V Červenom Kláštore pripravili duchovné aktivity s pátrom Rafaelom

TK KBS, rba, ml; rp | 19. 07. 2022 08:52



Červený Kláštor 19. júla (TK KBS) Od nedele 17. júla do 24. júla sa v areáli bývalého kartuziánskeho kláštora v Červenom kláštore konajú letné duchovné aktivity pod vedením dominikána Rafaela Mareka Tresu, OP.



Cerveny klastor, program, Rafael, plagat



Riaditeľ neziskovej organizácie Cyprián Milan Gacík hovorí, že tohtoročný letný duchovný program je opäť spojený so zaujímavými aktivitami. Záujemcovia môžu osobne zažiť  spoločnú nočnú a rannú modlitbu liturgie hodín – breviára v latinskom jazyku, svätú omšu, výkladové sprievodné prehliadky starobylého kláštora rehole Kartuziánov, alebo aj večerné modlitby posvätného ruženca či kamaldulskú korunku. Taktiež nebude chýbať vysluhovanie sviatosti zmierenia či tichá adorácia.



Počas  týchto letných spirituálnych aktivít na Červenom kláštore bude prítomnosť a uctenie si vzácnych relikvií zakladateľa rádu premonštrátov svätého Norberta, ktoré budú vystavené v kláštornom kostole svätého Antona Pustovníka.  Na každý deň je stanovený úmysel s prosbou o pomoc svätého Norberta. Záver každodennej modlitby bude s požehnaním relikvie sv. Norberta.



Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR, spravovanou neziskovou organizáciou Cyprian. História vzniku kláštora siaha do roku 1320, kedy ho založili kartuziánski mnísi ako filiálny konvent kláštora na Skale útočišťa na Spiši.



V 18. storočí prešiel čiastočne stavebnými úpravami, ktoré určili jeho terajší vzhľad. Hlavnými zachovanými stavbami areálu sú gotický jednoloďový kostol, stredoveká kláštorná budova s refektárom a s krížovou chodbou, tzv. hodinová veža, hospodárske budovy a tzv. veľká klauzúra s čiastočne zachovanými domami pre mníchov.



Umelecko-historicky najhodnotnejšiu výzdobu nástennými maľbami má zachovanú kostol a stredoveký refektár. Kláštor reprezentuje na Slovensku jeden z mála zachovaných príkladov monastickej architektúry kartuziánskej a kamaldulskej rehole a je významným aj v kontexte európskeho duchovného a kultúrneho dedičstva.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024