Pozor na lákavé pracovné ponuky na sociálnych sieťach, môže to byť pasca

TK KBS, mmo, ml; pz | 14. 07. 2022 11:48



Bratislava 14. júla (TK KBS) Pred vycestovaním do zahraničia za prácou je najdôležitejšie, aby si uchádzač overil agentúru, ktorá mu prácu ponúkla. Odporúčajú to pracovníci z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorí ročne pomáhajú desiatkam obetí sexuálneho či pracovného vykorisťovania prinavrátiť sa zo zahraničia domov a následne sa reintegrovať.



Ísť pracovať do zahraničia je pre mnohých stále veľkým lákadlom hlavne kvôli možnosti vyššieho zárobku. Pracovných ponúk je na trhu dostatok, je však dobré byť ostražitý a vopred si overiť čo najviac informácií o potenciálnom zamestnávateľovi či sprostredkovateľovi práce. A to zvlášť pri tých, ktoré lákajú na rýchly a ľahký zárobok, bez uvedenia ďalších podrobných informácií. Takéto ponuky nie sú na sociálnych sieťach ojedinelé, veľakrát ide pritom o falošné profily, ktoré majú jediný cieľ – zlákať dôverčivých ľudí.



„Na ponuky, kde nie je uvedený názov či adresa agentúry, ani neodporúčame reagovať,“ hovorí Jana Ursiny z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorý spadá pod agendu Slovenskej katolíckej charity. „Podľa názvu či adresy si možno totiž agentúru overiť v obchodnom registri, prípadne sa na internete pozrieť bližšie, kde sa nachádza a ako vyzerá jej sídlo,“ opisuje Ursiny. S tým vedia záujemcom pomôcť na bezplatnej národnej linke 0800 800 818, kde im povedia ďalšie dôležité rady pred vycestovaním. Napríklad, aby sa dohodli s niekým na pravidelnom kontakte, prípadne aj na tajnom znamení, ktoré by signalizovalo, že niečo nie je v poriadku. „Mali sme totiž prípad, keď dievča, ktoré bolo nútené vykonávať sexuálne služby, volalo svojím rodičom domov a páchateľ jej držal zbraň za chrbtom, aby nič neprezradila. Je preto dobré si dohodnúť vopred nejakú vetu, ktorá blízkych zalarmuje, aby kontaktovali nás alebo políciu.“



Medzi užitočné rady patrí aj zhotovenie kópie dokladov a odloženie finančnej rezervy na tajné miesto v batožine. Originály totiž páchatelia svojim obetiam odoberú ako prvé, aby sa nemali ako vrátiť domov. Kým nájdu pomoc, môžu ubehnúť roky. „Nedávno sme riešili prípad, kedy páchateľ zneužíval svoju obeť takmer 10 rokov. Zneužívaný muž síce mal zabezpečené ubytovanie, dostával stravu, ale všetko čo zarobil, išlo na účet, ku ktorému mal prístup jeho obchodník. Nemohol sa voľne pohybovať, nevedel žiaden cudzí jazyk. Po mnohých rokoch sa mu podarilo spojiť s políciou, ktorá mu pomohla s  návratom domov. Dnes je už v bezpečí a hľadá si prácu tu, hoci ho čaká ešte dlhá cesta k tomu, aby spracoval traumu z predchádzajúcich rokov,“ vysvetľuje Jana Ursiny.



Prípad tohto muža je pritom jeden z mnohých prípadov obchodovania, ktoré v súčasnosti rieši polícia. Ide o skrytý zločin, ktorý sa veľmi ťažko rozkrýva. Preto to či budú páchatelia potrestaní, závisí okrem iného aj od  toho, či chcú obete obchodovania s políciou spolupracovať.



Obchodovanie s ľuďmi je pritom po drogách a zbraniach celosvetovo tretí najvýnosnejší biznis. Zahŕňa hlavne sexuálne vykorisťovanie, nútenú prácu a nútené žobranie. Za vlaňajší rok Ministerstvo vnútra SR eviduje 43 obetí obchodovania, pričom v 13 prípadoch išlo o deti. Okrem vykorisťovania na území Slovenska išlo o obete nachádzajúce sa v Spojenom kráľovstve, Nemecku, v Českej Republike a Írsku.



Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita, pomáha obetiam s návratom na Slovensko a ak majú záujem, tak aj s následnou reintegráciou. Venuje sa tiež prevencii u rizikových skupín obyvateľstva, ktoré by sa mohli stať prípadnými obeťami obchodovania. Ide hlavne o ľudí v núdzi, ľudia bez domova, osamelé matky s deťmi či deti z detských domovov, ktorých páchatelia dokážu ľahšie nalákať na sľubný zárobok v zahraničí.



ODPORÚČANIA PRED VYCESTOVANÍM



- Over si agentúru, ktorá sprostredkúva prácu

- Ulož si dôležité telefónne čísla – slovenské veľvyslanectvo, miestna polícia, linka pomoci

- Podpisuj len takú pracovnú zmluvu, ktorej rozumieš

- Dohodni sa s blízkou osobou na pravidelnom kontakte, dohodni si s ňou tiež záchranný signál

- Urob si fotokópiu dokumentov a ulož si ich na inom mieste ako originál

- Finančnú rezervu si rozdeľ a ulož na viaceré miesta



Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 (bezplatná), pri volaní zo zahraničia +421 800 800 818. Hlavnými partnermi Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi sú Ministerstvo vnútra SR a Slovak telekom a.s.



TK KBS informovala Monika Molnárová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024