Oslávia 4. výročie blahorečenia Anny Kolesárovej, pozývajú k deviatniku 

TK KBS, mar; ml | 23. 08. 2022 14:07



Vysoká nad Uhom 23. augusta (TK KBS) Prvý septembrový deň uplynú štyri roky od blahorečenia Anny Kolesárovej. Rodáčka z Vysokej nad Uhom bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápeža Františka na slávnosti zastúpil legát kardinál Giovanni Angelo Becciu, vtedajší prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.



Vysoka nad Uhom, vyrocie, 4, Kolesarova, plagat



„Dnešným dňom začíname deviatnik s bl. Ankou pred 4. výročím jej blahorečenia. Je to milostivý  čas, kedy si môžeme veľa vyprosiť. Odovzdajme svoje úmysly Bohu s nádejou, že na príhovor mladej jednoduchej dievčiny bl. Anky ich Boh vyslyší podľa svojej svätej vôle," hovorí rektor Pastoračného domu Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák. 



„Mnohí mladí ľudia si obľúbili blahoslavenú Anku a prijali ju za svoju priateľku. Už roky jej príbeh formuje srdcia k čistote. Budujú zdravé manželstvá a šťastné rodiny. „Blahoslavená Anka je našim pokladom“ hovoria často. „Sme takí radi, že ju máme“ alebo „Ako dobre, že povedala „nie“ tomu vojakovi, inak by sme ju dnes nemali ako blahoslavenú“. Mladí si uvedomujú, že sú výnimoční, jedineční, vnútorne krásni a majú nekonečnú hodnotu. Žiaria radosťou, keď prichádzajú do jej rodiska a k jej relikviám.



Kultúra čistých vzťahov zasiahla srdcia mladých. Človek už nemá pocit samoty, keď túži po čistom vzťahu. Mnohé dievčatá z našich spoločenstiev a farností nosia Ankin prsteň ako prejav túžby po úprimnej čistej láske. Chlapci prijímajú Ankin krížik ako znak odovzdania prijať obetu sebazapierania, aby sa mohli stať ochrancami slabších. Poďme sa tešiť z ovocia čistých vzťahov. Poďme oslavovať Boha za dar lásky, za vzor Anky a jej blahorečenie. Poďme sa povzbudiť a nanovo objaviť svoje srdcia ako vzácne perly Božieho kráľovstva," pokračuje duchovný otec Pavol. 



„Stalo sa až neuveriteľné, že prešli už 4 roky od slávnosti blahorečenia Anky Kolesárovej. Zasiahli nás pandémie neistoty a ohrozenia života. Mohli sme si uvedomiť krehkosť ľudského príbehu, ale aj dôležitosť vnútorných hodnôt, ktoré robia človeka skutočne šťastným. Pozývame vás na oslavu 4. výročia blahorečenia Anky Kolesárovej do Vysokej nad Uhom. Dotyk neba na tomto mieste premosťuje pozemské veci s nebeskými. Anka priťahuje svojou vnútornou krásou a pozýva nás objaviť vlastnú cestu, ktorá nás má viesť do neba," hovorí ďalej kňaz Pavol Hudák. 



Program sa začne o 9:30 modlitbou svätého ruženca. Svätú omšu o 10:30 bude celebrovať Mons. František Rábek, ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky. „V popoludňajšom programe bude pásmo slova a svedectiev sprevádzané hudobným hosťom Petrom Milenkym. Oslovu ukončíme adoráciou a modlitbou Korunky k Božiemu milosrdenstvu," dodal Hudák. 





Kto je Anna Kolesárová? 



Anna Kolesárová je prvá laička, ktorá bola na Slovensku blahorečená. Rodáčku z Vysokej nad Uhom pri Michalovciach v závere druhej svetovej vojny zastrelil vojak sovietskej armády (22. novembra 1944). Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o jej mučeníctve schválil pápež František.



Slávnostnému obradu blahorečenia Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom na pontifikálnej svätej omši za účasti 30 000 veriacich predsedal na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach legát pápeža Františka, kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Bola to vôbec prvá slávnosť, na ktorej sa osobne zúčastnil. Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku novej blahoslavenej na 20. november.



Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu. Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po roku. V Bratislave bol rok predtým - v septembri 2017 - blahorečený salezián kňaz Titus Zeman. Predtým boli u nás v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko na tom istom mieste v Petržalke.



Beatifikácia znamená vyhlásiť toho, kto bol doteraz nazývaný Boží služobník alebo ctihodný, za blahoslaveného. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napr. v reholi.



TK KBS informovala Mária Aľušíková 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024