V Assisi môžu mariánski pútnici prejsť starobylou bránou biskupstva

TK KBS, RV CZ, ml; pz | 20. 07. 2022 15:36



Asissi 20. júla (RV CZ) Keď toto leto navštívite Assisi, môžete prejsť starobylou bránou biskupstva - tou istou bránou, ktorou v roku 1206 vstúpil Giovanni Battista Bernardone, neskorší svätý František, predtým, ako sa zbavil všetkého svojho majetku a predniesol svoje slávne slová pred biskupom Guidom, obyvateľmi mesta a svojím otcom: „Otče náš, ktorý si na nebesiach“, a nie „Otče môj, Pietro Bernardone“.



Po osemsto rokoch sa na jar tohto roku vrátil bývalý biskupský palác v Assisi do podoby, akú mal za čias svätého Františka. Dnes sa na tomto mieste nachádza Svätyňa odhalenia, ktorá pripomína Františkovo radikálne gesto a tento rok oslavuje päť rokov svojej existencie.



Nová svätyňa bola založená v máji 2017 a pápež František jej vznik privítal listom adresovaným arcibiskupovi Sorrentinovi. Ako v ňom napísal, „nové pútnické miesto vzniklo ako proroctvo spravodlivejšej a solidárnejšej spoločnosti a pripomína Cirkvi povinnosť ísť vo Františkových stopách, vyzliecť sa zo svojho svetla a obliecť si evanjeliové hodnoty [...] Tajomstvo nášho ohlasovania totiž nespočíva ani tak v sile našich slov, ako v podmanivom svedectve, ktoré prináša milosť.“ Pápež František tentoraz poslal do Assisi aj list s požehnaním, v ktorom pripomenul význam tohto miesta, kde sa „svätý František z Assisi zriekol svojho majetku a vyzliekol sa donaha“.



Starobylé dvere sa našli v suteréne biskupského paláca po tom, ako boli identifikované na základe historických štúdií. „Bolo potrebné vykonať práce, ktoré si vyžiadali päť až šesť metrov dlhý výkop,“ vysvetlil biskup Umbrie Domenico Sorrentino, ktorý v sprievode zástupcov všetkých františkánskych komunít prítomných v Assisi a spolu s kardinálom Francescom Montenegrom, emeritným arcibiskupom Agrigenta, slávnostne otvoril novú pasáž.



Ako vysvetlil arcibiskup Sorrentino, „týmto spôsobom znovu prezentujeme potrebu radikálneho obrátenia k evanjeliu a veľkej vízie sveta a spoločnosti“. „Je to perla biskupstva,“ opísal Mons. „Na odhalenie pôvodnej stavby bolo potrebné zbúrať súčasnú, čo si vyžiadalo množstvo organizačných, technických, finančných a archeologických problémov. Po objavení brány koncom 90. rokov 20. storočia trvalo niekoľko rokov príprav, kým sa začali práce, ktoré sú veľmi zložité. Vykonávajú sa v podzemí, niekoľko metrov pod úrovňou súčasnej budovy.“



„V projekte budeme pokračovať,“ ubezpečil biskup Assisi a spresnil, že odhalenie brány „predstavuje míľnik veľkého významu: je ťažké vytvoriť v Assisi niečo nové, ale tentoraz sa novinka skrývala v starobylej časti a vyšla na svetlo sveta. Je to len jedna časť celkovej reorganizácie Sanktuária Povýšenia v Assisi. Toto miesto sa už stalo predmetom novej pozornosti pútnikov, pretože ich priťahuje aj prítomnosť relikvií blahoslaveného Carla Acutisa. Teraz pribudlo nové poschodie, presnejšie starobylé biskupstvo“.



„V týchto múroch,“ vysvetlil Mons. Sorrentino vysvetlil, že „budete počuť históriu“. Nielen príbeh svätého Františka, ktorý oživuje Sieň vystavenia, ktorú dal postaviť biskup Crescenzi v 16. až 17. storočí.



Nájdete tu aj Múzeum pamäti, ktoré sa nachádza v priestore pri starobylých dverách svätyne. Bývalý biskup Nicolini tu v spolupráci s celým obyvateľstvom Assisi počas druhej svetovej vojny zriadil ústredie siete, ktorá v tichosti a tajne zachránila viac ako 300 Židov pred nacisticko-fašistickým besnením. A to nie je všetko: Svätyňa Rozpolteného rozpráva aj o veľmi dávnych časoch: „Pod našimi nohami,“ zdôrazňuje arcibiskup Sorrentino, „sa nachádza značná časť pozostatkov predkresťanského Assisi, najmä vo vnútri takzvaného Propertiovho domu“. 

(Zdroj: RV CZ)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024