Kardinál Czerny o pápežovej ceste do Kanady: Kráčať spoločne k novej kultúre

TK KBS, RV, jb; rp | 03. 08. 2022 14:40



Vatikán 3. augusta (RV) Cesta pápeža do Kanady poukázala na potrebu ďalej trpezlivo kráčať „k novej kultúre, ktorá viac rešpektuje všetky svoje pôvodné prvky.“ To sú slová kanadského kardinála Michaela Czerneho, prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý vyjadril dojmy z pápežovej návštevy v jeho vlasti.



Jezuita, ktorý sa narodil v Brne, ale od detstva vyrastal v Kanade, sa pre vatikánske médiá podelil s krátku reflexiu bezprostredne po skončení návštevy pápeža Františka v Kanade:



„Táto kajúca púť má ako motto „Kráčať spoločne“ – „Marcher ensemble“. To, čo mi utkvelo, je celé to úsilie vyvinuté zo strany Svätého Otca kráčať spolu s niekým, kráčať spoločne. Práve keď má sám problém s chodením.



Najsilnejšími momentmi boli chvíle počúvania: tie, keď sa niektorí preživší z radov domorodcov, ktorí majú 70 či 80 rokov, podelili svojimi gestami a slovami. Napríklad, jedna staručká pani recitovala so Svätým Otcom časť modlitby Otčenáš: odpusť nám naše hriechy, ako aj my odpúšťame tým, ktorí sa prehrešili voči nám.



Ďalším aspektom bola krása okamihov spevu a domorodého prejavu, ktorý tak ťažko preniká do kanadskej kultúry. Teraz sa zakaždým robí ďalší krok vpred. Toto je znak, že spoločne kráčame, pomaly, desaťročia, stáročia, až dospejeme k novej kultúre, ktorá viac rešpektuje všetky svoje pôvodné prvky.



Toto je to, čo sa mi bleskovo vybavuje v mysli z tejto kajúcej púte.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023