Ševčuk: Sú ľudia, ktorí podnecujú nenávisť, my hlásame Evanjelium mieru

TK KBS, rv cz; ml | 24. 08. 2022 13:00



Ukrajina 24. augusta (RV CZ) Gréckokatolícky kyjevský väčší arcibiskup poskytol rozhovor pre vatikánske médiá šesť mesiacov po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. „Je to globálna hrozba pre ľudstvo," hovorí. Aká je úloha Cirkvi? „Sú ľudia, ktorí podnecujú nenávisť, my hlásame Evanjelium pokoja a sme ľuďom nablízku," vraví s vďačnosťou Európe za prijatie utečencov a pápežovi Františkovi: "On je náš hlas".



"Ďakujem," opakoval veľakrát gréckokatolícky kyjevský väčší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Pápežovi ďakuje, že upozornil svet na "globálnu hrozbu", ktorú predstavuje konflikt na Ukrajine, ktorý trvá už presne šesť mesiacov. Vďaka vyslovil všetkým kňazom, rehoľníkom a biskupom, ktorí neopustili ľudí počas bombardovania. Vďaka Európe, ktorá otvorila svoje dvere ukrajinským utečencom a niekedy ich prijala do svojich rodín.



Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v telefonickom rozhovore s vatikánskymi médiami, prostredníctvom ktorého posiela "požehnanie z Kyjeva", vyzýva na medzinárodnú solidaritu a s pohľadom upretým na transcendentálny rozmer toho, čo pápež označil za barbarstvo, potvrdzuje, že vojna je "tajomstvom zla", ktoré sa vymyká akejkoľvek ľudskej vláde a kontrole. Dokonca aj tí, ktorí ho vyprovokovali. „Iba Boh," hovorí, "môže otvoriť cestu k mieru uprostred tejto vojny."



- Vaša Blaženosť, ako ukrajinská cirkev pokračovala vo svojej misii vo vojne, aby konkrétne priniesla pomoc do bojových zón a útechu tým, ktorí videli zomierať priateľov, susedov, členov rodiny?



V prvom rade treba povedať, že Cirkev je súčasťou ukrajinského národa: sme trpiaci národ, národ, ktorý bol napadnutý, sme obeťami tejto nespravodlivej agresie. Na základe tohto vedomia nám ľudia vždy dávali návod, ako by sme mali plniť naše poslanie. Nazývam ju sviatosťou prítomnosti. Viditeľná prítomnosť kňazov, rehoľníkov a biskupov je pre náš ľud veľmi dôležitá, najmä v oblastiach, kde sa teraz bojuje. Sme s nimi. A táto prítomnosť Cirkvi pre obyčajných ľudí je prítomnosťou Pána. Pretože prvá otázka ľudu bola: "Ale kde je Pán? Kde je Boh v týchto dramatických podmienkach, keď nás každý deň zabíjajú?" Prítomnosť Cirkvi poskytla odpoveď na túto existenciálnu otázku. A táto prítomnosť vždy vedie k pastoračnej činnosti: podarilo sa nám vytvoriť komunikačnú sieť a tiež spôsoby posielania humanitárnej pomoci. Dokázali sme analyzovať rýchlo sa meniacu humanitárnu situáciu na dennej báze a následne primerane reagovať. Ponúkli sme dopravu tým, ktorí potrebovali evakuáciu; poskytli sme potraviny a inú pomoc tým, ktorí potrebovali jedlo; poskytli sme útočisko v našich kostoloch, v kláštoroch používaných ako protiletecké kryty, tým, ktorí potrebovali ochranu. To bola naša reakcia: jednomyseľná, spontánna, bez výslovných príkazov.



- Počas šiestich mesiacov bojov ste neprestávali opakovať, že vojnu "môže a musí vyhrať Boží pokoj" a že "dnes sa toto slovo - pokoj - rovná slovu láska". Čo to znamená pre ľudí, ktorí, ako ste povedali, každý deň počítajú s bombami a smrťou?



Ako pastori vidíme, že ľudí premáha úzkosť, strach a hnev. A sú aj takí, ktorí ich podnecujú k nenávisti voči tým, ktorí na nás útočia. Preto my pastieri ohlasujeme evanjelium pokoja. Odpoveďou na tieto pocity ľudí svedčíme o Bohu, ktorý je láska, o Bohu, ktorý je zdrojom pokoja.



- Pápež sa od prvého dňa vojny venuje aj Ukrajine a neustále vyzýva na mier a iniciatívy pomoci. Františkovi však ide predovšetkým o globálne problémy: podľa jeho slov je týmto barbarstvom ohrozený celý svet. Ako vám tieto slová znejú?



Sme veľmi vďační pápežovi Františkovi, že sa stal naším hlasom v tejto otázke. Ako Petrov nástupca má pápež osobitný dar vidieť situáciu, ktorú zažívame na Ukrajine, ako globálnu hrozbu. Vojna na Ukrajine totiž zasahuje do samotného srdca ľudstva; tieto zločiny sa netýkajú len Ukrajincov, ale celého sveta. Preto sme naozaj vďační Svätému Otcovi za to, že sa stal naším hovorcom a otriasol svedomím Západu a sveta, keď požiadal o modlitby za Ukrajinu a o všeobecnú solidaritu s jej ľudom.



- Počas týchto šiestich mesiacov, dokonca aj počas bombardovania, ste vy sami neprestali vyjadrovať svoj hlas a podporu prostredníctvom každodenných správ pre Ukrajincov a ostatných. Čo vám osobne dodalo silu v tejto tragédii?



Sila, ktorú som počas týchto mesiacov dostal, bola zodpovednosť pastiera: cítil som sa zodpovedný nielen za seba, ale predovšetkým za ľudí. Takže som sa v prvom rade snažil zachrániť ľudí. Našich ľudí sprevádzame aj posolstvami, ktoré šírime každý deň. Mnohí hovoria, že tieto správy sú pre nich zdrojom povzbudenia.



- Milióny ukrajinských krajanov zažili utrpenie úteku a zároveň solidaritu a prijatie v mnohých krajinách. Čo by ste chceli odkázať tým, ktorí otvorili svoje dvere ukrajinským rodinám?



Z celého srdca vám ďakujeme: ďakujeme. Uvedomujem si, že je to príliš málo na to, aby sme povedali len "ďakujem", ale sme naozaj veľmi vďační za túto otvorenosť. V Európe sú utečenecké tábory pre Ukrajincov, ale mnohí ľudia otvorili najprv svoje srdcia, potom dvere svojich domovov, svoje rodiny, a tak sa solidarita ukázala ako kresťanská hodnota par excellence. Prosme Pána, aby požehnal všetkých, ktorí v tomto čase podali pomocnú ruku trpiacemu ukrajinskému ľudu.



- "Človek," povedal si niekoľkokrát, "bohužiaľ vie začať vojnu, ale potom sa stáva jej otrokom." Čo by podľa vás mohlo ukončiť toto otroctvo?



Priamo zakúšame, že vojna je mysterium iniquitatis, o ktorom hovoril svätý Pavol: je to naozaj tajomstvo zla, ktoré sa otvára v tomto svete. Agresor, ktorý začne vojnu, žije v ilúzii, že môže kontrolovať dynamiku vojny, ale v skutočnosti je to len ilúzia. Vojna je totiž od prvého výstrelu mimo ľudskej kontroly. A sám agresor sa stáva otrokom diabla, ktorého vypustil zo svojho srdca. Preto sa každý deň v modlitbe Otče náš modlíme "zbav nás od zlého". Boh je zdrojom pokoja, Pánom pokoja. Veríme, že iba On môže ukončiť toto tajomstvo neprávosti (Zdroj: RV CZ).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024