Suchá, záplavy a iné katastrofy. Reagovať na to budú aj africkí biskupi

TK KBS, RV CZ, ml; pz | 20. 07. 2022 11:20



Tanzánia 20. júla (RV CZ) Biskupi, ktorí sa od 9. do 18. júla zúčastnili na 20. plenárnom zasadnutí AMECEA v Tanzánii, vo svojom komuniké uznávajú vplyv klimatických zmien na svoje územia a vyjadrujú túžbu pracovať na podpore hodnoty integrálnej ekológie v súlade s učením Laudato si'.



Suchá, záplavy, cyklóny a iné katastrofy. Afrika nie je výnimkou z vlny dôsledkov, ktoré majú klimatické zmeny v súčasnosti vo všetkých zemepisných šírkach. Monitorovať ich a reagovať na ne sa rozhodli biskupi združenia AMECEA, ktoré združuje biskupov východnej časti kontinentu (Etiópia, Eritrea, Keňa, Malawi, Tanzánia, Uganda, Sudán a Južný Sudán, Zambia, pridružení členovia Džibutsko a Somálsko). Tento záväzok bol prijatý na záver plenárneho zasadnutia, na ktorom sa delegáti združených biskupských konferencií zúčastnili od 8. do 18. júla v Tanzánii. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj prefekt dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini, bolo spečatené výstižným vyhlásením, ktoré bolo napísané v ôsmich bodoch.



Kardinál Tagle: Bez integrálneho rozvoja bratstvo trpí



Stretnutie sa začalo citátom kardinála Luisa Antonia Tagleho, ktorý na stretnutí potvrdil, že „nedostatok starostlivosti o druhých sa spája so správaním a praktikami, ktoré škodia stvoreniu“ a že „keď chýba integrálna starostlivosť o stvorenie“ a „keď chýba integrálny ľudský rozvoj, trpí bratstvo“. To je v podstate jadro encykliky Laudato si', ktorá tvorila základ stretnutia. V ôsmich bodoch preláti AMECEA vyhlasujú, že uznávajú „existenciu ekologickej krízy, ktorá je do veľkej miery výsledkom ľudského správania“ a ktorej extrémne javy ničenia životného prostredia „predstavujú rastúcu hrozbu pre sociálno-ekonomický rozvoj“ krajín regiónu a pre „existenciu obyvateľstva“, ktoré ho obýva.



Osvedčené postupy proti zanedbávaniu



Lesy, ktoré sú vyčerpané odlesňovaním, ktoré nie je kompenzované adekvátnou náhradnou výsadbou, nedostatočnou reguláciou ťažby dreva, všeobecnou degradáciou v dôsledku zanedbávania a využívania, sú vyzdvihované ako miesta, kde treba pracovať na obnove „ekonomickej spravodlivosti“ a „rovnosti“, počnúc podporou alternatívnych zdrojov energie, slnečnej, veternej a iných. Biskupi AMECEA opätovne zdôraznili svoju ochotu spolupracovať so všetkými inštitucionálnymi orgánmi, mimovládnymi organizáciami a komunitami iných vierovyznaní na všetkých iniciatívach zameraných na ochranu životného prostredia a uskutočniť intenzívnu „osvetovú kampaň na najnižšej úrovni s cieľom zvýšiť povedomie a zlepšiť komunikáciu s ľuďmi“ o týchto otázkach - o tejto téme hovoril prefekt Ruffini, ktorý povedal, že dobrá komunikácia môže podporiť upevnenie „ekologického občianstva“. Toto povedomie, ako sa dočítame v texte, musí začať už na úrovni základných škôl, ktoré môžu vychovávať mladých „vyslancov dobrej environmentálnej praxe“.



Na strane obetí environmentálnych katastrof



V závere nóty sa vyjadruje solidarita s ľuďmi v oblasti postihnutej „negatívnymi dôsledkami zmeny klímy, ako sú napríklad záplavy“. Nie ste sami, ubezpečujú biskupi, „v modlitbe a v duchu solidarity stojíme pri vás vo vašom boji“. Ďalšie úvahy sa týkajú komunít postihnutých „konfliktami a občianskymi vojnami“, ako sú Etiópia, Eritrea, Sudán a Južný Sudán, vrátane vojen „v iných častiach Afriky a sveta“, a volieb, ktoré sa budú konať v Keni 9. augusta, aby boli „slobodné, spravodlivé, dôveryhodné a mierové“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024