Vatikán 31. júla (RV) V nedeľu 31. júla, hneď na druhý deň po návrate z náročnej cesty do Kanady, pápež František požehnal pútnikov vo Vatikáne z okna apoštolského paláca. Vyslovil ďalšiu výzvu na ukončenie vojny proti Ukrajine, ktorej následky znáša celý svet. Po šesťdňovej púti ku kanadským domorodým národom sa poďakoval hostiteľom a prisľúbil, že svoju skúsenosť z cesty zhrnie pri generálnej audiencii v stredu 3. augusta.
V biblickom zamyslení Svätý Otec varoval pred neresťou lakomstva: „namiesto toho, aby si človek peniazmi slúžil, stáva sa sluhom peňazí“, varoval pápež a upozornil na hlbokú sociálnu nerovnosť vo svete. Po udelení požehnania veriacim na Námestí sv. Petra pokračoval pápež František týmito slovami:
„Drahí bratia a sestry! Včera ráno som sa vrátil do Ríma po svojej šesťdňovej apoštolskej ceste do Kanady. Plánujem o tom hovoriť na generálnej audiencii budúcu stredu, ale teraz by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí umožnili túto kajúcu púť, počnúc občianskymi autoritami, čelnými predstaviteľmi domorodých národov a kanadskými biskupmi. Úprimne ďakujem všetkým, ktorí ma sprevádzali svojimi modlitbami. Ďakujeme vám všetkým!
Ani počas cesty som sa neprestával modliť za ukrajinský národ, napadnutý a sužovaný, a prosil som Boha, aby ho oslobodil od vojnovej pohromy. Ak by sme sa objektívne pozreli na realitu a zvážili škody, ktoré každý deň vojny prináša nielen tomuto obyvateľstvu, ale aj celému svetu, jedinou rozumnou vecou by bolo zastaviť sa a rokovať. Nech múdrosť inšpiruje ku konkrétnym krokom pokoja.“
Od stredy 3. augusta sa obnovia pravidelné stredajšie generálne audiencie Svätého Otca, ktoré počas júla prerušil kvôli letnému odpočinku, podobne ako v predchádzajúcich rokoch.
Blahoželanie spolubratom jezuitom
Medzi pútnikmi prítomnými na námestí pápež František pozdravil na prvom mieste saleziánske novicky (Dcéry Márie Pomocnice), ktoré budú skladať prvé sľuby. Po pozdravoch ďalších skupín celkom na záver zablahoželal svojím rehoľným spolubratom jezuitom:
„Na sviatok sv. Ignáca z Loyoly sa obraciam so srdečným pozdravom na mojich spolubratov jezuitov. Kráčajte ďalej so zanietením, s radosťou v službe Pánovi. Buďte odvážni!“
Práve 31. júla sa uzatvára Jubilejný rok sv. Ignáca, vyhlásený pri príležitosti 500. výročia jeho obrátenia. Pri tejto príležitosti si jezuiti na celom svete slávnostne obnovili svoje zasvätenie Ježišovmu Najsvätejšiemu Srdcu. Ústredný akt obnovy zasvätenia vykonal generálny predstavenný P. Arturo Sosa SJ pri dnešnej slávnosti v Bazilike sv. Ignáca v Loyole.
Príhovor pred modlitbou Anjel Pána
31. júla 2022, 18. nedeľa v Cezročnom období C
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
V evanjeliu dnešnej liturgie sa istý muž obracia na Ježiša s touto prosbou: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo“ (Lk 12,13). Je to veľmi častá situácia, podobné problémy sú stále na dennom poriadku: koľko súrodencov, koľko členov tej istej rodiny sa nešťastne poháda, a možno už spolu ani len neprehovoria, kvôli dedičstvu!
Ježiš v odpovedi tomuto mužovi nezachádza do podrobností, ale ide ku koreňu rozdelení spôsobených vlastníctvom vecí a jasne hovorí: „Chráňte sa každého lakomstva“ (v. 15). Čo je to lakomstvo? Je to bezuzdná chamtivosť po majetku, neustála túžba obohacovať sa. Je to choroba, ktorá ničí ľudí, pretože hlad po majetku je návykový. Najmä ten, kto má veľa, nie je nikdy spokojný: chce stále viac, a len pre seba. Ale takto už nie je slobodný: je pripútaný, je otrokom toho, čo mu paradoxne malo slúžiť na slobodný a pokojný život. Namiesto toho, aby mu peniaze slúžili, stáva sa sluhom peňazí. Chamtivosť je však choroba nebezpečná aj pre spoločnosť: jej vinou sme dnes dospeli k ďalším paradoxom, k nespravodlivosti ako nikdy predtým v dejinách, keď niekoľko ľudí má veľa a mnohí majú málo alebo nič. Spomeňme si aj na vojny a konflikty: takmer vždy tam ide o chamtivosť po zdrojoch a bohatstve. Koľko záujmov stojí za vojnou! Jedným z nich je určite obchod so zbraňami. Tento obchod je škandál, s ktorým sa nesmieme a nemôžeme zmieriť.
Ježiš nás dnes učí, že jadrom celého problému nie je len niekoľko mocnárov alebo určité ekonomické systémy: tým jadrom je chamtivosť, ktorá je v srdci každého človeka. Pýtajme sa teda sami seba: ako je to s mojím odpútaním sa od majetku, od bohatstva? Sťažujem sa na to, čo mi chýba, alebo viem byť spokojný s tým, čo mám? Som v pokušení v mene peňazí a príležitostí obetovať vzťahy a obetovať čas pre iných? Som ešte k tomu aj v pokušení obetovať na oltár chamtivosti zákonnosť a čestnosť? Povedal som „oltár“, oltár chamtivosti, ale prečo som povedal oltár? Pretože hmotný majetok, peniaze, bohatstvo sa môžu stať kultom, jednou skutočnou modloslužbou. Preto nás Ježiš varuje silnými slovami. Hovorí, že nemožno slúžiť dvom pánom, a dajme pozor: nehovorí „Bohu aj diablovi“ alebo „dobru aj zlu“, ale „Bohu aj mamone“ (porov. Lk 16,13). Čakali by sme, že povie: nemožno slúžiť dvom pánom, Bohu aj diablovi. Namiesto toho hovorí: Bohu aj bohatstvu. Majetok nám má slúžiť, toto áno, ale slúžiť majetku, to nie: je to modlárstvo, je to urážka Boha.
A tak – mohli by sme premýšľať – neslobodno túžiť po tom, aby sme boli bohatí? Samozrejme, že slobodno, ba je správne po tom túžiť, je pekné stať sa bohatými, ale bohatými podľa Boha! Boh je najbohatší zo všetkých: je bohatý na súcit, na milosrdenstvo. Jeho bohatstvo nikoho neochudobňuje, nevytvára hádky a rozdelenia. Je to bohatstvo, ktoré sa rado rozdáva, rozdeľuje a delí. Bratia a sestry, hromadenie hmotných statkov nestačí na to, aby sme dobre žili, pretože – ako opäť hovorí Ježiš – život nezávisí od toho, čo človek vlastní (porov. Lk 12,15). Naopak, závisí od dobrých vzťahov: s Bohom, s druhými a tiež s tými, ktorí majú menej. Pýtajme sa teda sami seba: ako sa chcem obohatiť? Chcem sa obohatiť podľa Boha, alebo podľa svojej chamtivosti? A keď sa vrátime k téme dedičstva, aké dedičstvo chcem zanechať? Peniaze v banke, materiálne veci, alebo šťastných ľudí okolo mňa, dobré skutky, na ktoré sa nezabúda, ľudí, ktorým som pomohol rásť a dozrieť?
(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News)