre nové generácie. S pomocou božou je to vždy možné! Musíme však prejsť od stratégie politickej, ekonomickej či vojenskej, k projektu globálneho mieru: povedať svetu rozdelenému konfliktom mocností, povedať áno svetu svornému medzi národmi a civilizáciami, ktoré sa navzájom rešpektujú” (Anjel Pána 3.7.2022)



Po boku obetí



Pápež neustále vyzýva podpore bezpečných humanitárnych koridorov ak zavedeniu pomoci obyvateľstvu mučené mu bombami. Tým, ktorí sú len 3000 km od Ríma v mučeníctva a utiekajú pred násilím hlavne deťom a starým ľuďom bezbranným obetiam pýchy a sebectva. S rovnakou pozornosťou František nezabudol poďakovať mnohým mužom a ženám dobrej vôle, ktorý od prvého okamžiku otvorili svoje dvere utečencom, v nich je, ako pripomenul, prítomný Kristus. “ nebudeme unavený z veľkorysého prijímania, tak ako sa to deje nielen teraz, v núdzi, ale ich budúcich týždňoch a mesiacoch. Myslíme na tieto ženy, na tieto deti, ktoré budú časom bez práce, odlúčené od svojich manželov. Chráňme ich, prosím.”



V službách mieru



Nadej, úzkosť a obavy sú pocity, ktoré pápež od februára zdieľa s každým človekom. Nikdy nezostal len u súcitu a empatického pohľadu diváka: od prvej chvíle sa zblížil s tými, ktorým každý deň hrozí, že padnú za obeť krutosti vojny, a snažil sa všetkými spôsobmi preniknúť k srdciam tých, ktorí ješte môžu zvrátiť priebeh vojny. Okamžite navštívil ruského veľvyslanca v Ríme, telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom Zelenským, niekoľkokrát poďakoval novinárom, ktorí boli vyslaní do terénu, aby zaručili informácie a tak riskovali svoje životy. Povzbudil a uvítal ako znamenie nádeje nedávne vyplávanie prvých ľodí s nákladom obilia z ukrajinských prístavov.



Táto starostlivosť sa prejavila v aktivnom záväzku Svätej stolice bezvýhradne sa dať do služieb mieru, ked v priebehu marca vyslala na Ukrajinu kardinálov Krajewského a Czerneho, almužníka a prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, a v máji monsignora Paula Richarda Gallaghera, sekretára pre vzťahy so štátmi. Rímsky biskup to nikdy neskrýval: vo svojom srdci pestuje silnú túžbu “otvoriť dvere”, ísť do oblastí postihnutými konfliktom najskôr do Moskvy a potom do Kyjeva: “je to na stole”, “rád by som tam šiel”. “Slúžiť záležitostiam mieru” (Zdroj: RV CZ).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024