Pútnická cesta Via Mater Dei - púť k novému začiatku a obnove srdca

TK KBS, rv cz; ml | 19. 08. 2022 08:15



Rím 19. augusta (TK KBS) Pútnická cesta Mater Dei dlhá 157 km spája v siedmich etapách desať mariánskych svätýň roztrúsených pozdĺž Bolonských Apenín. Via Mater Dei bola založená v roku 2018 a jej cieľom je spojiť množstvo duchovných, kultúrnych, prírodných a archeologických pamiatok s postavou Panny Márie.



Prechádzate cez starobylé dediny, objavujte ich tradície, ponorte sa do pokoja Apenín, buďte v kontakte so zemou, vetrom, slnkom, dažďom, navštívte miestne náboženské komunity. Via Mater Dei nie je len turistickým zážitkom zameraným na zlepšenie oblasti a podporu hospodárskej činnosti, ale má aj silný duchovný charakter.



„"Každá púť, či už svetská alebo náboženská," vysvetľuje don Massimo Vacchetti, riaditeľ Úradu pre pastoráciu v oblasti športu, cestovného ruchu a voľnočasových aktivít Bolonskej diecézy, ktorý inicioval vytvorenie mariánskej pútnickej cesty, "má vždy duchovný charakter. Putovať znamená opustiť jednu krajinu a odísť do inej, ako to urobil Abrahám: treba zanechať minulosť a po príchode nájsť všetko nové. Cesta vedie človeka k samote, ku kontaktu so stvorením, zatiaľ čo on sám prechádza stavom fyzickej námahy a odriekania".



Hoci Via Mater Dei nepredstavuje z technického hľadiska žiadne osobitné ťažkosti, je to náročná trasa kvôli rozdielom v nadmorskej výške pri prechode z jedného apeninského údolia do druhého alebo pri dosahovaní svätýň, ktoré sa často nachádzajú na vyvýšených miestach. Všetky informácie nájdete na webovej stránke viamaterdei.it, kde si môžete vyžiadať aj mapového sprievodcu s podrobným popisom členitej trasy.



„Charakteristickým znakom Via Mater Dei je, že každá etapa má svoj cieľ. Tým sa líši od iných pútí," dodáva páter Massimo Vacchetti. „Spomeňte si na Camino de Santiago, kde každá etapa je približovaním sa k záverečnej etape, ktorou je Santiago de Compostela. Naopak, na Via Mater Dei je každá etapa cieľovou rovinkou: svätyňa s históriou, tradíciou, zázrakom, povolaním, ktoré sa vybudovalo okolo rehoľnej komunity, ktorá je tu prítomná. V tejto cieľovej rovinke sa ocitne každý."



Špecifikom tejto pútnickej cesty je možnosť prejsť ju od začiatku do konca alebo si vybrať úsek podľa času a schopností každého chodca. „Nie je potrebné byť pútnikom," vysvetľuje taliansky kňaz, "stačí byť chodcom." Práve preto, že každá etapa končí na mieste, kde žije náboženská komunita, a nie na opustenom mieste, je možné prejsť Via Mater Dei v každom ročnom období, a tak zachytiť meniacu sa krásu Apenín s ich rôznymi farbami a vôňami.



„Naším zámerom bolo tiež ponúknuť rehoľným komunitám, ktoré strážia tieto svätyne, príležitosť vrátiť sa do hry, ako ich k tomu vyzýva pápež František: takpovediac "vyjsť zo seba" a stretnúť sa s novým typom veriacich, ktorými sú pútnici," vysvetľuje bolonský kňaz a dodáva: „Každá púť má aj kajúci charakter: nesieme so sebou bremeno duchovných zranení. Chôdza prináša aj fyzické zranenia: pľuzgiere, úpal, stopy po batohu na pleciach. Za touto obetou sa skrýva žiadosť o vykúpenie, žiadosť o to, aby zlo bolo porazené a zvíťazilo nad ním. To je dôvodom radosti, ktorú človek pociťuje, keď dosiahne cieľ: vníma, že srdce so všetkými svojimi vnútornými vojnami môže nájsť miesto prijatia, pokoja a zmierenia. Myšlienkou Mater Dei je tiež ponúknuť tým, ktorí ju vykonajú, v každej svätyni možnosť zmierenia srdca prostredníctvom sviatostnej spovede".



Už za niekoľko rokov priniesla táto cesta významné ovocie v príbehoch tých, ktorí sa jej zúčastnili: „Sú to povolania, ktoré na konci tejto skúsenosti dozreli a stali sa jasnejšími, alebo dokonca znovuobjavili samých seba. Jeden mladý muž ma zaujal: pracoval v sklade. Táto cesta ho priviedla k povolaniu zdravotnej sestry, kde slúži iným. Znie to ako maličkosť, ale on objavil to, na čo bol stvorený. Skutočným prínosom púte vo vzťahu k prírode, k druhým a k Bohu je znovuobjavenie seba samého: prekonávame samých seba a nachádzame to, čo nám najviac vyhovuje. Na druhej strane," uzatvára páter Massimo Vacchetti, "život je vždy pokusom o znovuzrodenie, o nový začiatok, a to aj v situáciách, ktoré sa zdajú byť viacvrstvové. Človek na ceste je človek, ktorý chce vždy začať odznova, s novým srdcom a iným pohľadom na vlastnú realitu." (Zdroj: RV CZ)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024